برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1727 100 1
شبکه مترجمین ایران

گتوند

/gatvand/

معنی گتوند در لغت نامه دهخدا

گتوند. [ گ َت ْ وَ ] (اِخ ) نام یکی از بخشهای شهرستان شوشتر و حدود آن به قرار زیر است : از شمال و باختربه شهرستان دزفول ، از جنوب به دهستان شاه ولی و سردارآباد و از خاور به شهرستان شوشتر و بخش عقیلی. این بخش در جلگه واقع شده و هوای آن گرمسیر است. بخش گتوند از دو دهستان دیمچه و گتوند تشکیل شده که دارای 18 آبادی و جمعیت آن در حدود هشت هزار تن است. زبان ساکنین فارسی و لری و مذهب آنها مسلمان شیعه است. آب آشامیدن از رودخانه تأمین میگردد. محصول عمده ٔ این بخش غلات دیمی است. (از فرهنگ جغرافی-ایی ایران ج 6).

گتوند. [ گ َت ْ وَ ] (اِخ ) قصبه ٔ مرکز دهستان و بخش گتوند شهرستان شوشتر است ، در 25هزارگزی شمال باختری شوشتر و 15هزارگزی شمال خاوری راه شوسه ٔ دزفول به شوشتر، کنار رودخانه ٔ باختری کارون واقع شده است. دشت ، گرمسیری و سکنه ٔ آن 400 تن است. آب آن از رودخانه ٔ کارون. محصول عمده آن غلات. شغل مردم زراعت و راه آن در تابستان اتومبیل رو است. ساکنین از طایفه ٔ بختیاری هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

معنی گتوند به فارسی

گتوند
بخشی است از شهرستان شوشتر ( خوزستان ) که از شمال و باختر بشهرستان دزفول و از خاور بشهرستان شوشتر محدود است . جلگه و گرمسیر دارای ۸٠٠٠ تن سکنه و دو دهستان و ۱۸ آبادی است . آب از رودخانه محصول غلات دیمی . مرکز بخش قصبه گتوند ( ۴٠٠ تن سکنه ) .

گتوند در دانشنامه ویکی پدیا

گتوند
گُتوَند از شهرهای استان خوزستان است. این شهر مرکز شهرستان گتوند است و در سال ۱۳۹۵، تعداد ۶۵٫۴۶۸ نفر جمعیت داشته است.
بخش مرکزی
دهستان کیارس
گتوند پیش از این در بخش گتوند شهرستان شوشتر قرار داشت که با ارتقاء بخش گتوند به شهرستان، تقسیمات کشوری آن نیز تغییر کرد.شهرستان گُتوند یکی از شهرستان های استان خوزستان است. مرکز این شهرستان شهر گتوند است. این شهرستان در آخرین سرشماری، تعداد ۶۵٫۴۶۸ نفر جمعیت داشته است.
شهرستان گُتْوَنْد' در شمال شهرستان شوشتر قرار دارد و دارای دو ناحیه دیمچه و عقیلی است. بخش عقیلی خاکی حاصلخیز دارد. همچنین گتوند دارای یک سد تنظیمی به نام سد گتوند و یک سد بزرگ برای تولید انرژی و ذخیره سازی آب بنام گتوند علیا است.
مردم این شهر به گویش گتوندی که وجوه اشتراک زیادی از لحاظ لغوی با گویش بختیاری و همچنین گویش شوشتری دارد، تکلم می کنند.
عکس گتوند
بخش مرکزی شهرستان گتوند، بخش مرکزی در شهرستان گتوند در استان خوزستان در جنوب غربی ایران است.
بخش مرکزی شهرستان گتوند
دهستان جنت مکان
دهستان کیارس
شهرها: گتوند
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان گتوند در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۰۳۴۸ نفر بوده است.
حوزهٔ انتخاباتی شوشتر و گتوند یکی از حوزه های استان خوزستان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. این حوزه به مرکزیت شوشتر ۱ نماینده دارد.
مختصات: ۳۲°۱۰′شمالی ۴۸°۳۴′شرقی / ۳۲٫۱۶°شمالی ۴۸٫۵۶°شرقی / 32.16; 48.56 سدّ گُتوَند عُلیا یکی از بزرگ ترین سدهای ایران بر روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران است. این سد، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از ریزشگاه ر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گتوند در دانشنامه آزاد پارسی

گُتْوَند
شهری در استان خوزستان، شهرستان شوشتر، و مرکز اداری بخش گُتوَند. با ارتفاعی حدود ۷۵ متر، در دشتی در ۱۰۳کیلومتری شمال اهواز و ۲۲کیلومتری شمال غربی شوشتر، سر راه شوشتر به سدّ گُتوَند، قرار دارد. رود کارون از کنار این شهر می گذرد. اقلیم این شهر گرم و خشک و جمعیت آن ۲۱,۵۴۷ نفر است (۱۳۸۵ش).

گتوند را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضا
یه پل را بزنید یه چرا غ برای کسانی که به محمدرابن زید نیرون بگزارید

بهار
گتوند الآن ۱۴ساله که شهرستان مستقل شده و دیگه بهشی از شوشتر نیست.لطفا تصحیح کنید
ghasem
در موضوع ریشه یابی کلمه گتوند اغلب موضوعاتی مطرح شده که چندان صحیح بنظر نمیرسندازاینرو نظر خودم را در این موردخدمت علاقه مندان بیان میکنم امیدوارم که مورد توجه دوستان قراربگیره عرض کنم در گشت و گذار فضای مجازی به کلمه ای برخوردم که آنرادر پیوند با کلمه گتوند بی ربط ندیدم ازاینرو لازم دیدم که آنرا با علاقه مندان به اشتراک بگذارم اما برای شرح این ریشه یابی لازم است کمی از تخیلمان کمک به گیریم به اینصورت که گتوند را در زمان شاپوراول ساسانی تصور کنیم چیزی که خواهیم دید منطقه ایست استراتژیک که رودخانه ای خروشان از شمال به جنوب در جریان است ومرز شرقی گتوند را شکل میدهد از شمال محصور به کوههایی است که به سمت غرب امتداد دارد و در نهایت تنها راه ورودوخروج از جنوب می‌باشد حال با این توصیفات اولین چیزی که به ذهنمان خطورخواهدکرد چیزی جز یک اردوگاه نیست اردوگاه اسرای رومی که برای ساختن پل شادروان یا بندمیزان برای انحراف مسیر آب در اینجا مستقرو توسط سربازان ایرانی محافظت میشدند .در زبان های لاتین و عبری گویشهای مختلف به اردوگاه ویا محله های اقلیت نشین �گتو� Geto گفته میشودو شاید این کلمه برای اشاره به منطقه ی گتوند توسط اسرا بکار برده می شده که بتدریج بین مردم نیز رواج پیدا کرده و در گذر زمان به گتوند تغییر یافته یعنی وند که پسوند نسبت است به گتو اضافه گردیده و با توجه به دو حرف واو پشت سرهم به مرور یکی از دوحرف واو حذف گردیده و گتووند به گتوند تغییر پیدا کرده .
با سپاس از توجه تان امیدوارم که مفید واقع شده باشد
عباس حیدری
چنانچه دوستان اشاره داشتند ابتدا ما باید گتوند را در منابع تاریخی قرون اولیه اسلامی چون یاقوت٬ استخری٬ مقدسی.‌..مانند شوش٬ شوشتر وایذگ بیابیم. اما مختصاتی که شما دادید مبنی بر محصور بودن وکوهستان می تواند � گت� را در ریخت آغازین � کوت� جادومکان وقلعه گرفت که امروز در واژه� کوی� وجود دارد .
هومن دبیر
گتونداز گت به مانا رفتن و روییدن به همراه پسوند " وند" به مانای نهاده شده ساخته شده است. واژه گت در حرکت یا ارگت نیز به کار رفته است.
کوروش
گتوند از ترکیب دو کلمه گت و وند تشکیل شده است. گت در زبان لری به معنی بزرگ شدن،رشد کردن و قوی شدن است.
وند پسوندی است که گاه معنی نگاهدارنده،و محافظت کننده را می دهد پس گتوند نگاهدارنده بزرگان است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گتوند سد   • گتوند شهر فراموش شده   • حوادث گتوند   • ورزش گتوند   • جاهای دیدنی گتوند   • بیمارستان گتوند   • نقشه گتوند   • شهرستان گتوند   • معنی گتوند   • مفهوم گتوند   • تعریف گتوند   • معرفی گتوند   • گتوند چیست   • گتوند یعنی چی   • گتوند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گتوند

کلمه : گتوند
اشتباه تایپی : 'j,kn
آوا : gatvand
نقش : اسم فامیل
عکس گتوند : در گوگل

آیا معنی گتوند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )