گل محمدی

/golmohammadi/

برابر پارسی: گل سرخ
دارالترجمه ر.س.م.ی کاج

فارسی به انگلیسی

rose, damask rose

مترادف ها

damask rose (اسم)
گل محمدی

لغت نامه دهخدا

گل محمدی. [ گ ُ ل ِ م ُ ح َم ْ م َ ] ( ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) از تیره رزاسه و قسمت قابل مصرف آن گلبرگ است. ماده مؤثره آن تانن و موارد استعمال آن غرغره قابض ، غرغره بورات دو سدیم است. ( از کارآموزی داروسازی تألیف جنیدی ص 197 ). گل سرخ. گل سوری. یک قسم از گل سرخ است.در اسپاهان و کاشان از آن گلاب میگیرند و بعضی آنرا هم تقطیر مینمایند. رجوع به گل سرخ و گل سوری شود.

فرهنگ فارسی

از تیر. رزاسه و قسمت قابل مصرف آن گلبرگ است ماد. موثره آن تانن و موارد استعمال آن غرغره قابض غرغره بورات دو سدیم است .

واژه نامه بختیاریکا

گُل بوستُو

دانشنامه عمومی

گل محمدی یا گل سرخ ایرانی ( نام علمی: Rosa damascena ) ، نام نوعی گل رز است که یک رقم دورگه از ترکیب گل های رز گالیکا و نسترن شیرازی است و بر پایهٔ بررسی های دی ان ای آن، اشتراک ژنتیکی زیادی با گل رز قزاقی دارد و احتمالاً در گذشته، از گرده های آن، در تولید این رقم، استفاده شده است.
از برخی نمونه های این گل، گلاب می گیرند. این گونه از رز مقاومت بالایی در مقابل کم آبی دارد. این گیاه مانند سایر رزها، درختچه ای برگ ریز است که ارتفاع آن به ۲٫۲ متر نیز می رسد و شاخه های آن با خارهای تیز و محکمی حفاظت می شود. گل محمدی طیف رنگی از صورتی روشن و متوسط تا سرخ روشن دارد.
گل سرخ از دیرباز در ایران کشت می شده است ولی از آن جایی که عصاره و گلاب آن از دمشق به اروپا می رفته اروپاییان آن را رز دمشقی می نامیدند. گل سرخ از تیرهٔ رزاسه و قسمت قابل مصرف آن گل و غنچهٔ خشک یا تازهٔ آن است.
ایران، ترکیه، هند و افغانستان کشورهایی هستند که در بخش های مرتبط با گلاب گیری، روغن گیری و تولید عطر از گل محمدی در حال فعالیت هستند.
پیشینهٔ پرورش گل سرخ مربوط به دوران هخامنشی و در استان فارس برمی گردد. گفته می شود گل محمدی در قرن سیزدهم توسط جنگجویی به نام رابرت دی بری، از سوریه به اروپا برده شد. شکسپیر و همچنین شاعر انگلیسی، توماس ریورز، در آثار خود از گل محمدی نام برده اند.
این نوع گل سرخ، برگ های مرکب از ۷ و به ندرت ۹ برگچه دندانه دار دارد و به نظر می رسد که نوعی دو رگه ثابت از Rosa gallica و Rosa canina می باشد. عده ای آن را یک دورگه ثابت از Rosa gallica و Rosa moschata ذکر نموده اند. گلبرگ های آن رنگ صورتی روشن یا سفید دارد.
گل محمدی درختچه ای دارای شاخه های گل دهنده تیغ دار، استوانه ای شکل، بدون شیار و دارای برگ های مرکب شانه ای که دارای ۵–۳ برگچه متقابل دندانه دار می باشد. رگبرگ های پشت برگ مشخص و بهم رفته، برگچه چرمی و بیضی شکل، نوک تیز به طول ۵–۳ سانتی متر و روی برگ ها صاف و سبز و پشت آن ها سبز کمرنگ و دُمبرگ هایش خزی و نمدی است و با کرک های غده ای پوشیده شده و تا انتهای جام گل کشیده شده است.
گل ها به شکل صورتی خوش رنگ با ۳۲ گلبرگ صورتی مشابه و یکدست که در اوایل صبح شروع به ظاهر شدن می نمایند. کاسبرگ ها به تعداد ۵ عدد که حداقل سه تای آن ها دارای زوائد بزرگی در لبه ها هستند. پرچم ها زرد رنگ به تعداد ۱۰۰ عدد در ترکیب گل وجود دارند. میوه آن پس از ریزش گلبرگ ها گوشتی گرد یا تخم مرغی به طول ۱٫۵ سانتی متر که در داخل برجستگی کوزه ای شکل زیر گلبرگ ها قرار دارند.
عکس گل محمدیعکس گل محمدیعکس گل محمدیعکس گل محمدیعکس گل محمدیعکس گل محمدی

گل محمدی (ابهام زدایی). گل محمدی یا گل محمدی می تواند به موارد زیر اشاره کند:
• گل محمدی یا گل گلاب، نام نوعی گل رز
• یحیی گل محمدی، بازیکن سابق و مربی فوتبال اهل ایران
• احمد گل محمدی، پژوهشگر ایرانی حوزه علوم سیاسی و اجتماعی
• «شیرینی گل محمدی»، نامی برای شیرینی دانمارکی
• سوخورعلی محمد گل محمدی، روستایی از توابع بخش گوار شهرستان گیلان غرب در استان کرمانشاه
• خانه حاج علی گل محمدی، مربوط به دوره پهلوی
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

جدول کلمات

سوری

پیشنهاد کاربران

شیرینی دانمارکی. بعد از هیاهوئی که بر اثر افراطی گری نسبت به مسلمانان در دانمارک بر پاشد در ایران نام این شیرینی و قنادی هایش گل محمدی شد. نام کشور همچنان دانمارک است.
سوری
اکی سوری
گل برگ های خشک گل محمدی می توان برای تهیه مربا، دمنوش و تزئین دسر و سالاد استفاده کرد. از گل برگ های تازه گل محمدی، گلاب استخراج می شود که در تهیه بسیاری از دسر ها و شیرینی های ایرانی کاربرد دارد
گل سرخ، سوری

گل محمدی = Persian rose یا رز پارسی
گل محمدی با گل سرخ متفاوتند. .
گل محمدی رز صورتی
گل سرخ رز قرمز هستند
هردوی اینها با گل رزی که میشناسیم متفاوتند
گرچه که همه از خانواده رز هستند. .
تفاوت طعم اینها در تقطیر مشخص میشود
این گل در اصفهان فارس کرمان ورک پارسی و شیرازی نام دارد
گل محمدی Damask rose
نام علمی Rosa damascena
برابرهای دیگر: گل رُز ، گل وَرد
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما