برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1647 100 1
شبکه مترجمین ایران

گورگاه

معنی گورگاه در لغت نامه دهخدا

گورگاه. (اِ مرکب ) گور. قبر. گورجای :
که این قادسی گورگاه من است
کفن جوشن و خون کلاه من است.
فردوسی.
وگر نابرومند راهی بود
وگر بر زمین گورگاهی بود.
فردوسی.
زمین عجم گورگاه کی است
در او پای بیگانه وحشی پی است.
نظامی.

گورگاه. (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان حرجند بخش مرکزی شهرستان کرمان واقع در 50000 گزی شمال کرمان و 4000 گزی باختر راه مالرو شهداد به راور. سکنه ٔ آن 12 تن است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).

گورگاه در دانشنامه ویکی پدیا

گورگاه
گَوَرگاه نام یکی از رمان های علی صداقتی خیاط می باشد که در سال ۱۳۷۷ توسط انتشارات هیرمند و به زبان فارسی به چاپ رسیده است. این رمان در ۴۴۸ صفحه نوشته شده است.
مه سوار
برج غار
غار تار
ترس غار
زیرگذر
سال های بی قراری
خاکستر
وقتی نهنگ ها دیوانه می شوند
گَوَرگاه نام یکی از رمان های علی صداقتی خیاط می باشد که در سال ۱۳۷۷ توسط انتشارات هیرمند و به زبان فارسی به چاپ رسیده است. این رمان در ۴۴۸ صفحه نوشته شده است.
نویسنده ی کتاب معنای این واژه را در مصاحبه ای با روزنامهٔ ایران این گونه بیان کرده است: "«گورگاه» یک واژه سلیس فارسی است و معنای محل نگهداری گاو و محل جنگ گاو را می دهد. دقیقاً در فرهنگ زبان فارسی مثلاً اصطبل هم داریم، طویله هم داریم. اما هرکدام از این دو واژه کارکرد خاص خودشان را دارند. یا لانه داریم و آشیانه داریم. لانه برای گنجشک و مرغ است، آشیانه برای عقاب است. نام این رمان را به این خاطر «گورگاه» انتخاب کرده ام که محل نبرد و جنگ گاوها را مدنظر داشتم."
اسامی منتخب در این اثر با جریان ها و شخصیت های تاریخی ایران زمین مرتبط هستند. گفتنی است در این رمان زمان، مکان و هویت اعتباری ندارد و به گونه ای فلسفی نوشته شده است. ماجرا با داستان سرایی دو شخصیت: «عروس خانم» و «آقا داماد» شکل گرفته است. هر کدام از این دو نفر، رویاها و تخیل خود را غیرمستقیم بازگو می کنند. عناوین رمان با اسامی خاصی تشکیل شده که برخی از آن ها عبارت اند از: «آغاخانم»، «خاتون»، «سقا»، «باجی جامونا»، «دوچه»، «مدبر مسگر»، «هود پور»، «پرسون»، «آکادم»، «شکسته»، «نوبلس»، «سنت تابوراس» و «چاندی عبدو».
عکس گورگاه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گورگاه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ع/سپنتامهر
گُوِرگاه:گورگا(به پیش گاف نخست وبه زیر واو) جای گردآوردن گاوهابرای فروش،بازارفروش مال یاستوران وچهارپایان بویژه گاو!
بهمین نام جایی بوده درمشهدبنام گُوِرگاه سراب،پیش از زمان حکومت شاهنشاهی پهلوی که گاوهارابرای فروش میآوردندولی کم کم باگسترش شهر،
برخِه وبخشی ازشهرشده‌ وامروزبنام میدان وخیابان سعدی(ایستگاه ومیدان سراب)ناموَر است!

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گورگاه   • مفهوم گورگاه   • تعریف گورگاه   • معرفی گورگاه   • گورگاه چیست   • گورگاه یعنی چی   • گورگاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گورگاه

کلمه : گورگاه
اشتباه تایپی : ',v'hi
عکس گورگاه : در گوگل

آیا معنی گورگاه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )