برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1434 100 1

کی یف

کی یف در دانشنامه ویکی پدیا

کی یف
کی یف (به اوکراینی: Київ) پایتخت کشور اوکراین و بزرگترین شهر آن می باشد. رودخانه دنیپر از بین این شهر عبور می کند و شهر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می کند. از نظر تقسیمات کشوری این شهر دارای ادارات جدا و مستقل از استان کیف بوده و در واقع می توان گفت به صورت مستقل و جداگانه اداره می شود. کیف مرکز فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و علمی اوکراین بوده و بزرگان و دانشمندانی زیادی در این شهر زاده و زندگی نموده اند. کیف در کنار اهمیت سیاسی و اقتصادی جزو مراکز مذهبی اروپای شرقی و مسیحیت ارتدوکس می باشد و از اماکن مذهبی واقع در این شهر می توان به کلیسای جامع کیف و کلیسای سنت اندرو و کلیسا جامع رستاخیز مسیح نام برد. مراکز سیاسی و دفاتر سفارتخانه های خارجی این شهر در منطقه گوامی اینوگیت و مراکز اداری شهر در منطقه استویاتوشنسکی قرار دارد. این شهر در شمال این کشور واقع شده و هفتمین شهر پرجمعیت اروپا پس از شهرهای استانبول، مسکو، لندن، سن پترزبورگ، برلین و مادرید است. این شهر از قرون گذشته مرکز سلسله های پادشاه روس تبار بوده و در بین ملل روس زبان هنوز هم به عنوان مادر شهرهای روسیه نامیده می شود.
Wikipedia contributors, "Kiev," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Kiev&oldid=297029697 (accessed June ۱۷، ۲۰۰۹).
طبق افسانه ها نام این شهر از نام خاندان سه برادر که این شهر را بنا کردند گرفته شده است. با توجه به این افسانه و روایات مشابه مورخان و باستان شناسان بر این عقیده اند این شهر احتمالاً در حدود اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم به وجود آمده است.
فرضیه دیگری نیز برای منشأ نام این شهر وجود دارد مبنی بر اینکه ساکنین اولیه آن کارگران بوده و لفظ کارگر به زبان روسی кияне یا кияны بوده و به صورت کیان یا کیانی تلفظ می شود که کارشان حمل و نقل و عبور از رودخانه دنیپر بوده است.
این شهر به وسیلهٔ رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم، که در مجموع دارای ۱۰ منطقه شهرداری است.
عکس کی یف
سیارک ۲۱۷۱ (به ان ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کی یف

کی یف را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کی یف   • مفهوم کی یف   • تعریف کی یف   • معرفی کی یف   • کی یف چیست   • کی یف یعنی چی   • کی یف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کی یف
کلمه : کی یف
اشتباه تایپی : ;d dt
عکس کی یف : در گوگل

آیا معنی کی یف مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )