برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1616 100 1
شبکه مترجمین ایران

گمیشان

/gomiSAn/

معنی گمیشان در لغت نامه دهخدا

گمیشان. [ گ ُ ] (اِخ ) بخش گمیشان یکی از بخشهای شهرستان گنبدقابوس است. این بخش از شمال به مرز شوروی ، از جنوب به بخش بندر شاه ، از خاور به بخش پهلوی دژ و از باختر به دریای مازندران محدود و هوای بخش معتدل است. آب اکثر قرای آن از رودخانه ٔ گرگان تأمین میشود. محصول عمده ٔ بخش : غلات ، حبوبات ، صیفی جات ، دیم و لبنیات و شغل عمده ٔ اهالی آن زراعت و گله داری است. این بخش از 16 آبادی بزرگ تشکیل شده و جمعیت آن در حدود27 هزار تن است ، مرکز آن قصبه گمیشان و قرای مهم آن عبارتند از خواجه نفس ، بنادر، قارقی ، بصیرآباد و شاه تپه. در اغلب قرای بخش دبستان دایر و اکثر مردان باسواد هستند. کلیه ٔ سکنه ٔ این دهستان از طایفه ٔ جعفربای ترکمن میباشند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

گمیشان. [ گ ُ ] (اِخ ) قصبه ٔ گمیشان در 29000گزی شمال بندر شاه و 3000گزی دریا واقع شده است و مختصات جغرافیایی آن به شرح زیر است : طول 53 درجه و 49 دقیقه ، عرض 37 درجه و 1 دقیقه. هوای آن معتدل مرطوب و سالم است. جمعیت قصبه در حدود 7هزار تن است. گمیشان در گذشته به گمیشن تپه معروف بوده و اهمیت بیشتری داشته است. ساکنین آن اکثر ملاح و صاحب قایقهای بزرگ بوده اند. حمل بار، بین بنادر کشور و روسیه قبل از تشکیل اتحاد جماهیر شوروی بوسیله ٔ آنان انجام میگرفت ، چنانکه محصولات طبیعی کشور را به بنادر شمال دریای خزر حمل کرده در مقابل امتعه ٔ مورد نیاز را وارد میکردند و از این راه استفاده قابل ملاحظه ای میبردند. اهالی گمیشان در امور بازرگانی وارد هستند و با ترکمنان دشت بسیار فرق دارند و به علم و هنر علاقمندند. پس از انقلاب کبیر روسیه و و بسته شدن بنادر و پیدا شدن راههای شوسه و راه آهن شمال ، گمیشان اهمیت خود را از دست داده و ساکنین آن به نواحی مختلف پراکنده شده اند. کسبه و بازرگانان گنبدقابوس و پهلوی دژ و کلاله اکثر گمیشانی هستند، چنانکه صنعتگران ماهری در نجاری و قایق سازی از بین آنان پیدا شده است. پلهای روی رودخانه ٔ گرگان ، بناهای زیبای چوبی گمیشان و قرای بخش بوسیله ٔ صنعتگران محلی ساخته شده است. بزرگترین نقص گمیشان نداشتن آب است. آب باران شیروانی خانه هادر آب انبار مخصوص هر خانه جمع شده به مصرف میرسد. آب چاهها شور است حتی برای لباس شوئی قابل ...

معنی گمیشان به فارسی

گمیشان
۱ - بخشی است از شهرستان گنبد قابوس . این بخش از شمال به مرز شوروی از جنوب ببخش بندر شاه از خاور به بخش پهلوی دژ و از باختر بدریای مازندران محدود است . هوای آن معتدل و دارای ۱۶ آبادی و ۲۷٠٠٠ تن جمعیت است که همه آنها از طایفه جعفر بای ترکمن میباشند. محصول غله بنشن صیفی و لبنیات . ۲- قصبه مرکزی بخش گمیشان واقع در ۲۹ کیلومتری شمال بندر شاه و ۳ کیلومتری شرق دریای مازندران . گمیشان در گذشته به [ گمیش تپه ] معروف بود . هوای آن معتدل و مرطوب و دارای ۷٠٠٠ تن جمعیت است . معدن نفت نفتیچال یا نفتیچله در ۲۴ کیلومتری گمیشان واقع میباشد . اکثر مردم گمیشان به نجاری و قایق سازی و دریانوردی سرگرمند .
قصبه گمیشان در ۲۹٠٠٠ گزی شمال بندرشاه و ۳٠٠٠ گزی دریا واقع شده است

گمیشان در دانشنامه ویکی پدیا

گمیشان
گمیش تپه یکی از شهرهای استان گلستان می باشد. این شهر در شمالی ترین قسمت حاشیه شرقی دریای خزر قرار دارد و از طرف شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به بندرترکمن، از شرق به آق قلا و از طرف غرب به دریای خزر ختم می شود. این شهر با بندر ترکمن حدود ۱۹٫۵ کیلومتر فاصله دارد.
بامداد، مهدی (۱۳۴۷)، شرح حال رجال ایران در قرن ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ هجری (جلد ۳)، تهران: زوار
نام محلی شهر گمیش تپه، کوموش دپه ( تلفظ راهنما·اطلاعات)به معنی «تپه نقره ای» است و در مورد علل نامگداری آن دلایل خاصی را بیان می کنند ازجمله پیداشداشیاء قدیمی از جمله ظروف و مخصوصاً مسکوکات نقره ای بسیاری در اواسط دوره قاجار که به نقره ترکمن ها کوموش می گویند و همچنین استدلال به نمکزار بودن تپه در دوران نزدیکی به آب دریا و بازتاب نورآفتاب و ماه به صورت نقره ای از مسافت دور اشاره داشت. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکمن نشین شمال ایران می باشد که پیشینه تاریخی کهنی دارد. ۱۰۰٪ جمعیت شهر را ترکمن ها تشکیل می دهند.
صورتهای دیگر نوشتاری: کوموش دپه، گمیش تپه، گوموش تپه، کمش دفه، کوموش دفه، گمیش تپه (مورد تأیید مشاهیر زبان و ادبیات شهر)
سیاحانی همچون آرمینوس وامبری و بزرگانی همچون محمدعلی شاه قاجار، رضاشاه پهلوی و فرزند خردسالش محمدرضا از این شهر بازدید کرده اند.
عکس گمیشان
بخش مرکزی شهرستان گمیشان یکی از بخش های شهرستان گمیشان در استان گلستان ایران است.
دهستان جعفربای غربی
دهستان نفتلیجه
براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت بخش مرکزی شهرستان گمیشان ۳۲۵۴۷ نفر بوده است.
بخش مرکزی شهرستان گمیشان از دو دهستان تشکیل شده است:
حوزهٔ انتخاباتی کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان یکی از حوزه از حوزه های استان گلستان برای انتخا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گمیشان در دانشنامه آزاد پارسی

گُمیشان
(یا: گمیش تپه) شهری در استان گلستان، شهرستان بندر ترکمن، و مرکز اداری بخش گُمیشان. در جلگه ای ساحلی به فاصلۀ ۴۲کیلومتری شمال غربی گرگان، ۲۰.۵کیلومتری شمال بندر ترکمن، و در ۶ کیلومتری ساحل دریای خزر قرار دارد. ارتفاع این شهر حدود ۲۰ متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد و اقلیم آن معتدل مایل به گرم و نیمه خشک است. گفته می شود گمیش تپه از واژۀ ترکمنی «کُمیش دَفه» به معنی «تپۀ نقره ای» گرفته شده است. عده ای نیز معتقدند گمیش تپه از واژۀ «گمیش دَفه» به معنی «تپۀ دفن» مأخوذ است. گاهی در این تپه اشیای ارزشمندی یافت می شود. این تپه اینک قبرستان ترکمن هاست.

گمیشان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گمیشان دانشگاه   • روستاهای شهرستان گمیشان   • سایت ساحل گمیشان   • گمیش تپه   • نقشه هوایی گمیشان   • جمعیت گمیشان   • آموزش و پرورش گمیشان   • تالاب گمیشان   • معنی گمیشان   • مفهوم گمیشان   • تعریف گمیشان   • معرفی گمیشان   • گمیشان چیست   • گمیشان یعنی چی   • گمیشان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گمیشان

کلمه : گمیشان
اشتباه تایپی : 'ldahk
آوا : gomiSAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس گمیشان : در گوگل

آیا معنی گمیشان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )