برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1678 100 1
شبکه مترجمین ایران

گالبا

معنی گالبا در لغت نامه دهخدا

گالبا. (اِخ ) قیصر روم متولد در تِراسین بسال 3 ق. م. وی جانشین نرون شد و هفت ماه (از 68 تا 69 م.) سلطنت کرد وی خشن و سرسخت بود و بدست سرباز پرتورین های (قراولان ) امپراتوری کشته شد. رجوع به جالباس شود.

گالبا در دانشنامه ویکی پدیا

گالبا
سرویوس سولپیسیوس گالبا (به لاتین: Servius Sulpicius Galba) (زادهٔ ۲۴ دسامبر ۳ پیش از میلاد - درگذشتهٔ ۱۵ ژانویه ۶۹ میلادی)، به مدت ۷ ماه امپراتور روم بین سال های ۶۸ تا ۶۹ بود.
گالبا از اعضای سنا بود که در سال ۳۳ به مقام کنسولی رسید. او سرسخت، بی طرف و دارای توانایی های نظامی بالایی بود. در سال ۶۸ لژیون های فرانسوی با همراهی سنا علیه نرون، امپراتور وقت روم شوریدند. نرون دست به خودکشی زد و گالبا به عنوان امپراتور جدید جانشین او شد.
روم به سال ۶۹ سالی که تاج امپراتور بر سر چهار تن گذاشته شد ، نزدیک می شد . در این عصر ابتدا نرو مجبور به خودکشی گردید . در عصر مبارزه با نرو ، قدرتمندترین افراد ، فرمانده ارتش ژرمانیا ویتالوس و فرماندار اسپانیا گالبا بودند . میسر که از گالبا حمایت می کرد ، تلاش کرد ، تا در کنار لژیون سوم اگوستا که محافظت از آفریقا را بر عهده داشت ، یک لژیون جدید تأسیس کند . این لژیون جدید به نام مؤسس خود میسریا یا ماکرینا خوانده می شد .
اما دوران فرمانروایی او چندان طولانی نبود زیرا گالبا پس از به قدرت رسیدن رفتاری خشن، حریصانه و جانبدارانه در پیش گرفت و بسیاری از شخصیت های مهم روم از جمله کسانی که او را به قدرت رسانده بودند را نیز کشت. گالبا همچنین فردی را که مورد قبول گارد پرتوریا نبود به جانشینی خود برگزید و همین امر نارضایتی ها را به اوج خود رساند. در سال ۶۹ میلادی گارد بر او شورید، گالبا و جانشینش را به قتل رساند و به حکومت ۷ ماههٔ او پایان داد.
عکس گالبا
پرنیان بال گالبا (نام علمی: Chilades galba) گونه ای پروانه است که در تیره پرنیان بالان قرار دارد. زیستگاه این حشره قفقاز،افغانستان، عراق، مرکز و شرق شبه جزیره عربستان، قبرس. جنوب ترکیه و ایران می باشد.
Lycaena galba Lederer, 1855
Freyeria galba
Lycaena phiala Grum-Grshimailo, 1890
کارول گالبا (ان ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گالبا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گالبا   • مفهوم گالبا   • تعریف گالبا   • معرفی گالبا   • گالبا چیست   • گالبا یعنی چی   • گالبا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گالبا

کلمه : گالبا
اشتباه تایپی : 'hgfh
عکس گالبا : در گوگل

آیا معنی گالبا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )