برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1685 100 1
شبکه مترجمین ایران

یزد

/yazd/

معنی یزد در لغت نامه دهخدا

یزد. [ ی َ ] (اِخ ) ایزد و خدا. (ناظم الاطباء). با ایزد و یزدان همریشه است و معنی آن پاک و مقدس و درخور تحسین و آفریننده ٔ خوبیهاست و نام شهر یزداز آن است. (یادداشت مؤلف ). و رجوع به ایزد شود.

یزد. [ ی َ ] (اِخ ) نام پسر ولیدبن عبدالملک : چون قتیبةبن مسلم بر فیروزبن کسری بن یزدجرد ظفر یافت در آن وقت که خراسان را فتح کرد و مسخر گردانید دختر فیروز را شاهفرند نام بگرفت و با آن دختر صندوقکی بود و قتیبه او را با صندوق پیش حجاج بن یوسف فرستاد و حجاج او را به پیش ولید عبدالملک مروان فرستاد و ولید از او پسری ناقص یزدنام آورد. (تاریخ قم ص 91).

یزد. [ ی َ ] (اِخ ) نام شهری واقع در میان اصفهان و شیراز و کرمان. (ناظم الاطباء). شهری است معروف از بناهای یزدگرد پادشاه عجم. (انجمن آرا) (آنندراج ). شهری است به مشرق اصفهان ، صنعت قالیبافی و بافندگی و شیرینی آن معروف است. قلعه ای دارد که ارتفاع دیوار آن 14 ذرع و قطر پایه های آن دو ذرع و نیم است و خندقی بوده که بعضی قسمتهای آن باقی مانده. یزد مرکز زرتشتیان است ، زیرا در حدود 2000 تن زردشتی در آن ساکن است و رسوم و آداب باستانی را حفظ کرده اند و در بین اهالی یزد نیز اخلاق قدیمی ایرانیان بیش از دیگر جاها محفوظ مانده است. لقب این شهر دارالعباد است و زندان سکندر نیز گفته اند. (از یادداشت مؤلف ). شهر یزد مرکز شهرستان یزد یکی از شهرهای تاریخی کشور در 310 هزارگزی جنوب خاوری اصفهان در مرکز کشور واقع و مشخصات و مختصات آن به شرح زیراست :
تاریخچه ٔ شهر: آنچه مسلم است قرنهای قبل از اسلام در اینجا شهری بوده و مشهور است که یزد اولیه در قسمت مهریزد (35 هزارگزی جنوب شهر فعلی ) بوده و آثاری که از آنجابه دست آمده نشان می دهد که این شهر از شهرهای عصر قدیم و متعلق به زمانی بوده که مردم در گور مردگان خود وسایل جنگ می نهاده اند. اسم یزد قبلاً ایساتیس و پس از آن فرافیژ بوده و قریه ای به نام هرفته فعلاً باقی است که شاید همان فرافیژ باشد. بطورکلی شهر یزد خیلی قدیمی و جزء شهرهایی است که در زمان تسلط اسلام جزیه می داده و در نتیجه آیین زردشتی را حفظ کرده و بعداًبتدریج دین اسلام در آن نفوذ کرده است. یزد نزد ز ...

معنی یزد به فارسی

یزد
شهر یزد مرکز شهرستان یزد یکی از شهرهای تاریخی کشور است که در۳۱٠ کیلومتری جنوب خاوری اصفهان در مرکز کشور واقع است . طول جغرافیائی یزد ۵۴ درجه و ۲۵ دقیقه و عرض آن ۳۱ درجه و ۵۴ دقیقه و ارتفاعش از سطح دریا ۱۲۲۲ متر است . مساحت این شهر تا طهران ۶۷۲ کیلومتر میباشد شهر یزد در جلگه مسطح واقع و هوای این شهر بواسط. مجاورت با کویر گرم است و بادهای گرمسیری توام با گرد و غبار دارد. محصولش غلات حبوبات پسته بادام گردو خشکبار صیفی روناس و پنبه میباشد . صادرات یزد قالی پارچه های یزدی . خشکبار حنا رنگ و انغوزه است .صنایع دستی قالیبافی پارچه های ابریشمی گیوه بافی ابریشم بافی عبا بافی شالبافی است . آثار تاریخی یزد عبارتست از مسجد شاه مسجد میر چخماق : مسجد جمعه بازار چهار سوق مدرس. شاه ابوالقاسم بقع. ۱۲ امام . در این شهر کارخانه های متعدد وجود دارد. ۱- کارخان. درخشان در خیابان شاهپور محصول کارخانه پارچ. لباسی پشمی و نخی است .۲ - کارخان. اقبال در خیابان خیام محصول کارخانه پارچ. پشمی ونخی است . ۳ - کارخان. هراتی کارخان. سعادت کارخان. ریسندگی ریسندگی جنوب کارخان. کبریت سازی صابون سازی نوشابه سازی کارگاههای دستی پارچه بافی جوراب بافی شالبافی عبابافی و غیره در این شهر دایراست . کلی. ادارات و آموزشگاههای دولتی و ملی و بیمارستانها در این شهر دایر و برقرار است .
ده دهستان اشترجان بخش فلاورجان شهرستان اصفهان . در ۷ کیلومتری مشرق فلاورجان . جلگه معتدل
خدا پرست یزدان پرست
محلی در یزد در ذکر ابنیه خیریه خواجه معین الدین علی در سنه ۸۶۱ و ۸۶۳ در تازیان یزد و فیروز آباد میبد و مسجد نو یزد بدون اینکه نام خواجه حافظ را ببرد بمناسبت مقام ذکر میکند .
مسجدیست قدیمی در یزد . گویند ابتدا علائ الدوله گرشاسب بن علی بن فرامرز مسجدی عالی بساخت که بمسجد عتیق معروف شد. در سال ۷۲۴ ه. ق سید رکن الدین محمد بن نظام الدین ...

یزد در دانشنامه اسلامی

یزد
یزد مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر بین رشته های شیرکوه و خرانق و در دشتی گسترده به نام دشت یزد ـ اردکان قرار گرفته است. یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است، به قسمی که اولین صندوق امانات جهان در ۱۷۰۰ سال پیش در حوضه تمدن این شهر بنا نهاده شده است. اوج آبادانی یزد از سدهٔ «هشتم هجری» به بعد بوده و اتابکان یزد از مهم ترین عوامل پیش رفت این شهر در سده های گذشته به شمار می روند.یزد در منطقه جنوب شرق ایران واقع شده است.
این شهر به «شهر بادگیرها» و «شهر دوچرخه ها» معروف است.
واژهٔ یزد در لغت به معنای مقدس و پاک بوده و وجه تسمیهٔ این شهر، سرزمین مقدس و شهر خدا است.
واژه هایی که در تاریخها، سفرنامه ها، سیاحت نامه ها و دیگر مدارک تاریخی مربوط به پیش از اسلام، ماد و پارت و نیز پیش از ورود آریایی ها تا دوران کنونی به یزد داده شده است عبارتند از:
الف: ایز - ایزاطیخه – ایزدیس – ایساتیس – ایستخای
ک: کت – کتروا - کته – کث – کثه – که – کهثه
د: دارالسیاده – داراشیعه – دارالعباده – دارالمومنین - دارلعلم
ی: یزجی – یزد – یزدان شهر - یزدان گرد – یست – یسدی – یسن – یکس
استان یزد در مرکز ایران در قلمرو سلسله جبال مرکزی ایران قرار دارد و مرکز آن شهر یزد است.
این استان در حدود ۷۲۱۵۶ کیلومتر مربع وسعت دارد.

آب و هوا
یزد منطقه ای خشک و بیابانی است. اقلیم استان یزد به دو علت اساسی خشک است . اول آنکه بر روی کمربند خشک جهانی واقع شده و دیگر آنکه از دریاهای آزاد عمان و خلیج فارس و دریاچه های داخلی و بادهای رطوبت زای دریایی بسیار دور است . عامل مهم اعتدال نسبی آب و هوای یزد که قابلیت زیست نسبتاً مناسبی به آن بخشیده است ، ارتفاعات مهمی است که در اطراف آن پدید آمده و به طور موضعی در بهبودی هوای استان اثر می گذارند و لذا مناطقی با ارتفاع بیش از ۲۵۰۰ متر از اعتدال و رطوبت نسبی بیشتری برخوردار هستند.
شیر کوه که مانند دیواری قسمت های مرکزی استان را از بخش غربی آن (چاله ابرقو) جدا می کند، همواره از برف و یخ پوشیده شده و در تامین آب شهرهای یزد، تفت و مهریز نقش مهم و ...


یزد در دانشنامه ویکی پدیا

یزد
عکس یزد
مجتمع صنایع لاستیک یزد، که بنام یزد تایر شناخته می شود، شرکت ایرانی تولیدکننده لاستیک اتومبیل ها، ماشین های سبک، سنگین، کامیون ها و سایر وسایل نقلیه چرخدار می باشد.
این شرکت فعالیت خود را در سال ۱۳۶۵ در شهر یزد عملاً با مطالعات و اخذ موافقتهای اولیه شروع به فعالیت نمود. شرکت یزد تایر، در سال ۱۳۷۴ پس از نصب و راه اندازی ماشین آلات خطوط تولید تایر و تیوب، واحدهای تولیدی این مجتمع وارد تولید تجاری گردید.
مجتمع صنعتی آرتاویل تایر هم اکنون مالک ۶۱٫۴٪ درصد از سهام صنایع لاستیک یزد است. سازمان تأمین اجتماعی ایران نیز دیگر سهامدار عمده شرکت می باشد.در حال حاضر مجتمع بیش از ۱۳۰۰نفر پرسنل را تحت پوشش قرار داده است.
ظرفیت اسمی این مجتمع در حال حاضر معادل ۲۰۰۰۰ تن تایر سواری، موتورسیکلت و دوچرخه در سال برآورد شده است.
مختصات: ۳۱°۳۱′۱۳″ شمالی ۴۷°۵۵′۳۳″ شرقی / ۳۱٫۵۲۰۲۸°شمالی ۴۷٫۹۲۵۸۳°شرقی / 31.52028; 47.92583
دشت آزادگان
یزدنو، روستایی از توابع بخش هویزه شهرستان دشت آزادگان در استان خوزستان ایران است. این روستا مرکز دهستان بنی صالح بخش هویزه است و در غرب استان خوزستان ایران در نزدیکی مرز عراق واقع شده است.
این روستا در دهستان بنی صالح قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۵۶ نفر ۱۱۵خانوار) بوده است.
این روستا در زمان حکومت پهلوی بنیاد شده است و در تاریخ ۶ دی ۱۳۶۶ به مرکزیت دهستان بنی صالح در آمد.
آتشکده در مهر کوچه بیوک مربوط به دوره قاجار است و در یزد، محله کوچه بیوک واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۳۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
فهرست آتشکده های ایر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های یزد

یزد
• یزد از یک نظر، موزهٔ ابرازِ عزاداری های محرّم است. سه چهار نخلِ بزرگ در گوشه و کنار شهر است. در روزگاری که آسمان شهر را شبکه بندی درهم و برهم سیم کشی های برق و تلفن مغشوش نکرده بود، برای حرکت دادن هر کدام از آن ها دست کم صد مرد لازم بود. «ارزیابی شتاب زده»، «سفری به شهر بادگیرها» -> جلال آل احمد
• مفهوم ارتفاع، یکی در گلدسته ها و گنبدهای مسجد جامع است و مناره های میرچخماق و بعد در بادگیر که بالای هر بنایی است. حداقل پنج گز مرتفع تر از بامِ خانه؛ و این بادگیر چنان در زندگی یزدی رسوخ کرده است که سقّاخانه هایشان را هم با آن آراسته اند. «ارزیابی شتاب زده»، «سفری به شهر بادگیرها» -> جلال آل احمد
• «بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است. از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان حداقل است. بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان ها، ارزش های خانوادگی را مهم می دانند، اما این ارزش ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.» -> گزارش روزنامهٔ شرق

یزد در جدول کلمات

عبادتگاه زیبای شهر یزد که بازمانده سده های 8 و 9 هجری است
مسجد جامع کبیر
یکی از صنایع دستی ایران که در استان های مازندران و یزد رواج دارد
شمد بافی

یزد را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

محمد
درباره ی فرهنگ و هنر
کیانا
مردم یزد از نژاد یزد گرد پادشاه ساسانی هستند و از قوم پارس

علی سیریزی
استان یزد یکی از استان‌های ایران به مرکزیت شهر یزد است. در سال ۱۳۴۸ یزد از استان اصفهان و به فرمانداری کل تبدیل گردید و در سال ۱۳۵۲ با مصوبه هییت وزیران به استان ارتقاء پیدا کرد.
واژهٔ �یزد� به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است.
شهرستان های یزد:
شهرستان ابرکوه‏، اردکان‏، اشکذر‏ ،بافق‏، بهاباد، تفت‏ ، خاتم‏، مهریز‏ ،میبد‏ و یزد
شهر تاریخی یزد، به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
سجادیه
شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده‌اش در ۱۸ تیرماه سال ۱۳۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید این شهر تاریخی به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودومین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.
یزد دارالعباده ، شهر جهانی ، شهر قنات قنوت ، شهر بادگیرها ، حسینیه ی ایران . شهر قطاب وباقلوا وپشمک شهر دارایی وترمه وسفال .
از نامهای قدیمی شهر یزد = کُنَه و ایساتیس
ایران گرد
نقل است که در زمان یزدگرد سوم، آخرین پادشاه ساسانی بعد از حمله اعراب به ایران که باعث هرج و مرج و نا امنی بسیار شده بود؛ وی را ناگزیر کرد تا برای حفظ امنیت خود و خانواده اش چاره ای بیندیشد. یزد گرد بعد از بررسی شرایط و احتمالات، تصمیم گرفت تا از مدائن به یزد کوچ کند و دستور داد تا شهری مستحکم با حصار و برج و خندق برای محافظت از او و خاندانش و همچنین مردم آن شهر بنا شود.

در این زمان بود که بنای اصلی شهر یزد پایه گذاری شد و کم کم و در طول دورانهای بسیار تبدیل شد به شهر یزد کنونی که شما در سفرت به یزد از آن دیدن می کنی.
همان طور که در جستجوی اینترنت بودم با صفحه تور یزد فارا گشت آشنا شدم که درج کرده بود کویر یزد از بهترین کویرهای ایران است و مسافران زیادی علاقمند هستند به کویر نوردی. شهر یزد به علت این که در منطقه کویری و بالاتر از سطح دریا قرار گرفته تا به حال دچار سیل نشده است.

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دیدنی های یزد   • شهر های یزد   • یزد نقشه   • یزد دانشگاه   • جمعیت شهر یزد   • صنایع دستی یزد   • استان یزد   • جمعیت شهر یزد در سال 94   • معنی یزد   • مفهوم یزد   • تعریف یزد   • معرفی یزد   • یزد چیست   • یزد یعنی چی   • یزد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یزد

کلمه : یزد
اشتباه تایپی : dcn
آوا : yazd
نقش : اسم خاص مکان
عکس یزد : در گوگل

آیا معنی یزد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )