برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1423 100 1

گوجه سبز

گوجه سبز در دانشنامه ویکی پدیا

گوجه سبز
Prunus claudiana Poir.Prunus domestica ssp. claudiana
گوجه سبز یا آلوچه نام درختی است از تیرهٔ گل سرخیان که میوهٔ آن کوچک و آبدار، دارای پوست نازک به رنگ سبز یا سرخ و یک هستهٔ سخت است. البته آلوچه نامیدن گوجه سبز غلط است زیرا آلوچه در واقع نوع کوچکتر گوجه سبز و ترش تر از آن است. بر پایهٔ نوشته های قدیمی، نژاد این گیاه قدمت ۲۰۰۰ ساله دارد و چینی ها اولین کسانی بودند که به کشت آن اقدام کردند. گفته می شود که این گیاه از طریق سوریه یا ایران به یونان آورده شده است.
درختان گوجه سبز در نواحی معتدل بهترین رشد را دارند و در آب و هوای ملایم به رنگ های ارغوانی، قرمز، نارنجی، زرد و سبز روشن در می آیند. آب و هوای سرد باعث ایجاد رنگ قهوه ای و ظاهر نامطلوب میوهٔ گوجه سبز می شود و در طعم آن نیز تأثیرگذار است. این میوه به سرعت می رسد و مدت نگهداری آن در یخچال ۴ روز است. گوجه سبز به صورت تازه و پخته در خورش ها مصرف می شود. این میوه غنی از ویتامین C، اسید مالیک، اسید سیتریک است. مصرف زیاده از حد گوجه سبز باعث نفخ معده می شود. این میوه طعمی ترش دارد و سفت و ترد است و در میان ایرانیان اغلب با نمک به عنوان تنقلات مصرف می شود. درخت این میوه در بیشتر نواحی ایران بخصوص شمال غربی ایران تکثیر و برداشت می شود گوجه سبز اصلاح شده از نوع بادامی در شهر سردرود از رونق زیادی برخوردار است.
کربوهیدرات ۵۲/۸ گرم، چربی ۸۴/۲ گرم، پروتئین ۶/۱ گرم، فیبر خام ۵/۰ درصد.
عکس گوجه سبز
خورش گوجه سبز یکی از دهها نوع خورش های اصیل ایرانی است که در طبخ آن از مرغ پیاز بزرگ آرد گوجه سبز رسیده و بزرگ جعفری خشک و نعنا خشک و ادویه جات مخصوص استفاده و با پلو مصرف می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گوجه سبز

گوجه سبز را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هادی
Cherry Plum
solik
گوجه سبز در انگلیسی همان آلو درختی ست . که در فارسی زمانی مه به طور کامل نرسیده چیده و مصرف میشه
زینب
green plum
اسماعیل اسدی
اساسا این میوه نرسیده میوه کامل خانواده آلو است ورسیده آن تکمیل کننده نرسیده آن است حال سوال این است که آیا واژه گوجه سبز رسیده که میشود نام آن گوجه فرنگی است؟ جواب البته خیراست لذا بهتراست نام آن آلوچه گفته شود چرا که هم نرسیده گیاه آلو است وهم رسیده آن تکمیل کننده آلوچه است مثل آلوزرد آلو سیاه و... .
نادر
گوجه در زبان ترکی که باید به صورت "گؤیجه" تلفظ شود، به معنی سبز یا میوه سبز است؛ کلمه "گؤيجه" به تنهایی مفهوم گوجه سبز را می رساند و عبارت "گوجه سبز" در حقیقت تکرار دوبار کلمه "گؤیجه" ترکی و یا "سبز" فارسی است.
در زبان ترکی معمولاً به "گوجه سبز"، " آلچا"و " الچه" گفته می شود.
توحيد
هوالعلیم

گوجه سبز : از غلط های مصطلح است. صحیح این واژه (آلوچه) است یعنی آلوی کوچک وآن میوه ای است گرد و کوچک با پوستی سبزرنگ وگوشتی ترد وترش واستخوانی(هسته ای) سفت.
این میوه هیچ ارتباطی با خانواده گوجه ندارد،ومشابه اعضای خانواده آلوهاست....
شهرام چمن فر
Green plum

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گوجه سبز   • مفهوم گوجه سبز   • تعریف گوجه سبز   • معرفی گوجه سبز   • گوجه سبز چیست   • گوجه سبز یعنی چی   • گوجه سبز یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گوجه سبز
کلمه : گوجه سبز
اشتباه تایپی : ',[i sfc
عکس گوجه سبز : در گوگل

آیا معنی گوجه سبز مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )