برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1422 100 1

گره چینی

گره چینی در دانشنامه ویکی پدیا

گره چینی
گِرِه چینی یکی از شاخه های هنر معماری و کاشی کاری سنتی است که اساتید این هنر از کنار هم چیدن آلات و لغات مختلف بر اساس طرح مدنظر خود با استفاده از کاشی، آجر یا سایر مواد نقش های هندسی تزئینی درست می کنند.
Girih Tiles and Islamic Geometric Designs in Modern Architecture
Interactive Girih Tile game
John Savard's reconstructions
"Medieval Islamic tiling reveals mathematical savvy". New Scientist. 2007-02-22. Retrieved ۲۰۰۷-۰۳-۱۴.
البته هنر گره چینی فقط در معماری رواج ندارد و یکی از زیرشاخه های صنایع چوب نیز می باشد. هنر گره چینی هنری زیبا و اصیل است که به دلیل زحمت زیاد هزینه زیادی هم دربردارد و می توان نمونه های این هنر را که بر روی چوب انجام گرفته در اماکن متبرکه مانند آستان قدس رضوی یا حرم شاه عبدالعظیم مشاهده نمود.
گره چینی سنتی فلزی
تاریخچه
عکس گره چینی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گره چینی در دانشنامه آزاد پارسی

گِره چینی
قراردادن و چیدن آلات گره (واحدهای گره) در کنار هم و در ترکیب هندسی هماهنگ. این دستاورد هارمونیک علاوه بر معماری، در بیشتر هنرهای دستی و سنتی ایران نیز کاربرد دارد، ازجمله سنگ تراشی، مشبک سنگی، درودگری، انواع هنرهای چوبی، منبت کاری، مشبک کاری، خاتم سازی، فلزکاری، قلم کاری، مشبک کاری روی فلز، سفال کاری، کاشی سازی، قالی بافی. گره سازی و گره چینی در کارهای چوبی به دو شیوۀ منبت کاری و مشبک کاری معمول است. درودگران برای زمینۀ گره های منبت کاری و مشبک کاری، مانند دیگر زمینه ها، گرهی با یک چهارم یا یک دوم زمینۀ یا با یک زمینۀ کامل ترسیم می کنند که طرح کامل گره در ابعاد بزرگ از تکرار آن ها به وجود می آید. نحوۀ اجرا و ساخت انواع گره در کارهای چوبی به نوع آن بستگی دارد. چارچوب پنجره به صورت مربع، لوزی یا مثلث کلاف کشی می شود و قطعات تزیینی (آلات چوبی) در کلاف های مذکور جاسازی می شوند.

گره چینی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گره چینی   • مفهوم گره چینی   • تعریف گره چینی   • معرفی گره چینی   • گره چینی چیست   • گره چینی یعنی چی   • گره چینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گره چینی
کلمه : گره چینی
اشتباه تایپی : 'vi ]dkd
عکس گره چینی : در گوگل

آیا معنی گره چینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )