برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1680 100 1
شبکه مترجمین ایران

یارسان

یارسان در دانشنامه اسلامی

دلیل عمده ای که باعث استمرار فرقه اهل حق شده، این است که افرادی از خاندان های مختلف به طور خصوصی نماینده مخصوص فرقه هستند. عشیره و خاندان گرائی باعث اقتدار طلبی خاندان ها نسبت به یکدیگر شده و همین عامل باعث رشد برخی از آنها می شود. فرقه اهل حق نیز از این طرفند برای استمرار خود استفاده کرده. سلطان اسحاق با این روش و انتخاب برخی از اقوام به این فرقه جنبه تشکیلاتی بخشید. در این مقاله معرفی خاندان های ریاست طلب این فرقه می پردازیم.
اولین کسی که به فرقه اهل حق نظم تشکیلاتی داد، سلطان اسحاق بود. وی این کار را به عنوان استمرار فرقه انجام داد. او با نصب بنیامین به سمت پیری و داود به سمت دلیل در واقع دو رهبر برای تمام اهل حق معین نمود. اما این دو نفر به علت ازدواج نکردن نتوانستند از نسل خود برای این فرقه دلیل و یا پیر تعیین کنند به همین منظور هفت خاندان را برای رسیدگی به امور آیین فرقه تعیین کرده و اداره هر کدام را به بزرگ آن خاندان سپردند. این عده موسوم به هفتوان و خاندانهای هفتگانه منسوب به هفت تنان، هنوز هم به نام آن پیران نامیده می شوند. این مطلبی است که نزد عموم اهل حق پذیرفته شده است. هر فرد اهل حق به دستور سلطان اسحاق باید سر سپرده یکی از این خاندانها باشد. قاسم افضلی از رهبران خاندان شاه ابراهیمی معتقداست که فرزندان سلطان اسحاق رهبری خاندانهای هفتگانه را به عهده داشتند و خود سلطان اسحاق نیز از فرزندان حضرت محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) است. وی از هفت تن را اینگونه می نامد: سید محمد، سید عبدالوفاء، سید شابدین، سید حبیب شاه، سید باویسی، سید میر، سید مصطفی.
نام خاندان های اهل حق
خاندان های اهل حق که توسط سلطان اسحاق تعیین شده عبارتست از:
← خاندان شاه ابراهیمی
سیادت خاندان های اهل حق لقبی است که سلطان اسحاق به ایشان داده است و یا خود اهل حق به آنها چنین گفته اند و به هیچ عنوان سیادت ایشان به معنی رسیدن نسب ایشان به پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) نیست. فقط خاندان شاه ابراهیمی در این زمینه ادعا می کنند که از اولاد سلطان اسحاق است و سلطان اسحاق را از اولاد امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) می دانند.
تفاوت اعتقادی خاندانهای اهل حق
...
...

یارسان در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:اهل حق

یارسان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابراهیم کریمی
اهل حق یا یارسان آیینی است با مناسک عرفانی که به‌طور عمده در کردستان ایران و عراق پیرو دارد. تاریخ دقیق شکل‌گیری این آیین مشخص نیست، ولی پیروان آن به ازلی و ابدی بودن آیین خود باور دارند.
بهراد
یارسان آیینی هست که در کوردستان و آتورپاتکان و نظرآباد پیرو دارد.
محمد محمدی
یارسان آیینی است که در لرستان و مناطقی مانند بعضی شهرهای امروز کرمانشاه که ریشه لر و جز لرستان سابق بوده‌اند دارد.از بزرگان این آیین شاه‌خوشین لرستانی است که از لرهای لک زبان کوهدشتی است. کوه مقدس یارسان یافته نام دارد که در شهرستان چگنی استان لرستان و در جوار سفید کوه قرار دارد.
محمد
یارسان آیینی بوده ازلی و در زمان آقای دهخدا نیز این اشتباه رخ داد که این آیین را به نام مسلک و فرقه نام برده شد اما سپس با مکاتبات و دیدارهای بزرگان یارسان مانند آقای سید قاسم افضلی تصحیح گردید . یارسانیان یا اهل حق در دین شریعت و مذاهب اسلامی نیز یاد شده است . به یکی از آنها اشاره می کنم و در فضای مجازی و اینترنت نیز به وفور گفته شده است .
امام هادی (ع) می فرماید:وَ الحَقُّ مَعَكُم وَ فيكُم وَ مِنْكُم وَ إلَيْكُم وَ أنْتُم أهْلُهُ وَ مَعْدِنَهُ[۱]وَ ميراثُ النُّبُّوَةِ عِنْدَكُمْ ...
و حق ، با شما و در وجود شماست و از شما ، نشئت گرفته و به سوى شما ، باز مى گردد و شما ، اهل حق و معدن آن هستيد و ميراث پيامبرى ، نزد شماست ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی یارسان   • مفهوم یارسان   • تعریف یارسان   • معرفی یارسان   • یارسان چیست   • یارسان یعنی چی   • یارسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یارسان

کلمه : یارسان
اشتباه تایپی : dhvshk
عکس یارسان : در گوگل

آیا معنی یارسان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )