برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1430 100 1

گیلان

/gilAn/

معنی گیلان در لغت نامه دهخدا

گیلان. (اِخ ) مرکب از گیل به اضافه ٔ ان ، پسوند مکان ، در پهلوی گلان. یعنی مملکت گیل ها، نزد یونانیان گلا ، در اوستا نام ناحیتی به صورت «ورنا» آمده و خاورشناسان در تعیین محل آن اختلاف دارند. بر طبق سنت آن ، همان مملکت «پتشخوارگر» (طبرستان و گیلان ) است. (یشتها ج 1 ص 57، ج 1، ص 178، 192 و ج 2 ص 75 متن و حاشیه ). اندرآس همین «ورنا» راریشه ٔ گیلان دانسته ، ولی استاد بنونیست این حدس را رد کرده است. (از حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ). رجوع به جغرافی سیاسی کیهان ص 263 به بعد شود. منطقه ای است در شمال ایران و در تقسیمات کشور به استانها استان یکم محسوب میگردد و حدود و مشخصات آن به شرح زیر است : در 36 درجه و 28 دقیقه تا 38 درجه و 11 دقیقه ٔ عرض شمالی و از 48 درجه و 44 دقیقه تا 50 درجه و 32 دقیقه ٔ طول شرقی واقع شده. (حاشیه ٔ برهان قاطع چ معین ).
در طرف شمال دریای خزر واقع است و حدود آن بدین شرح است : از خاور به شهرستان شهسوار و منطقه ٔ مازندران ، از باختر شهرستان اردبیل و خلخال ، از جنوب وجنوب باختر به خطالرأس سلسله ٔ جبال البرز که بین شهرستان زنجان و قزوین و گیلان واقع شده و مقسم المیاه سلسله ٔ مذکور همه جا حد طبیعی گیلان با شهرستانهای مذکور است. وضع کلی طبیعی : سلسله جبال البرز با ارتفاع متوسط سه هزار متر موازی با ساحل دریای خزر مانند دیوار عظیمی منطقه ٔ گیلان را احاطه کرده فقط در قسمت مرکزی بوسیله ٔ رودخانه ٔ سفیدرود معبر مهمی که تنها مدخل طبیعی منطقه است ایجاد گشته و راه شوسه ٔ طهران به گیلان در این معبر و طول رودخانه ٔ سفیدرود احداث شده است. قسمتهای شمال منطقه ٔ جلگه ٔ مسطحی است که از رسوبات رودهای متعددی که از سلسله ٔ جنوبی سرچشمه میگیرند تشکیل شده. قسمت جلگه جنگلزار است و مرور زمان قسمت عمده ٔ آن مبدل به زمینهای زراعتی گردیده است. قسمتهای کوهستانی تا ارتفاع تقریبی هزار و دویست متر پوشیده از جنگل انبوه است. ارتفاع قلل مهم سلسله ٔ البرز در منطقه ٔ گیلان مانند قله ٔ کوه درفک جنوب دهستان سیاهکل 3500 متر و در جنوب فومن 2900 متر و ناتشکوه در املش 3000 متر و سمام کوه از جنوب رودسر 3250 متر وگوانه کل در جنوب اشکور پایین 3250 متر است. آب و هوای گیلان معتدل و مرطوب است. باد شمال رطوبت دریای خزر را به گیلان ...

معنی گیلان به فارسی

گیلان
یکی از بخشهای شهرستان شاه آباد ( استان کرمانشاهان ) واقع در باختر شاه آباد دارای ۱۱۸ آبادی و ۳۹۳٠٠ تن سکنه است . محصول غله بنشن پنبه توتون و محصولات دامی میباشد . در این بخش معادن نفت و زغال سنگ گوگرد و آهن یافت میشود .
نام محلی است در اطراف کرمانشاه . واقع در ۴۲ هزار گزی سرچله و ۶ هزار گزی قصر شیرین
نام موضعی بحدود آمل مازندران بوده است .
دهی است از دهستان گمجگاه بخش سنجبد شهرستان مشکین شهر واقع در ۲٠ هزار گزی باختر مرکز بخش و ۲ هزار گزی شوسه میانه و خیاو . محلی کوهستانی و هوای آن سردسیر و سکنه آن ۱۶۷ تن است .
[ گویش مازنی ] /gilaan shaa/ از پرندگان بومی منطقه
[ گویش مازنی ] /gilaan shaah/ از شاهان زیاری که به مدت هشت سال در گرگان و بخشی از تبرستان فرمان راند – (۴۶ - ۴۷۰ هـق) - نام پرنده ای است
یکی از بخشهای شهرستان شاه آباد ( استان کرمانشاهان ) واقع در باختر شاه آباد دارای ۱۱۸ آبادی و ۳۹۳٠٠ تن سکنه است . محصول غله بنشن پنبه توتون و محصولات دامی میباشد . در این بخش معادن نفت و زغال سنگ گوگرد و آهن یافت میشود .
قصبه مرکزی بخش گیلان غرب از شهرستان شاه آباد واقع در ۹۴ هزار گزی باخترشاه آبادو ۶٠ هزار گزی جنوب خاوری قصر شیرین در قسمت علیای دره گیلان
دهی است از دهستان سوسن بخش ایذه شهرستان اهواز واقع در ۴۸ هزار گزی شمال خاوری ایذه . محلی کوهستانی و هوای آن معتدل و سکنه آن ۲۹۵ تن است آب آن از چشمه تامین میشود . محصول آن : غلات . و شغل اهالی آن زراعت است .
بگفته حمدالله مستوفی مصب سپید رودست در دریای خز ...

گیلان در دانشنامه اسلامی

استان گیلان با مساحت ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است و مرکز آن شهر رشت است. این استان شامل بخشهای شمال غربی رشته کوه البرز و بخش غربی کرانه های جنوبی دریای خزر می باشد. طبیعت گیلان سرسبز و پوشیده از جنگل و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. آب و هوای گیلان، معتدل مدیترانه ای و ناشی از آب و هوای کوهستانی البرز و دریای کاسپین است. همچنین، به علت فراوانی نزولات جوی در گیلان، شهر رشت را شهر باران می نامند. آب و هوای این استان، از رطوبت زیادی برخوردار است. رشته کوه البرز، با ارتفاع متوسط ۳۰۰۰ متر، همانند دیواری در باختر و جنوب آن کشیده شده است. بلند مرتبه ترین ارتفاع گیلان، کوه سماموس، واقع در شهرستان رودسر است گیلان، جز از طریق دره منجیل، راه زمینی دیگری به فلات ایران ندارد. گیلان، از طریق چابکسر با استان مازندران و از طریق آستارا با جمهوری آذربایجان، راه زمینی دارد. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است، آن را از استان مازندران جدا می کند.
جمعیت این استان، طبق آخرین سرشماری، در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، حدود ۲،۶۰۰،۰۰۰ نفر بوده است.

زبان
زبان گفتاری بیشینه مردم گیلان، گیلکی است. حدود سه میلیون نفر گیلکی را به عنوان زبان اول یا دوم گپ می زنند. نواحی باختری و شمال باختری گیلان، تالشی زبان است و گویش رودباری در جنوب گیلان (به ویژه درد شهرستان روبار) استفاده می¬شود.

منبع
موسسه مطالعات ایران و اوراسیا    
...
تاریخ خانی شامل حوادث چهل ساله گیلان کتابی تاریخی است که به فارسی توسط علی بن شمس الدین لاهیجی در سده دهم، مشتمل بر چهل سال تاریخ گیلان (از 880 تا 920) تألیف یافته است. از مؤلف کتاب اطلاعی در دست نیست جز آنکه کتاب خود را به فرمان سلطان خان احمدخان گیلانی (حک: 911-943) نوشته است.
تاریخ خانی مشتمل است بر یک مقدمه و سه باب. باب اول در 44 فصل درباره حوادث سالهای 880 تا 909 است، یعنی اواخر حکومت سلطان محمد (851 -883) ...


گیلان در دانشنامه ویکی پدیا

گیلان
گیلان نام منطقه ای در کرانهٔ جنوب غربی دریای خزر است که ساکنان آن عمدتاً گیلک اند. این منطقه از اسلام تا زمان حکومت شاه عباس یکم مستقل بود، هم اکنون نام یکی از استان های جمهوری اسلامی ایران است که در منطقهٔ گیلان واقع شده است و در سال ۱۳۴۰ تاسیس شد.
ولسوالی گیلان، ولسوالی (شهرستان) در ولایت غزنی، افغانستان
گیلان (الیگودرز)
گیلان استانی در شمال ایران است.
تاریخ گیلان، این مقاله دربارهٔ تاریخ گیلان است
ولسوالی گیلان، ولسوالی (شهرستان) در ولایت غزنی، افغانستان
گیلان (الیگودرز)، روستایی از توابع بخش بشارت شهرستان الیگودرز
گیلان (ایذه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایذه
ایان گیلان، خواننده و ترانه سرای انگلیسی
کارن گیلان، یک هنرپیشه و مدل سابق اهل اسکاتلند
رادیو گیلان، رادیویی در استان گیلان وابسته به صدا و سیمای مرکز گیلان
فولکلور گیلان، نمونه ای قابل توجه از پیوندهای پیچیده بین رسوم قبل از اسلام و رسوم اسلامی
گیلان همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
گیلان، روستایی از توابع بخش بشارت شهرستان الیگودرز در استان لرستان ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان پیشکوه ذلقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۵۰ نفر (۲۰خانوار) بوده است.
گیلان (ایذه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ایذه در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان سوسن غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۶۵ نفر (۲۹خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۷°۲۰′۲۲″ ش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های گیلان

گیلان از استان های شمالی ایران به مرکزیت رشت.
• ... یادم آرد روز باران:

گیلان در جدول کلمات

از مهمترین و زیباترین آثار باستانی گیلان که برجی به ارتفاع 12 متر و در منطقه قاسم آباد واقع شده است
قلعه بندبن
در ایران | این پرنده بومی گیلان | مازندران | جلگه خوزستان و سیستان بوده و شکار آن ممنوع است
طاووسک
یکی از رشته های صنایع دستی که طی سالیان اخیر در گیلان رواج یافته است
مروار بافی
یکی از شهرهای استان گیلان که در حومه شهرستان آستارا قرار دارد
لوندویل
یکی از غذاهای محلی استان های گیلان و مازندران با بادمجان کباب شده
میرزا قاسمی
از جاذبه های زیبای استان گیلان در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان
ابشار لونک
از شهرستان های استان گیلان که از جاذبه های گردشگری آن پارک جنگلی گیوم است
رضوان شهر
از شهرهای استان گیلان که دارای لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام است

گیلان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
شاخسار.

gelan
گیل::شاخه.گوشه.
پوریا13
نامی گیلکی برای دختران
.....
چون تعداد زیادی مردم گیل در آنجا زندگی میکنند به آن گیلان میگویند که یعنی گیل ان که جمع گیل را نشان میدهد
عذرا
مار=ایلان (هر دو تورکی است)و هر کلمه ایی آخرش لان باشد تورکی است.مثل گیلان،جیلان،هیلان(رانش زمین در تورکی،بیلان،یالانالان،بالان(تله=گرگ بالان دیده)،ایسفهلان،میلان،سبلان،شیلان(شیلانه)،الان،لانه،باج آلان..........سوس مار،سوس موش،(موش ومار تورکی هستند و هر کلمه ایی موش و مار داشته باشد تورکی است.)مثل شهر موش ترکیه و خاموش،فراموش،چموش.............مار،تومار(طومار)،یومار،جومار،هامار(هموار)متضادش به مار(ایشلرین دوزگل مه سین =به مار قالاسان نفرین است)،تیمار،سومار،مارمولک(لک لک. زال زالک،)سمور(مور،مورچه.تورکی است)
گیلان صالح
از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت است. دربارهٔ نام گیلان و معانی واژهٔ گیل، نظرات متفاوتی ابراز شده‌است. واژهٔ گیلان را برگرفته از �گیل�، به‌اضافهٔ پسوند مکان �ان�، به معنای محل سکونت گیل‌ها دانسته و افزوده‌است که صورت این واژه در زبان پهلوی، گِلان (Gelan) و نزد یونانی‌ها گِلای (Gelae) بوده‌است

نام: گیلان
جنس: توی روستا و شهرهای ایران دخترانه است ، اما توی سراسر عراق، یک اسم پسرانه است، و نمیشه دختری به اسم گیلان از عراق پیدا کرد.
تارش
گيلان برگرفته از نام قوم گیل. کاسی نژاد. گیل، تات، تالش، گالش، دیلمی. همه کاسی تبار. در عصر صفویه با انتقال قدرت از دیلم به گیل، گیل ها نام قوم خود، گیل، را بر گيلان نهادند. نام قبلی دلیمون.
احمد
اگر هر کلمه ای که آخرش لان دارد ترکی باشد آنگاه ایلان ماسک هم ترک است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گیلان دانشگاه   • گیلان مقصدها   • گردشگری گیلان   • صنایع دستی استان گیلان   • شهر های استان گیلان   • آداب و رسوم استان گیلان   • فرهنگ بومی گیلان   • استان گیلان مقصدها   • معنی گیلان   • مفهوم گیلان   • تعریف گیلان   • معرفی گیلان   • گیلان چیست   • گیلان یعنی چی   • گیلان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گیلان
کلمه : گیلان
اشتباه تایپی : 'dghk
آوا : gilAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس گیلان : در گوگل

آیا معنی گیلان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )