برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1516 100 1
شبکه مترجمین ایران

گینه بیسائو

گینه بیسائو در دانشنامه اسلامی

گینه بیسائو
جمهوری گینه-بیسائو در غرب افریقا در کناره اقیانوس اطلس شمالی، بین گینه و سنگال. پایتخت آن بیسائو است.
گینه بیسائو کشوری است هموار و جلگه ای که در غربی ترین نقطه ی آفریقا قرار گرفته است و با 36هزار کیلومتر مربع مساحت،از شمال به سنگال،از مشرق وجنوب به گینه،و از غرب به اقیانوس اطلس محدود می گردد. این کشور،آب وهوایی گرم ،با رطوبت زیاد و باران فراوان دارد. بخش عمده ای از آن جنگل های استوایی فرا گرفته است. در گینه رودخانه های پرپیچ و خم زیادی با دهانه های بزرگ جریان دارد که همه به اقیانوس اطلس می ریزد.
گینه بیسائو یک میلیون نفر جمعیت دارد که اکثرا ً مسلمان اند . مردمش از نژادهای سیاه و سفیدند و به زبان های پرتغالی و محلی با یکدیگر گفت و گو می کنند . حکومت آن جمهوری است که در سال 1974م از پرتغال مستقل گردید. مرکز حکومت آن بندر بیسائو بوده و دیگر شهرهای آن باناتا و مانسوآ نام دارند. برنج،نارگیل،نخل روغنی ،کاکائو،بادام زمینی و محصولات جنگلی ،مهم ترین فرآورده های کشاورزی آن به شمار می آید.
زمانی گینه بیسائو به عنوان پادشاهی گابو بخشی از امپراتوری مالی بود. بخش هایی از این پادشاهی تا زمان استعمار پرتغالی ها در قرن ۱۸ باقی مانده بود. پرتغالی ها در قرن ۱۷ به تجارت برده در این کشورپرداختند. باوجود این که این کشور از نخستین مستعمرات پرتغال بود، بخش های داخلی آن تا قرن ۱۹ مورد اکتشاف قرار نگرفت. این کشور پس از استقلال در ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۳ نام پایتخت خود، بیسائو را به نام رسمی خود اضافه کرد تا از اشتباه گرفته شدن با جمهوری گینه جلوگیری کند.
این کشور دارای حکومت جمهوری است.
مساحت کل: ۳۶۱۲۰ کیلومتر مربع
مساحت خشکی: ۲۸۰۰۰ کیلومتر مربع
مساحت آب: ۸۱۲۰ کیلومتر مربع

گینه بیسائو در دانشنامه ویکی پدیا

گینه بیسائو
مختصات: ۱۱°۵۲′ شمالی ۱۵°۳۶′ غربی / ۱۱٫۸۶۷°شمالی ۱۵٫۶۰۰°غربی / 11.867; -15.600
مساحت کل: ۳۶٬۵۴۴ کیلومتر مربع
مساحت خشکی: ۲۸۰۰۰ کیلومتر مربع
مساحت آب: ۸۱۷۵ کیلومتر مربع
گینه بیسائو با نام رسمی جمهوری گینه بیسائو (به پرتغالی: Guinea-Bissau) کشوری است در غرب آفریقا در کناره اقیانوس اطلس شمالی، بین گینه و سنگال. پایتخت آن بیسائو است.
زمانی گینه بیسائو به عنوان پادشاهی گابو بخشی از امپراتوری مالی بود. بخش هایی از این پادشاهی تا زمان استعمار پرتغالی ها در قرن ۱۸ باقی مانده بود.
پرتغالی ها در قرن ۱۷ آغاز به تجارت برده در این کشور کردند. باوجود این که این کشور از نخستین مستعمرات پرتغال بود، بخش های داخلی آن تا قرن ۱۹ مورد اکتشاف قرار نگرفت.
عکس گینه بیسائو
گینه بیسائو ایرلاینز (۲۰۰۲) (به انگلیسی: Guine Bissau Airlines (2002)) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا G6 است که در تاریخ ۲۰۰۲ میلادی تأسیس شده و در تاریخ ۲۰۰۲ فعالیتش را آغاز کرده است.
پرچم گینه بیسائو با تناسب ۱:۲ و به دنبال استقلال این کشور در ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۳ پذیرفته شد. این پرچم از دو نوار افقی هم اندازه ی زرد در بالا و سبز در پایین و یک نوار عمودی سرخ رنگ در بخش اهتزاز پرچم تشکیل شده است که ستاره ای پنج پر و سیاهرنگ در میان این نوار قرمز قرار دارد. طرح این پرچم تا حد زیادی از طرح پرچم غنا گرفته شده و در آن رنگ های پان آفریقایی همراه با ستاره ای سیاه به نشانهٔ آفریقا استفاده شده است.پرچم غنا   پرچم کیپ ورد در ۱۹۷۵ که بر اساس پرچم گینهٔ بیسائو طراحی شده بود.
رنگ زرد در پرچم گینهٔ بیسائو نماد خورشید، سبز نشانهٔ امید و سرخ نماد خون هایی است که در راه کسب استقلال این کشور ریخته شده است. ستارهٔ سیاهرنگ نیز نشانهٔ وحدت آفریقاست. همچنین نما ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های گینه بیسائو

گینه بیسائو با نام رسمی جمهوری گینهٔ بیسائو، کشوری در غرب آفریقا.
• «پرچم کنونی : پرچم گینهٔ بیسائو مرکب از رنگ های رایج بین پرچم کشورهای آفریقایی است و با استقلال این کشور از پرتغال در سال ۱۹۷۳ تصویب شده است ولی از سال ۱۹۶۱ در این کشور رایج و متدوال بود و جنبش آزادی خواه این کشور از این پرچم استفاده می کرد. ستارهٔ سیاه در پرچم این کشور آفریقایی نشانهٔ امید سیاه پوستان به آینده ای روشن محسوب می شود.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

گینه بیسائو در جدول کلمات

گینه بیسائو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گینه بیسائو   • مفهوم گینه بیسائو   • تعریف گینه بیسائو   • معرفی گینه بیسائو   • گینه بیسائو چیست   • گینه بیسائو یعنی چی   • گینه بیسائو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گینه بیسائو

کلمه : گینه بیسائو
اشتباه تایپی : 'dki fdshm,
عکس گینه بیسائو : در گوگل

آیا معنی گینه بیسائو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )