برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1651 100 1
شبکه مترجمین ایران

گیلک

/gilak/

معنی گیلک در لغت نامه دهخدا

گیلک. [ ل َ ] (ص ، اِ) به زبان گیلان ، مردم عامی و روستایی و رعیت را گویند. (برهان قاطع) (فرهنگ جهانگیری ) (آنندراج ) (فرهنگ شعوری ). || از اهل گیلان. گیلانی. گیلی. جیلی. جیلانی.

گیلک. [ ل َ ] (اِ) اسم فارسی زعرور باشد. (فهرست مخزن الادویه ). گیل. گیل سرخ. رجوع به زعرور شود.

گیلک. [ ل َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان فیروزآباد. واقع در 5500 گزی شمال باختر فیروزآباد و هزارگزی شوسه ٔ شیراز به فیروزآباد. محلی جلگه و هوای آن معتدل و سکنه ٔ آن 241 تن است. آب آن از چشمه تأمین میشود. محصولات آن غلات و برنج و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان گلیم بافی است. خرابه های معروف به آتشکده مربوط به دوره ٔ ساسانیان در 1500گزی شمال آن واقع است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

معنی گیلک به فارسی

گیلک
دراصطلاح مردم گیلان:روستایی وبومی ورعیتگیلکی:زبان مردم گیلان، لهجه مردم گیلان
( اسم ) زعرور زالزالک .
دهی است از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان فیروز آباد . آب آن از چشمه تامین میشود محصولات آن غلات و برنج است .
[ گویش مازنی ] /gilek/ از توابع زیرآب سوادکوه
نام رودخانه کوچکی است میان رودسر و در حدود دو میلی شیره رود .

معنی گیلک در فرهنگ معین

گیلک
(لَ) (اِ.) منسوب به گیلان .

معنی گیلک در فرهنگ فارسی عمید

گیلک
از مردم گیلان، گیلانی.

گیلک در دانشنامه آزاد پارسی

گیلَک
(یا: گیل ها) از اقوام ساکن ناحیۀ گیلان، در حاشیۀ شمالی فلات ایران و جنوب دریای خزر، مرکب از دو دستۀ بزرگ شرقی و غربی در دو سوی رودخانۀ سفیدرود. حد شرقی دامنۀ انتشار قوم گیلک در ناحیۀ تنکابن تا چالوس و حد غربی آن به کوه های تالش و ناحیۀ تالش نشین غرب گیلان می رسد. از تقسیم بندی های این قوم، جز اخبار مربوط به طوایفی چون اژدر و چپک و برخی خاندان های حکومتگر اطلاع چندانی در دست نیست و تقسیمات آن بیشتر بر مبنای تعلق مردم گیلک به یکی از دو دستۀ اصلی و یا محل سکونت آنان صورت گرفته است. تاریخ قدیم گیلک ها مبهم و ناشناخته است و برخی از مورخان و جغرافیانویسان باستان، بر این باورند که گیلکان، از قوم کادوسی به جا مانده اند. از برخی شواهد چنین برمی آید که گیلکان در عصر باستان، اگرنه کاملاً، تا حدود زیادی از دولت های هخامنشی و اشکانی و ساسانی جدا بودند و اغلب جنگاورانی مزدور در خدمت آنان بودند. گیل ها ظاهراً از نخستین اقوام ایرانی بودند که تا حدودی پذیرای مسیحیت شدند. آگائی، از شاگردان تادیوس حواری، در سال های میان ۱۲۰ـ۱۴۰م، گیلکان را با این مذهب آشنا کرد. گیلان در میانۀ قرن ۶م، اسقف نشینی نسطوری بود. دین اسلام، نه به دست فاتحان عرب، بلکه به دست علویان و زیدیان مازندران در میان گیلکان رواج یافت. گیلکان تا ۷۰۶ق هیچ گاه مغلوب مهاجمان خارجی نشده بودند. در این سال، الجایتو با مشقات فراوان موقتاً گیلان را تصرف کرد. گیلک ها تا قرن ۹ق چندین حکومت قدرتمند محلی خودمختار داشتند که جز در شرایطی خاص که تابع دولت های بزرگ بودند دولتی مستقل به شمار می آمدند. این دولت ها در دورۀ تیمور، موقتاً، تابع او شدند و در دورۀ جانشینانش، عملاً مستقل از تیموریان بودند. همۀ دولت های گیلان شرقی در قرن ۹ق به دست سادات کیایی لاهیجان برافتادند و در گیلان غربی نیز فقط دولت اسحاقوندان فومن باقی مانده بودند. دولت کیاییان لاهیجان در ۱۰۰۰ق، پس از فرار خان احمدخان گیلانی و تبدیل شدن گیلان به ولایت خاصۀ شاه عباس صفوی، به پایان آمد و دولت اسحاقوندان فومن و رشت نیز با فراز و نشیب هایی تا اواخر سلطنت شاه محمد خدابنده برقرار بود و در اواخر قرن ۱۱ق به دست شعبه ای دیگر از خاندان اسحاقوندان احیا شد. امیر هدایت الله خان رشتی، معروف به اترخان ( ـ ۱۲۰۰ق)، حاکم سرشناس گیلان در دورۀ زندیه و اوایل دورۀ ق ...

گیلک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی
گیلک . مازنی، مازندرانی ، تبری و یا طبری . این نامی است که توده های روستایی مازندرانی بر خود می نهند و هنگامیکه از یکی از آنها پرسیده شود که هستی و یا چه هستی ؛ به مازندرانی میگویند که " من گیلکمه" و یا "من گیلک هسمه " ، من گیلک هستم !
آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
نام گیاهی در چهارمحال و بختیاری
تنها
تیمارکس واژه جدیدی که در گیلان در حال رواج است که معنی ان مادرتو گاییدم میباشد تا معانی دیگر بدورود
لاهیجان
گیلک یعنی گیله مرد، مرد گیل. علت اینکه گیله مرد رواج دارد بخاطر این است که گیلکی در اصل بصورت گیل کلی بوده که کل در ترکی به مذکر اطلاق میشود.
گیل کلی
کیل کلی: یعنی مو بلند درهم پیچیده
که کاربرد کیلکلایه در گیلان زیاد است. اگر تجزیه کنیم میشه کیل کلی لر
تارش
گیلک همان قوم گیل است. باتمدن های بزرگ، گیلک به معنی نیرومند. گیل گومش، گیل مردی با زور دو گاو میش.که در دستان خود دو شیر را از دم آویزان می کند ودو پای خود را نیز بر گردن دو شیر نهاده. الواح سومریان. با تمدن 50 هزار ساله از نژاد کاسی. با حماسه گیل گومش. نماد پرچم گيلان. گیل، نه ماد، نه پا رس، نه اریای، نه ترک ونه عرب بلکه از نژاد کاسی.گیل یعنی نیرومند، شیر افکن، غیرت ت مند، خونگرم،باصفا،متمدن.کلمه مرد پس از گیل فقط می اید(گیل مرد). گیل یعنی مرد، مردانگی، معرفت، با زبان شیرین گیلکی، خط کهن کیلیک، هیرو گیلیف(گیلیک)، ریشه بیشتر زبانهای دنیا(روسی، فرانسه، و...). گیل یعنی نماد شجاعت و...
تارش
تاریخ کهن گيلان بسیار واضح وروشن است. تمدن های ال بویه، اشکالی، مارلیک، گالاسی، کاسان، سومر، دلیمون، سیلیک، گیلاش، گیتی، گیلار و... که 90 درصدشان در جغرافیای گيلان بوده، وباقی مانده نیز خواستگاه آنها از گيلان است. تمدن 77 هزارساله گالشی، و50 هزار ساله دیلمی وگیل، واضح وروشن است. واما آریایی ها وپارس که حدود 3هزار سال وارد ایران شده، که البته خود مبتنی بر چند نظریه است، که مهاجرت کرده ویا توسط حمورابی ششم و سارگون دوم به عنوان برده، موالی، ویا مزدور آورده شدند. وهخامنشیان خود اسیر اسکندر بوده ونیز ساسانیان مغلوب اعراب، اما گيلان ازاد ومستقل. پس نباید گفت گیل ها از اقوام آریایی ویا مزدور ساسانی بودند، اینها که خودشان را نمی توانستند جمع کنند. گيلان خواستگاه کاسی های دنیا،وهمیشه کاسی تبار است، وبنا به همبستگی مذهبی(شیعه) با صفویان متحد شدند. تعداد تمدن‌های گيلان از شاهان هخامنشی و ساسانی بیشتره، بنابراین بی خود وبا دسیسه آریایی سازی وپارس سازی نکنید. ودرپایان دریای کاسبین وهمیشه کاسبین (کاس اشاره به نژاد وبی معني آب میدهد مانند بیگاه، محل تقسیم آب در شالی زار، کلمه اصیل که هنوز حفظ شده است.). مرسی.
مرتضی پیروزنیا گیلانی
پیشتر گیل گفته می شد ولی به دلایل ناشناخته کلمه گیل به گیلک تبدیل شده است و احتمالا ک آخر، به معنی منسوب بودن به قوم گیل است. در متون یونانی از ناحیه سکونت گیلها تحت نام گلای gelae یاد شده است. زبان گیلکی جزو زبانهای هند و اروپایی و شاخه هند و ایرانی و در رده پایین تر جزو دسته زبانهای شمالغربی ایران است. اکثر ساکنان کناره های جنوبی دریای کاسپی زبان خود را گیلکی یا گلکی می نامند. گیلکی شامل دو شاخه می باشد گیلکی مازندرانی (که به طور خلاصه مازندرانی یا تبری خوانده می شود) و گیلکی گیلان. گیلکی گیلان با گیلکی مازندران تفاوت های چشمگیری دارد ولی مشابهت های بسیاری نیز دارد که باعث می شود زبان شناسان آنها را در یک شاخه ی زبانی قرار دهند. گیلکی گیلان خود شامل دو گونه شرقی و غربی است که تفاوتهای اندکی با یکدیگر دارند. به طور کلی می توان گفت که هر شهرستانی در شمال کشور دارای یک گونه ی خاص زبانی هست و گویشوران شهر یا شهرستان های دیگر متوجه می شوند که فلان کس از کدام شهر یا شهرستان و منطقه است. دلیل پیدایش این تفاوت به حکومت های محلی مستقل در نواحی شمال کشور است. این ناحیه تا زمان صفویه هرگز زیر یوغ یک فرمانروا نرفته بود و هر منطقه دارای یک حاکم محلی بود و به دلیل خودکفا بودن هر منطقه تبادلات زبانی و فرهنگی کمی با هم برقرار می کردند که این می تواند باعث عدم ایجاد یک زبان استاندارد و یکپارچه در سطح شمال کشور باشد. با این حال اکثر مردم زبان یکدیگر را به طور کامل درک می کنند و تماما خود را گیلک و زبان خود را گیلکی می نامند.
تارش
گیل، گیلک، گیلان. نیرومند. گیل گومش، حماسه گیل گومش. کاسی، کاسبین. درياي کاسبین.
مردم‌ ساکن در گیلان، قوم گیل. کاسی نژاد.
کاسبین،
سیکاس (کوهستان کاسی، البرز).
کومس، پیلا سی، دماوند. سیکاسی.
گیل، گیلکی، سیکاسی، گیل کاسی.
گیل، گیلک، گیلان، نیرومند، کهن، متمدن، باصفا، غیرت مند، خونگرم، شیرین سخن‌، بامعرفت، مردانگی، سرسبز، سربلند.....
محمد
فردوسی در باره قوم گیلک میفرماید:
همه گیله مردان چو شیر یله
ابا طوق زرین و مشکین کله

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نژاد گیلک   • زبان گیلانی   • فرهنگ لغت گیلکی به فارسی   • معنی گیل   • زبان گیلکی   • نژاد مردم مازندران   • نژاد کاسپین   • فرهنگ مردم شمال ایران   • معنی گیلک   • مفهوم گیلک   • تعریف گیلک   • معرفی گیلک   • گیلک چیست   • گیلک یعنی چی   • گیلک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گیلک

کلمه : گیلک
اشتباه تایپی : 'dg;
آوا : gilak
نقش : اسم
عکس گیلک : در گوگل

آیا معنی گیلک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )