برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1465 100 1

گوگوش

گوگوش در دانشنامه ویکی پدیا

گوگوش
دختر صابر آتشین (بازیگر)
۱۳۴۶ تا ۱۳۵۱ - همسر سابق محمود قربانی (صاحب هتل کاباره میامی و پدر کامبیز)
۱۳۵۴ تا ۱۳۵۵ - همسر سابق بهروز وثوقی (بازیگر)
۱۳۵۶ تا ۱۳۶۸ - همسر سابق همایون مصداقی (بیزنس بیمه)
۱۳۷۶ تا ۱۳۸۲ - همسر سابق مسعود کیمیایی (کارگردان)
مادر کامبیز قربانی
۱۳۳۴ - آغاز فعالیت هنری با عملیات آکروباسی
۱۳۳۸ - ادامه فعالیت هنری با خوانندگی
۱۳۳۹ - شروع فعالیت در سینما با بازی در فیلم بیم و امید
۱۳۷۹ - شروع مجدد خوانندگی پس از وقفه ای طولانی در (کانادا)
فائقه آتشین، با نام هنری گوگوش (زادهٔ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۹ خورشیدی در تهران)، خواننده و هنرپیشهٔ مشهور ایرانی است. او از محبوب ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران به شمار می رود و در کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه دوستداران بسیاری دارد.
در سال های دههٔ هفتاد میلادی و پیش از انقلاب ایران او را «شاه ماهی موسیقی ایران» می نامیدند. این لقب بعد از بازگشت او به آمریکا دوباره بر سر زبان ها افتاد و در تبلیغات رادیو تلویزیونی تور بازگشت از این نام بسیار استفاده شد.
فائقه آتشین در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۹ در تهران زاده شد. هرچند که تاریخ ثبت شده در شناسنامهٔ او، او را متولد ۱۸ بهمن ۱۳۲۹ نشان می دهد، ولی خود او می گوید بر پایهٔ گفتهٔ مادرش، در «۱۵ اردیبهشت» به دنیا آمده است. دانشنامهٔ بریتانیکا نیز تاریخ تولد او را ۵ مه ۱۹۵۰ (برابر با ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۹) ذکر کرده است. خانوادهٔ وی اصالتاً از آذربایجانی هایی بودند که از آذربایجان شوروی به ایران مهاجرت کرده بودند. پدر گوگوش از اهالی شهر سراب بود، پدر و مادر گوگوش هنگامی که وی ۲ سال داشت از یکدیگر جدا شدند.
عکس گوگوش
آکادمی موسیقی گوگوش (به انگلیسی: Googoosh Music Academy) یک برنامهٔ تلویزیونی برای یافتن استعدادهای تاکنون ناشناخته موسیقی پاپ ایرانی با اجرای گوگوش و هومن خلعتبری و بابک سعیدی بود. برنده این مسابقه از سوی مردم و با استفاده از پیام کوتاه و تماس تلفنی برگزیده می شود.
آکادمی موسیقی گوگوش د ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های گوگوش

فائقه آتشین با نام هنری گوگوش (زادهٔ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۹ خورشیدی در تهران) خواننده و هنرپیشهٔ مشهور ایرانی است. او از محبوب ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران به شمار می رود و در کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه دوستداران بسیاری دارد.
• «یک روزهایی در زندگی مان هست که هیچ اتفاق خاصی نمی افتد، ما به آن روزها می گوئیم تکراری و خسته کننده! ولی حواس مان نیست که می تواند اتفاقات بدی برایمان بیفتد، که صد بار دعا کنیم کاش به آن روزهای تکراری برگردیم. من دعا می کنم خدایا بخاطر همه روزهای تکراری ولی بی مصیبت، سپاسگزارت هستیم.»
• «گوگوش بی قرارم می کند. زمان دبیرستان، جدی اش نمی گرفتم و گوش نمی دادم. اما حالا شباهت هایی هست و دریافت هایی.» منبع: ، محسن نامجو، ۲۳ بهمن ۱۳۷۴. -> دراب مخدوش

ارتباط محتوایی با گوگوش

گوگوش را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سینا
فائقهٔ آتشین معروف به گوگوش (زاده ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۹ در تهران) خواننده و هنرپیشهٔ مشهور ایرانی است. او از محبوب ترین خوانندگان تاریخ موسیقی ایران به شمار رفته و در سایر کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه نیز هواخواهان بسیاری دارد.[۱]
در سالهای دههٔ هفتاد میلادی و پیش از انقلاب ایران وی را «شاه ماهی موسیقی ایران» می نامیدند.[۲] این لقب بعد از بازگشت وی به آمریکا دوباره بر سر زبان ها افتاد و در تبلیغات رادیو تلویزیونی تور بازگشت از این نام بسیار استفاده شد.
زندگی
فائقه آتشین در سال ۱۳۲۹ در تهران[۳] زاده شد. پدر و مادر او از ایرانیانی بودند که تبارشان به قفقاز می رسید. او هنگامی که ۲ سال داشت، پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند.
گوگوش نامی ارمنی برای پسران است، در کودکی دایه ارمنی اش او را با این نام صدا می کرد و بعدها این نام را به عنوان نام هنری اش برگزید.[۴][۵]
او از همان کودکی به همراه پدرش که یک شومن بود، خوانندگی و بازی در فیلم را آغاز نمود و نخستین تجربه هنرپیشگی او در سن هفت سالگی بود. گوگوش بعدها در فیلمهایی چون «پرتگاه مخوف» (۱۹۶۳ میلادی)، «شیطون بلا» (۱۹۶۵) و «پنجره» (۱۹۷۰) ظاهر شد. ترانه های او که توسط آهنگ سازانی چون واروژان و حسن شماعی زاده نوشته شده و شعرهای شهیار قنبری در آن به کار رفته بود، برای او موفقیت بزرگی پدید آورد. تا حدی که سایر خوانندگان پاپ زن ایرانی به تقلید از سبک او پرداختند. سبک او در دهه هفتاد میلادی، در اوج شهرتش به عنوان خواننده و هنرپیشه، الگوی زنان ایرانی واقع شد که به جز گوش سپردن به ترانه های او، از سبک پوشیدن جامه، مینی ژوپ و مدل موی کوتاه او معروف به مدل گوگوشی تقلید می نمودند.[۳]
زندگی خصوصی گوگوش مانند بیشتر هنرمندان با فراز و نشیب و تراژدی های فراوانی همراه بود و ازدواج ها و روابط ناموفقی برای او به همراه داشت. وی فرزندی به نام کامبیز از شوهر اولش محمود قربانی دارد که هم اکنون در لوس آنجلس به صنعت موسیقی می پردازد.
پوستر فیلم بی تا
با وقوع انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ و برپایی نظام جمهوری اسلامی، موسیقی پاپ و آوازخوانی زنان در محافل عمومی ممنوع اعلام شد. با وجود آن که اکثر هنرمندان ایرانی، مهاجرت از ایران را انتخاب کردند؛ گوگوش که به هنگام وقوع انقلاب در ایالات متحده به سر می برد، به ایران بازگشت. او مدت کوتاهی زندانی شد و سپس زندگی منزویانه ای را پیش گرفت.[۳]
با وجود حاکمیت نظام اسلامی بر ایران، ترانه ها و موزیک ویدیوهای گوگوش به وفور و سهولت در ایران یافت می شد و گوگوش هم چنان طرفداران بیشتری را جذب می کرد. با انتخاب محمد خاتمی به عنوان رئیس جمهور ایران در سال ۱۳۷۶ بسیاری از محدودیت های پیشین برداشته شد. به برخی از زنان (گوگوش میان آنان نبود) اجازه داده شد تا در محافلی که همهٔ حضار، زن باشند به اجرای برنامه بپردازند. اگرچه پخش و توزیع موسیقی پاپ هم چنان ممنوع بود، ولی مالکیت آن مشکلی نمی داشت.[۳]
گوگوش بعد از بیست و یک سال سکوت و زندگی منزویانه در ایران، در سال ۱۳۷۹ موفق به کسب گذرنامه شد و با خروج از ایران فعالیت هنری خود را با ارائه آلبوم زرتشت که بخشی از آن در ایران به صورت مخفیانه ضبط و در کانادا تکمیل و پخش شده بود، از سر گرفت و به انجام سری کنسرتهای بازگشت پرداخت که با استقبال بی نظیر ایرانیان و فارسی زبانان خارج از ایران مواجه شد.
وی در سال ۱۳۸۳ آلبوم «آخرین خبر» و در سال ۱۳۸۵ آلبوم «مانفیست» را منتشر کرد که مورد استقبال شدید دوستداران وی قرار گرفت. او بعد از ۲ سال سکوت مجدد، تور سال ۲۰۰۵ آمریکا را آغاز کرد که اولین کنسرت آن در تاریخ ۱۷ سپتامبر در فروم لس آنجلس اجرا شد.
اجراهای زنده
کنسرت های دوبی
گوگوش تقریبأ هر سال در شهر دبی، امارات کنسرت برگزار می کند. قیمت بلیط کنسرت های او از ۳۵۰ تا ۲،۰۰۰ درهم (از ۹۵ تا ۵۴۰ هزار تومان)[۶] است که باعث شده که کنسرت هایش از گران ترین کنسرت های اجرا شده در دبی به حساب آید. هواداران بسیاری از ایران و کشورهای فارسی زبان دیگر، تنها به خاطر دیدن اجرای زندهٔ گوگوش به دبی سفر می کنند.[۷] تعداد تماشاچیان برخی از کنسرت های او در دبی، بیش ۱۲ هزار نفر بوده است.[۸]
فینال آکادمی موسیقی گوگوش
گوگوش در آخرین قسمت برنامه تلویزیونی آکادمی موسیقی گوگوش ۱۳۹۰، با اجرای ترانهٔ «یه حرفایی»، پس از ۳۴ سال به اجرای زنده در تلویزیون پرداخت. این اجرا با همراهی بابک سعیدی و هم خوانی شرکت کنندگان مسابقه همراه بود.
گوگوش و حکومت پهلوی
گوگوش از جمله هنرمندانی بود که به جشن تولّد ولیعهد، رضا پهلوی دعوت شد و در آن جشن، اجرای برنامه کرد. [۹]
گوگوش در سال ۱۹۷۶ در جریان جنگ ظفار به عمان رفت و برای سربازان ایرانی، برنامه اجرا کرد. [۱۰]
اطلاعات کلی
دختر صابر آتشین (بازیگر)
۱۳۵۱ تا ۱۳۵۴ - همسر سابق محمود قربانی (صاحب هتل کاباره میامی و پدر کامبیز)
۱۳۵۴ تا ۱۳۵۵ - همسر سابق بهروز وثوقی (بازیگر)
۱۳۶۴ تا ۱۳۸۲ - همسر مسعود کیمیایی (کارگردان)
مادر کامبیز (خواننده)
دارای مدرک تحصیلی سیکل
۱۳۳۴ - آغاز فعالیت هنری با عملیات آکروباسی
۱۳۳۸ - ادامه فعالیت هنری با خوانندگی
۱۳۳۹ - شروع فعالیت در سینما با بازی در فیلم بیم و امید
۱۳۷۹ - شروع مجدد خوانندگی پس از وقفه ای طولانی در (کانادا)
آلبوم ها
مسبب (همراه با داریوش)
نیمهٔ گمشدهٔ من
فصل تازه
همسفر
جاده
مرداب
کویر
کوه
اگه بمونی
یادم باشه
پل
ستاره
من و گنجیشکای خونه
لحظهٔ بیداری
در امتداد شب
آلبوم های منتشر شده پس از بازگشت دوباره او به صحنه
۱۳۷۹ - زرتشت -شامل آهنگ های:زرتشت-بوی سفر-گوشه نشین-خاک اسیر و...
۱۳۸۳ - آخرین خبر -شامل ترانه های:آهوی عشق-دلکوک-اتاق من و ...
۱۳۸۵ - مانیفست -شامل ...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گوگوش   • مفهوم گوگوش   • تعریف گوگوش   • معرفی گوگوش   • گوگوش چیست   • گوگوش یعنی چی   • گوگوش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گوگوش
کلمه : گوگوش
اشتباه تایپی : ',',a
عکس گوگوش : در گوگل

آیا معنی گوگوش مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران