برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1640 100 1
شبکه مترجمین ایران

کومودوس

کومودوس در دانشنامه ویکی پدیا

کومودوس
مارکوس اورلیوس کومودوس آنتونیوس (به لاتین: Marcus Aurelius Commodus Antoninus) (زاده: ۳۱ اوت۱۶۱ - مرگ: ۳۱ دسامبر ۱۹۲ (میلادی)) امپراتور روم میان سال های ۱۸۰ تا ۱۹۲ (میلادی) بود.
نویسندگان ویکی پدیای انگلیسی، Commodus. (نسخه ۳ ژوئن ۲۰۰۷)
او در لانوویوم در نزدیکی رم زاده شد. پدرش مارکوس اورلیوس امپراتور روم بود. با اینکه کومودوس پسر بزرگ پدرش نبود ولی از آنجا که برادر بزرگ ترش در زمان زندگی پدر مرد پدرش وی را برای جانشینیش برگزید. وی در ۱ ژانویه۱۷۷ (میلادی) در ۱۵ سالگی به کنسولی رسید و اینچنین جوان ترین کنسول تاریخ روم شد. او سپس با بروتیا کریسپینا پیمان زناشویی بست. در ۱۷ مارس۱۸۰ مارکوس اورلیوس مرد و پسرش امپراتور یگانه روم گشت.
کومودوس به توان بدنی خود می بالید و اندیشه های فلسفی پدرش را خوار می داشت. او فرمان داده بود تا تندیس های بسیاری از او بسازند که وی را چونان هرکول در پوست شیر و با گرز نشان می داد. او خود را باززاییده هرکول می دانست و گاه به تقلید از قهرمانان افسانه ای در میدان های مسابقه به جنگ با جانوران درنده می پرداخت. نویسندگان تاریخ آگوستی نوشته اند که او تیرانداز ورزیده ای بود که می توانست در هنگام تاخت با اسب پیکان را به سر شترمرغ نشانه رود یا پلنگی را که در میدان رها کرده بودند از پای بیندازد.
او همچنین گرایش بسیاری به نبرد گلادیاتوری داشت. وی خود پوشش گلادیاتورها را می پوشید و در برابر دیدگان مردمان رم به نبرد با اینان می پرداخت. این کار مردمان را از او دلزده می ساخت چرا که گلادیاتورها در نزد رومیان پست ترین ردهٔ مردمان شمرده می شدند و ایشان دوست نداشتند امپراتورشان را در پوشش گلادیاتور ببینند. کومودوس در نبردها پیروز می شد و البته این از برای تسلیم شدن گلادیاتورها در برابر امپراتور بود. وی برای گردآوردن مردمان رم در میدان نبرد با گلادیاتورها سکه های بسیاری را می پرداخت که به اقتصاد روم زیان بسیاری می رساند.
عکس کومودوس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کومودوس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کومودوس   • مفهوم کومودوس   • تعریف کومودوس   • معرفی کومودوس   • کومودوس چیست   • کومودوس یعنی چی   • کومودوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کومودوس

کلمه : کومودوس
اشتباه تایپی : ;,l,n,s
عکس کومودوس : در گوگل

آیا معنی کومودوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )