برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1536 100 1
شبکه مترجمین ایران

گیان

معنی گیان در لغت نامه دهخدا

گیان. (اِ) عناصر اربعه باشد. (فرهنگ شعوری ج 2 ص 312) :
باد باقی به دولت و عمرش
تا موالید و این گیان برجاست.
ابوالمعالی (از فرهنگ شعوری ).
مخصوص به این فرهنگ است. ظاهراً مصحف کیانا باشد. رجوع به کیانا شود.

گیان. (اِخ ) قصبه ٔ مرکز دهستان پایین شهرستان نهاوند. واقع در 12هزارگزی باختر شهر نهاوند و 8هزارگزی جنوب رودخانه ٔ گاماسیاب. محلی جلگه و هوای آن سردسیر و سکنه ٔ آن 2600 تن است. آب آن از رود سراب مهم تأمین میشود. و محصول عمده ٔ آن غلات ، توتون ، حبوب و انگور و شغل اهالی زراعت و گله داری است. دبستان دارد و در تپه مجاور این ده آثار تاریخی قبل از میلادبه دست آمده است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

گیان. (اِخ ) یا سرآب گیان ، رودی است در دهستان سفلای نهاوند. (یادداشت به خط مؤلف ).

معنی گیان به فارسی

گیان
قصبه مرکزی دهستان پایین شهرستان نهاوند جلگه و سردسیر دارای ۲۶٠٠ تن سکنه محصول غله توتون بنشن و انگور . در تپه های مجاور این ده آثار تاریخی پیش از میلاد پیدا شده است .
( اسم ) خیمه چادر . توضیح فرهنگها این کلمه را در کاف تازی ( کیان ) آورده اند و بیت ذیل را از ابوشکور بشاهد آن نقل کرده اند : همه باز بسته بدین ریسمان ( آسمان . دهخدا) که بر پرده (برده.دهخدا) بینی بسان کیان . چنانکه کلم. پهلوی نشان میدهد صحیح با گاف پارسی است .
سر آب گیان رودی است در دهستان سفلای نهاوند .
[ گویش مازنی ] /geyaan/ پستان حیوانات اهلی، مانند پستان گاو، اسب و غیره

گیان در دانشنامه ویکی پدیا

گیان
مختصات و ارتفاع، پیش شماره
جمعیت شهر گیان در سال ۱۳۹۵، برابر با ۸,۴۸۶ نفر بوده است.
شهر گیان در جنوب غرب شهرستان نهاوند قرار دارد.
جنگل گیان نهاوند به عنوان تنها جنگل طبیعی استان همدان جز و یکی از مناطق حفاظت شده جنگلی به شمار می آید؛ و همچنین تپه باستانی گیان به تمدنی با قدمت بیش از سه هزار سال پیش از میلاد مسیح در شهر گیان واقع است. مردم گیان به زبان لری سخن می گویند.
عکس گیان
بخش گیان یکی از بخش های تابعه شهرستان نهاوند در استان همدان در غرب ایران است.
بخش گیان
دهستان سراب
دهستان گیان
نقاط شهری: گیان
مردم گیان به زبان لری سخن می گویند.
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش گیان شهرستان نهاوند در سال 1395 برابر با 17027 نفر بوده است
تپه گیان در ۱۹ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری سراب گیان و در کنار شهری به همین نام قرار گرفته است و به عنوان یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی قابل بازدید و تحقیق می باشد. باستان شناسان قدمت این منطقه را ۳۷ قرن قبل از میلاد می دانند. عقیده مورخان بر این است که ۵۵۰۰ تا ۵۷۰۰ سال قبل در این تپه مردمانی می زیسته اند که از اقوام بومی ایران بوده اند و تمدنی شبیه به تمدن میانرودان داشته اند. ولی بعدها این قوم توسط اقوام مهاجر اروپایی و آسیایی از بین رفته و قوم جدید تمدن درخشان جدیدی را به وجود آورده اند که با تمدن میانرودان شباهتی نداشته است.
گاه شمار تاریخ ایران از غارنشینی تا ظهور هخامنشیان
تمدن عیلام
کاسیان
برای اولین بار یکی از مورخین به نام هرتسفلد در تپه گیان یک نوع سفال منقوشی می بیند که بنا به اظهار وی نمونه هایی از آن سفال ها را در سال ۱۹۳۶ میلادی نزد عتیقه فروشان همدان دیده بود؛ لذاچند سال بعد موزه لوور پاریس به پروفسور رومن گریشمن و ژرژ کنتنو مأموریت می دهد تا کاوش های وسیع تری را در این محل انجام دهند. این کاوش ها در سال ۱۳۱۰ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گیان در جدول کلمات

بزرگترین شهرستان استان گیان از نظر وسعت
طوالش

گیان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سجاد حیدری
گیان اسم کوردی هست به معنی جان نفس
آرمین محمدنژاد
[کوردی] به معنی جان
ژیوار
در کوردی معنی نفس و جان دارد
مثلا فاطمه جانم میشه فاطمه گیان
لر زنگنه بختیاری
در زبان لری بختیاری به معنی
علف

جمله لری بختیاری
همی گیان بچی::همین علف را بچین
آوین
گیان در زبان کوردی به معنی جان.در زبان لکی هم گیون به معنی جان است.
Maysam
اول که گیان نیست و کیان
معنی از نسل کیان
معنی دیگر زاده کیان
معنی دیگر از کی می آید و نسبتی که کیخسرو دارد
معنی دیگر شهر آزادگان
شهریار آریابد
در اوستا " ژین" در پهلوی " گیان " و در پارسی امروز به گونه "جان " بکار می رود که با واژه های زی ، زیو ، زیست ، زندگی ، ژیوار و زاتو هم ریشه می باشد.
واژه " کیان " در اوستا به گونه " کویان kaviyan" آمده که به چم فرمانروایان است و از بن " کوی kavi "پس نمی تواند ریشه گیان باشد و به هیج قوم ، قبیله ، تیره ، تبار و ویسی وابسته نیست، بر فرهیختگان میهن شایسته است که واژگان را به گرایش های قبیله ای آلوده نکنند و بدانند که کرد ، لر ، بلوچ ، مازنی ، گیل ، تالش ، آذری و .... همگی آریایی و از یک سرچشمه پاک برخاسته اند و اگر ناهمگونی در خوانش واژگان دیده می شود از گسست ها و نبود آموزشکده های یکپارچه در گذشته بوده است که با هوشمندی و پژوهش ژرف می توان به یگانگی ، همزبانی و همدلی رسید ، به امید آنروز.
عماد
در زبان کرمانجی به معنای زندگی
ببر
در زبان کُردی به معنی جان است که اشکال متداول ان عبارت اند از
ای گیان=ای جان
گیانکم=جانم
قزاو له گیانم=دردت به جونم
کوردیا
کلمه ای کردی است به معنی جان
مثلا گیانکم یعنی عزیزم
مهیا گیان
در کردی به معنای جان است
روح الله کریمی
در زبان بختیاری عبارت �گینت گردُم� یعنی فدایت شوم، قربانت شوم. این واژه‌ در زبان بختیاری �گین� تلفظ می‌شود شوربختانه واژه فر اموش شده به جز کهنسالان افراد دیگر این واژه را بکار نمی‌برند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گیان   • روستای گیان نهاوند   • تپه گیان نهاوند   • تصاویر سراب گاماسیاب   • گیان به زبان کردی   • سراب گيان نهاوند   • تصاویر سراب گیان نهاوند   • عکس های سراب گاماسیاب   • مفهوم گیان   • تعریف گیان   • معرفی گیان   • گیان چیست   • گیان یعنی چی   • گیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گیان

کلمه : گیان
اشتباه تایپی : 'dhk
عکس گیان : در گوگل

آیا معنی گیان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )