برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1374 100 1

کولی های خراسان

کولی های خراسان در دانشنامه ویکی پدیا

کولی های خراسان
کولی های خراسان که در بین اهالی خراسان غرشمال (قرشمال) یا غربتی یا غربت نیز نامیده می شوند، شامل گروه های پراکندهٔ قومی در خراسان هستند.کولی ها در شهرهای خراسان، جا و مکان خاصی ندارند و به صورت متفرق زندگی می کنند، اما در سبزوار کوچه ای به نام کوچهٔ غرشمارها (کوتاه شدهٔ غیرشمار)، در نیشابور کوچهٔ غربت ها، در تربت حیدریه محله ای به نام تپه غربت ها که محل تجمع و اقامت آن ها است.
کولی ها
اقوام خراسان
غرشمار (قرشمال) اصطلاحی است در گویش خراسانی که برای کولی ها به کار می رود. واژهٔ قرشمار تحریف شده غیرشمار به معنی خارج از شمارش است. این مردمان به علت فرهنگ خانه به دوشی و به جهت اینکه ساکن و مقیم مکان یا شهر خاصی نبودند در سرشماری های آماری نیز در شمار افراد یک شهر یا منطقه خاص به حساب نیامده ازاین رو آن ها را به عنوان افراد غیرشمارش یا غرشمار نامیده اند.
غُربَت یا هندی ها اصطلاحی دیگر است در خراسان به لهجه نیشابوری برای کولی ها به کار می رود. این واژه که به معنای بیگانه است دلالت بر بیگانگی کولی ها در خراسان دارد.
فیوچ (فیوج) که در بین اهالی عرب خراسان رایج است خطاب به کولی ها در جنوب خراسان در اطراف بیرجند، قائن، گناباد، تربت حیدریه، کاشمر و خواف است که به صورت دوره گرد زیر چادر یا خانه زندگی می کنند. مردان این طایفه به کار آهنگری سبک و ساختن وسایلی چون کارد، قندشکن، انبر، تیشه، چاقو و مانند آن اشتغال دارند و ابزار مردمان را تأمین می کنند. پیش از این حتی کار نعلِ اسب و خر را هم به عهده داشتند و در کار رگ زنی و حجامت نیز استاد بودند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کولی های خراسان

کولی های خراسان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کولی های خراسان   • مفهوم کولی های خراسان   • تعریف کولی های خراسان   • معرفی کولی های خراسان   • کولی های خراسان چیست   • کولی های خراسان یعنی چی   • کولی های خراسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کولی های خراسان
کلمه : کولی های خراسان
اشتباه تایپی : ;,gd ihd ovhshk
عکس کولی های خراسان : در گوگل

آیا معنی کولی های خراسان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )