برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1537 100 1
شبکه مترجمین ایران

یاسین

/yAsin/

معنی اسم یاسین

اسم: یاسین
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: yāsin) (عربی) (= یس) سوره ی سی و ششم از قرآن کریم، دارای صدو هشتاد و یک آیه - نام سوره ای در قرآن کریم

معنی یاسین در لغت نامه دهخدا

یاسین. (اِخ ) نام سوره ٔ سی و ششم از قرآن مجید، پس از «الفاطر» و پیش از «الصافات »، آن را 83 آیه است. در ابتدای آن ثنای رسول اﷲ صلی اﷲ علیه و سلم مذکور است و نزد بعضی یاسین یکی از اسمای آن حضرت (ص ) است و در آن ناسخ و منسوخ نیست و نیز نوشته اند که «یا» حرف ندا و «سین » کنایه از لفظ سید است (از تفسیر حسینی و غیره ) و در بیضاوی مسطور است که سین مخفف انیسین است که تصغیر انسان باشد و تصغیر در اینجا برای تعظیم است. (غیاث ). از اسامی حضرت رسول. (مجموعه ٔ مترادفات ص 123). و آن را در رسم الخط قرآن (یس ) نویسند و صاحب آنندراج علاوه بر آنچه غیاث آورده است گوید و گاه کنایه از نار است و شعر ذیل را از میر خسرو شاهد آورده :
چند گوئی لب بدندانت گزم
در دهان مرده یاسین میدمی.
میر خسرو.
در صورتی که یاسین در شعر مزبور به معنی همان سورت قرآن است که دمیدن و فروخواندن آن را طبق روایات اثرهاباشد. و ابوالفتوح رازی آن را (ای سیدعالم ) ترجمه کرده و در تفسیر آن آرد: قوله تعالی یس ، قراء در این کلمه خلاف کردند حمزه و کسائی و خلف و عاصم در بیشتر روایات به اماله ٔ الف یاسین خواندند جز که کسائی اماله ٔ صریح کرد و دیگران از اینان بین بین و باقی قراءاماله نکردند به یاء مفتوح خواندند و ابوعمرو و حمزه و ابوجعفر و عاصم در بیشتر روایات اظهار نون کردنداز یاسین و نون ساکن خواندند. راویان نافع و ابن کثیر در این مختلف شدند و در شاذ قراء شواذ به فتح نون و ضم و کسر خواندند تشبیها به این و منذ و امس. مفسران در معنی او خلاف کردند بعضی گفتند قسم است عبداﷲ عباس گفت معنی آن است که ، یا انسان به لغت طی یعنی ، یا آدمی. ابوالعالیه گفت یا رجل ؛ ای مرد سعید. جبیر گفت یا محمد دلیلش قوله انک لمن المرسلین و قوله سلام علی آل یاسین... و قال آن را آیتی توان شمرد. دیگر آنکه مطابق سر آیات است. (تفسیر ابوالفتوح ج 4 ص 401).و نیز رجوع به صفحه ٔ 399 همان مجلد از همان تفسیر شود.
یا نفس لا تمحضی بالنصح مجتهداً
علی المودة الا آل یاسینا.
السید الحمیری.
ابوبکر وراق گفت یا سید البشر اگر گویند چرا پس آیتی میشمرند و طس نمیشمرند گوئیم طس بر وزن قابیل و هابیل است از اسماء مفرد و اسم مفرده آیتی نباشد چون معنی ندارد و یاسی ...

معنی یاسین به فارسی

یاسین
یکی ازسور قر آن.سور. مکی و سی و ششمین سور. قر آن دارای ۸۳ آیه میباشد . سور. قبل آن سور. فاطر و سور. بعدش سور. صافات است .
( اسم ) نام سوره ای ازقر آن مجید. یا یاسین بگوش خر خواندن . نصیحت کردن کسی راکه نشنود اندرزبیهوده دادن .
آل یس خاندان حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه .
خاندان رسول الله
اناری که روز نوروز چهل بار و به قولی صد بار سوره یاسین بر آن دمند . گویند هر که آن را بی مشارکت غیری بخورد تمام سال سال از امراض جسمی در امان باشد .
کاظمی فقیه که در کاظمین درگذشت وی از فقهای شیعه بود و اوراست اعسرار الفقهیه و جز آن
کنایت از سوره یاسین

معنی یاسین در فرهنگ معین

یاسین
[ ع . ] (اِ.) یس ، نام یکی از سوره های قرآن .

معنی یاسین در فرهنگ فارسی عمید

یاسین
سی وششمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۸۳ آیه، یس، حبیب نجّار، قلب قرآن، ریحانةالقرآن، دافعة. &delta، گفته اند که «یا» حرف ندا و «سین» مختصر کلمۀ سید و خطاب به حضرت رسول است. بعضی نیز گفته اند که تصغیر انسان و به معنی «یا انسان» است.

یاسین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابوالفضل
ای انسان
بتول
یاسین بهترین نام ها می باشد چون نام سوره ای از قرآن کریم می باشد هر چه سخن الله باشد نیکوست.
یاسین
هر چیزی قلبی داری و قلب قرآن سوره یاسین
محمد
پیشنهادقلب قران مجید
امان
یاسین سورة از قرآن است
یاسین قلب قرآن است
حدیثه
یاسین یکی از بهترین نام هاست و البته قلب قران است
یاسین
قلب قرآن و یکی از القاب پیامبر به معنی آقا و سرور قریش
یاسین
بر گرفته از کتاب خدا
آجی یاسین جون
یاسین قلب قرآن است 🙂🙂🙂
دلبر
سوره یاسین قلب قرآن، هر آدمی به قرآن اعتقاد داشته باشه و قلب داشته باشه پس یعنی یاسین رو دوست داره
یاسین
یاسین ینی قلب قران
زهرا
بهترین اسم و قلب قران
مسعود
در اسرار اسم یاسین آمده که میگویند یاسین همان یا حسین است که سر حسینش بریده شده و شده یاسین
شاهین
یاسین همچنین یک نام پارسی است برگرفته از یاس(گل خوشبو) و ین(پسوند شباهت) یاسین به معنی شبیه به گل یاس است
آرزو
روایت داریم که شایدیاسین همان یاحسین باشد
سرور
قلب قران .فدایی داداشم
شیرین
من خواب دیدم که یک زن بسیار مهربان به من گفت یاسین یعنی دردی که با رحمت خداوند بزرگ از بین می رود.
مامان یاسین
قلب قران
دنیا
به معنی قلب قرآن
یاسین
یاسین اسم عالی است وهرکس نامش یاسین است نباید به او فوش یا ناسزا بگوییم چون اسمش قلب قرآن است
یاسین
یکی از زیبا ترین اسمهاست
زیرا هم یک اسم قرآنی است وهم یکی از اسم های حضرت
رسول(ص)
یاسین
قلب قرآن
یسنا
یسنا : /yasnā/ یسنا اسم دخترانه است . یسنا به معنی (اوستايي) هم ريشه با يشت، در لغت به معني پرستش، ستايش، نماز، جشن و در اصطلاح نام يكي از بخش‌هاي پنجگانه‌ي اوستا و مهمترين آنهاست.

یاسین و یسنا به هم میان
یاسینا
یاسینا : /yāsinā/ یاسینا (عربی ـ فارسی) (یاسین ا (پسوند نسبت)) منسوب به یاسین، یاسین . ) (یاسین = یس) سوره ی سی و ششم از قرآن کریم، دارای صدو هشتاد و یک آیه - نام سوره ای در قرآن کریم. یاسین قلب قرآن . یاسین از القاب پیامبرگرامی اسلام (ص) است .
حسین
یاسین اسم سوره ای از قرآن است که قلب قرآن است . یاسین از القاب مخصوص پیامبرگرامی اسلام (ص) است .
زوشا
ياسين

معنی یاسین: نام سوره سی و ششم از قرآن مجید،�یا� حرف ندا و �سین � کنایه از لفظ سید است و یکی از اسمای حضرت محمد �ص � است .
یاسین
یاسین یعنی قلب قران
یاسین
این اسم دوست دارم چون در قرآن کریم حرفی از این اسم گفته شده
رادمهر
یاسین اسم خیلی خوبی است و برای فرزندانتان اسم خیلی مناسبی میباشد
امیرهادی
آیا هنگام شنیدن سوره "یاسین" فرستادن "صلوات" درست است و آیا برای آن دلیلی وجود دارد؟
پرسش
مردم منطقه ما هنگامی که سوره "یاسین" را قرائت می کنند به همراه یاسین �صلی الله علیه و آله و سلم� نیز می گویند. همچنین پس از قرائت آیه دوازدهم سوره یاسین �صلی علی امام مبین� نیز می گویند. آیا این عمل درست است و آیا برای آن دلیلی وجود دارد یا خیر؟
پاسخ اجمالی
در روایات سفارش شده است که هر وقت از رسول خدا (ص) نامی به میان آمد و از او یاد کردید، بر او صلوات بفرستید. در روایت آمده است که رسول خدا ده نام دارد که پنج تای آن در قرآن آمده است. یکی از این نام ها یاسین است. اهل بیت (ع) نیز آل یاسین هستند. از این رو پس از قرائت اولین آیه سوره "یس" که با �یس و القرآن الحکیم� آغاز می شود، صلوات فرستادن امری پسندیده است. هر چند که دلیل خاص و حدیثی در این باره نیامده است.

همچنین در برخی از روایات �امام مبین� در آیه 12 سوره یس به حضرت امیر المؤمنین علی (ع) تفسیر شده است. از این رو درود بر او و یاد وی کردن نیز امری نیکو و پسندیده است.

پاسخ تفصیلی
قرآن کریم پیرامون حفظ حرمت رسول اکرم (ص) می فرماید: �همانا خداوند و فرشتگان او بر پیامبر درود می فرستند، ای کسانی که ایمان آورده اید بر پیامبر درود فرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشید�.[1]

مضمون این آیه نشانگر جایگاه والای رسول اکرم (ص) در پیشگاه خداوند است، به گونه ای که خدا و فرشتگانش بر او درود می فرستند و خداوند فرمان می دهد که دیگران نیز با آنها هماهنگ شده و بر او درود و سلام بفرستند.

در روایات آثار و برکات بسیاری برای صلوات شمرده شده است. امام باقر (ع) یا امام صادق (ع) می فرماید: "در میزان (ترازوی اعمال) در روز رستاخیز چیزی سنگین تر از صلوات بر محمد و آل محمد نیست و در آن روز شخصی را می آورند و اعمالش را در میزان می گذارند، ولی سبک است، آن گاه پاداش صلوات او بروز کند و آن را در میزانش می نهند، ترازوی اعمالش پر بار و سنگین می گردد".[2]

در احادیث معصومین (ع) بر فرستادن صلوات هر گاه نام مبارک پیامبر اکرم (ص) برده شد، تأکید شده است. حتی آمده است در وسط نماز هم اگر کسی نام مبارک پیامبر را بشنود، مستحب است صلوات بفرستد.

در حدیثی از امام باقر (ع) روایت شده است: "بی گمان رسول خدا (ص) ده اسم دارد که پنج تا از آنها؛ یعنی محمد، احمد، عبدالله، یاسین و نون در قرآن آمده است و پنج تا از آنها؛ یعنی فاتح، خاتم، کافی، مقفى و حاشر در قرآن نیست".[3]

از این رو یکی از القابی که برای اهل بیت پیامبر اکرم به کار می بریم �آل یاسین� است. زیارتی نیز با نام �زیارت آل یاسین� در کتاب های دعا ذکر شده است که از توقیعات امام مهدی (عج) است.[4]

آیه 130 سوره صافات هم در یکی از قرائت ها �آل یاسین� قرائت شده است. �سلام علی آل یاسین� امام صادق (ع) در ذیل این آیه از پدرانش نقل می کند که حضرت علی (ع) فرمود: "یس محمد (ص) است و ما آل یس هستیم".[5]

امام رضا (ع) می فرماید: "خداوند به محمد (ص) و آل محمد (ص) فضیلتی داده است که احدی به کنه آن نمی رسد، مگر این که اهل تعقل باشد و آن این است که خداوند تنها بر انبیای خود سلام می دهد و می فرماید: "سلام بر نوح باد در میان جهانیان"[6] و: �سلام بر ابراهیم� و: �سلام بر موسی و هارون� و نمی فرماید: سلام بر آل نوح و یا سلام بر آل ابراهیم و ...، ولی می فرماید: "سلام بر آل یاسین؛ یعنی آل محمد (ص)...".[7]

بنابر شواهد و دلایلی که ذکر شد؛ یاسین از نام های رسول اکرم (ص) است و پس از شنیدن نامی از نام های رسول اکرم (ص) فرستادن صلوات مستحب است؛ هر چند در خصوص آیه اول سوره �یس� حدیثی وارد نشده و سفارشی به خصوص نشده است که بعد از تلاوت این آیه صلوات بفرستید، ولی طبق ادله عامی که ذکر شد، پس از تلاوت این آیه، ذکر صلوات نیکو است.

در برخی از روایات �امام مبین� که در آیه 12 سوره یس آمده است، به امیر المؤمنین علی (ع) تفسیر شده است. در حدیثی از امام باقر (ع) نقل شده که فرمود: �هنگامی که این آیه نازل شد ابوبکر و عمر برخاستند و عرض کردند: ای پیامبر آیا منظور از آن تورات است؟ فرمود: نه عرض کردند: انجیل است فرمود: نه عرض کردند: مراد قرآن است؟ فرمود: نه در این حال حضرت علی (ع) نزد پیامبر آمد. هنگامی که چشم رسول خدا (ص) به او افتاد. فرمود: امام مبین این مرد است او است امامی که خداوند متعال علم همه چیز را در او جمع فرمود �.[8]

بر طبق این روایات یاد امیر المؤمنین (ع) و درود و صلوات فرستادن بر او، بعد از تلاوت این آیه امری پسندیده است هر چند روایت یا حدیثی وارد نشده است که بعد از قرائت این آیه بر امیر مؤمنان درود بفرستید .


[1]. احزاب، 56.

[2]. کلینی، کافی، ج 2، ص 494، باب الصلاة علی النبی و اهل بیته (ع)، ح 15، دارالکتب الاسلامیة، تهران، 1365.

[3]. صدوق، الخصال، ج 2، ص 426، انتشارات جامعه مدرسین قم، 1403 هـ ق.

[4]. شیخ طبرسی، احتجاج، ج 2، ص 316، دار النعمان، النجف الاشرف، 1386 ق.

[5]. طباطبائی، محمد حسین، المیزان، ج 17، ص 165، چاپ پنجم، دار الکتب الاسلامیة، تهران، 1375ش.

[6]. صافات، 79.

[7]. شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا (ع)، ج 1، ص 236، جهان، 1378 ق.

[8]. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج 18، ص 335، دار الکتب الاسلامیة، تهران، بی تا؛ و لمیزان، ج 17، ص 72.
میلاد
خلاصه پرسش
آیا نام گذاری افراد به محمد یاسین (یس) جایز است؟
پرسش
آیا اسم گذاردن نام �محمد موعود� یا �محمد یاسین� برای فرزندان اشکال دارد؟ چون در باب چهارم از فصل هشتم کتاب حلیه المتقین اشاره شده که "یاسین" مخصوص پیامبر است و همچنین موعود لقب حضرت مهدی است؟
پاسخ اجمالی
در باره نام گذاری "یاسین " در بعضی از روایت مطالبی آمده که حاکی از عدم رضایت ائمه (ع) از استفاده این نام برای افراد است از جمله می توان به این روایت اشاره کرد که امام صادق (ع) فرمود به مردم اجازه داده شده است که نام محمد را بر روی افراد بگذارند اما چه کسی به آنان اجازه داده است که نام "یاسین" را روی افراد بگذارند در حالی که این اسم پیامبر اسلام (ص) است.[1]
این روایت گر چه از نظر سند مرفوعه است و به همین دلیل فقیهان آن را معتبر نمی دانند، اما عقل انسان حکم می کند که در چنین مواردی که محدویت و تنگنایی وجود ندارد با استفاده از اسامی زیبا و با معنای بسیاری که وجود دارد و بکارگیری آنها هم هیچ منعی ندارد، جانب احتیاط را رعایت کرده و از این اسم استفاده نکنیم.
لذا مراجع تقلید نیز در این زمینه می‌گویند، گذاردن این نوع اسامی بر روی فرزندان به خودی خود اشکال ندارد، ولی بهتر است از اسامی دیگر استفاده شود.
ضمائم:
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[2]
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):
فى نفسه اشکال ندارد.
حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):
اشکال ندارد.
حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):
بدون کلمه موعود مانعی ندارد.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):
اشکال ندارد، ولی بهتر است که از اسامی دیگر استفاده کنند.

[1]. الکلینی، أبو جعفر محمد بن یعقوب الکافی، ج‏6، ص: 20، حدیث13 ،عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ خَالِدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِیسَى عَنْ صَفْوَانَ رَفَعَهُ إِلَى أَبِی جَعْفَرٍ أَوْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ هَذَا مُحَمَّدٌ أُذِنَ لَهُمْ فِی التَّسْمِیَةِ بِهِ فَمَنْ أَذِنَ لَهُمْ فِی یس یَعْنِی التَّسْمِیَةَ وَ هُوَ اسْمُ النَّبِیِّ (ص)، نشر دار الکتب الإسلامیة ‏،چاپ چهارم 1407 ه ق ، 8 جلدی.
[2]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی (مد ظلهم العالی)،
کیان
در روايتي از امام باقر يا امام صادق (عليهماالسلام) نقل شده كه فرموده اند: �هَذَا مُحَمَّدٌ قَدْ أُذِنَ لَهُمْ فِي التَّسْمِيَةِ بِهِ، فَمَنْ أُذِنَ لَهُمْ فِي يس؛ (1)
محمد نامي است كه اجازه نامگذاري به آن داده شده ، اما چه كسي به آن ها اجازه داده كه به ياسين نام گذاري نمايند؟�

اين روايت دلالت بر اين دارد كه ياسين يكي از اسامي پيامبر (ص) است . نام گذاري به نام محمد جايز و به نام ياسين مكروه است . علامه مجلسي در شرح اين روايت متذكر شده اند: ممكن است گفته شود كه نام گذاري به اسامي انبيا جايز و مستحب ، ولي نام گذاري به القاب انبيا كه براي تعظيم و بزرگداشت آن ها اطلاق شده مانند رسول و نذير و بشير و طه و يس مكروه مي باشد. (2)

این روایت گر چه از نظر سند مرفوعه است و به همین دلیل فقیهان آن را معتبر نمی دانند، اما عقل انسان حکم می کند که در چنین مواردی که محدویت و تنگنایی وجود ندارد با استفاده از اسامی زیبا و با معنای بسیاری که وجود دارد و بکارگیری آنها هم هیچ منعی ندارد، جانب احتیاط را رعایت کرده و از این اسم استفاده نکنیم.

1. فروع كافي، ج 6، ص 20.
2. مرآة العقول ، ج‌، ص 36‌.
بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام ، یاسین یکی از سوره های مبارکه قران کریم میباشدو نام دیگر حضرت محمد( ص) یاسین بوده و اهل بیت ایشان ال یاسین( ع) نامیده میشوند.
با تشکر
یاسین
یاسین تو قرآن مجید است
یاسین
یاسین یک معنی که ندارد هزاران معنی داردیکی از معنی هایش ایمان به دین اسلام
کمیل
قلب قرآن
‌zahra
من فکر میکنم از نظر لغات در ادبیات فارسی میتونه منسوب به گل یاس هم باشه . یاسین مانند یاس . و هم اینکه نام قلب قرآنه . اینطوری اسم میتونه هم ریشه فارسی داشته و باشه و هم عربی ؛ البته خب نظر منه.و از هر طرف بسیار قشنگ و خوش لفظه .
علی اصغر روحانی
اسم پسر من یاسین هست واسم او را خیلی دوست دارم
ارمین
بپیس له شده بوی گند زشت
سید یاسین
یاسین یعنی بزرگ . آقا. مهربان یکی از بهترین اسمی میباشد که من تا حالا شنیدم
مهدی
یاسین
�یس�؛ قال اللّه تعالی: �یس • وَ الْقُرْآنِ الْحَکیمِ؛ یس • سوگند به قرآن حکیم.�
از امام صادق (علیه‌السّلام) نقل شده است که �یس�، اسمی از اسمای پیامبر خاتم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) است و دلیل آن این است که خداوند بعد از آن می‌فرماید: �تو از مرسلین و بر صراط مستقیم هستی.�
در اخبار بسیاری از طریق خاصه و عامه آمده است که �یس� یکی از نام‌های حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) است و �آل یس� اهل بیت آن حضرتند که حق تعالی در قرآن بر ایشان سلام فرستاده است و فرموده است که: �سَلامٌ عَلی‌ اِلْ‌یاسین‌�در حدیثی از حضرت صادق (علیه‌السّلام) آمده است که یکی از نام‌های حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) یس است و در معنای آن می‌فرمایند: �یس� یعنی‌ ای سامع و شنونده وحی من!درباره این اسم گفته‌اند که مخفف �یا سید المرسلین� و یا �یا سامع الوحی� بوده است.
در دعای ندبه خطاب به امام عصر (عجّل‌اللّه‌تعالی‌فرجه‌الشریف) عرض می‌کنیم: �یا بن یس و الذاریات؛ ای فرزند یس، یعنی‌ ای فرزند پیامبر.�
Damor
اینکه میگین یاسین، یه تلفظیه ک مردم برای راز های ناشناخته قرآن مثل حروف مقطعه گذاشتن و اصل اون یس هستش و کسی چه میدونه شاید تلفظ دیگه ای داشته باشه، اما این اسم میتونه ریشه ایرانی داشته باشه ک برگرفته از یاس، یسنا است
یاسمین
اسم خیلی قشنگی البته قلب قرآن هم هست❤❤❤❤❤❤💗💓

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سوره یاسین صوتی   • یاسین کوچولو   • سوره یاسین pdf   • تفسیر سوره یاسین   • اسم یاسین   • سوره یاسین برای حاجت   • سوره یاسین تصویری   • ترجمه سوره یاسین   • معنی یاسین   • مفهوم یاسین   • تعریف یاسین   • معرفی یاسین   • یاسین چیست   • یاسین یعنی چی   • یاسین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یاسین

کلمه : یاسین
اشتباه تایپی : dhsdk
آوا : yAsin
نقش : اسم
عکس یاسین : در گوگل

آیا معنی یاسین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )