برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1395 100 1

گرگی

/gorgi/

معنی گرگی در لغت نامه دهخدا

گرگی. [ گ ُ ] (حامص ) گرگ بودن. عمل گرگ کردن. درندگی :
به گرگی ز گرگان توانیم رست
که بر جهل جز جهل نارد شکست.
نظامی.
شبانی پیشه کن بگذار گرگی
مکن با سربزرگان سربزرگی.
نظامی.

گرگی. [ گ ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان عشق آباد بخش فدیشه ٔ شهرستان نیشابور واقع در 15 هزارگزی شمال خاوری فدیشه. هوای آن معتدل. دارای 43 تن سکنه است. محصول آن غلات و تریاک. آب آنجا از قنات تأمین میشود. شغل اهالی زراعت و مالداری و کرباس بافی است. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی گرگی به فارسی

گرگی
۱ - گرگ بودن : اندر او اشکال گرگی ظاهر است شکل او از گرگی او مخبر است . ( مثنوی ) ۲ - مانند گرگ بودن درندگی : بگرگی زگرگان توانیم رست که برجهل جز جهل نارد شکست . ( نظامی )
[ گویش مازنی ] /gorgi/ دودی رنگ – دودی پر رنگ
افسونی است که چون پیش کسی باشد دیگری بر وی غالب نیاید .
ده کوچکی است از دهستان قلعه تل بخش جانکی گرمسیر شهرستان اهواز .
[wolf tree] [مهندسی منابع طبیعی- محیط زیست و جنگل] درختی قوی و شاداب، عموماً با نحوۀ رویش نامناسب، که بیش از ارزش اقتصادی خود فضا اشغال می کند و به درختان مفید مجاور آسیب می رساند
دهی است از دهستان مال اسدی بخش چقلوندی شهرستان خرم آباد .
( اسم ) گیاهی است از تیر. پروانه واران واز دست. شبدرها که دارای برگهای مرکب پنجه یی است . گلهایش آبی گیاه بمنظور علوف. حیوانات کشت میشود و دانه هایش نیز بمصرف تغذی. دامها میرسند بعلاوه مورد مصرف تغذی. انسان نیز مبیاشند . لوبیا گرگی را بجهت تقویت زمینهای کم قوت نیز میکارند زیرا مقادیر زیادی ازت بوسیل. ریشه هاا این گیاه در زمین ذخیره میشود باقلای مصری ترمس باقلای قبطی بسیله .
یکی از فنون و بند های کشتی گیری

معنی گرگی در فرهنگ فارسی عمید

گرگی در دانشنامه ویکی پدیا

گرگی
گرگاس یا گرگی حیوان دورگه ای ست که از جفت گیری سگ و گرگ پدید می آید. از آن جا که سگ اهلی (Canis lupus familiaris) زیرگونه ای از گرگ خاکستری (Canis lupus) به شمار می رود پس می توان گرگی را نژادی از سگ نیز به شمار آورد. با توجه به اینکه نسل تمامی سگ ها به زیرگونه هایی از گرگ می رسد، گرگی، سگی است که خون گرگ را از ۵ جد نزدیک خود به ارث برده باشد. نام های فارسی دیگر این جانور «گرگ سگ» و سَگگُرگ است.
اداره دامپزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران نژادی از گرگی به نام گرگی قوچک تولید کرده است.
بیشترین جمعیت گرگی ها در ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند. شمار گرگی ها در این کشور در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰۰ هزار برآورد شده که برخی منابع آن را تا ۵۰۰ هزار بالا می برند. برای تولید گرگی معمولاً گرگ خاکستری را با سگی از نژادهای گرگ مانند (مثل ژرمن شپرد یا سیبرین هاسکی یا مالاموت آلاسکایی) جفت می کنند.
از آن جا که ساختار ژنی گرگی ترکیبی از آن ِ سگ و آن ِ گرگ است، ویژگی های جسمی و رفتاری اش ممکن است به هر یک از آن ها شبیه شود و چندان قابل پیش بینی نیست.
دورگه شدن گرگ و سگ به طور طبیعی و در حیات وحش نیز دیده می شود. این وضعیت بیشتر در نواحی نزدیک به سکونت گاه های انسانی اتفاق می افتد که تراکم جمعیتی گرگ ها کم و آن ِ سگ ها زیاد است. البته مواردی نیز از حضور گرگی ها در مناطقی با تراکم جمعیتی مناسب گرگ در شوروی سابق مشاهده شده است. بسیاری از موارد حملات گرگ های بزرگ به انسان ها که رفتار تهاجمی غیرمتعارفی نسبت به انسان ها داشته اند ممکن است مربوط به گرگی ها باشد و در اینصورت خطرناک هستند. در اروپا تداخل ژنتیکی سگ ها و گرگ ها یکی از عوامل تهدید بقای گله های کوچک گرگ در این قاره است که در خطر شدید انقراض قرار دارند.
عکس گرگی
گرگی در میان ما (به انگلیسی: The Wolf Among Us) یک بازی ویدئویی در سبک ماجراجویی گرافیکی است که توسط شرکت تل تیل گیمز ساخته و منتشر شده است. فصل اول بازی شامل ۵ قسمت است که اولین قسمت این بازی در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۳ برای ما ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گرگی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
گرگی حاصل جفتگیری سگ و گرگ است که به آن گرگاس یا سگ گرگ نیز می گویند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سگ گرگی فروشی   • سگ گرگی عکس   • سگ گرگی شیانلو   • نژاد سگ گرگی   • گرگی قوچک   • سگ گرگی ژرمن   • سگ گرگی سیاه   • سگ گرگی سفید   • معنی گرگی   • مفهوم گرگی   • تعریف گرگی   • معرفی گرگی   • گرگی چیست   • گرگی یعنی چی   • گرگی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گرگی
کلمه : گرگی
اشتباه تایپی : 'v'd
آوا : gorgi
نقش : صفت
عکس گرگی : در گوگل

آیا معنی گرگی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )