کوشک

/kuSk/

مترادف کوشک: بارو، حصار، صرح، قصر، قلعه، کاخ، کوت

متضاد کوشک: کوخ

معنی انگلیسی:
castle, palace, summerhouse, villa, mansion

فرهنگ اسم ها

لغت نامه دهخدا

کوشک. [ ش َ ] ( ص ) به معنی کوچک باشد. ( برهان ). کوچک و خرد. ( ناظم الاطباء ). کوچک. ( فرهنگ فارسی معین ). || مردم کوچک اندام را نیز گویند و معرب آن قوشق است. ( برهان ). مردم کوچک اندام. ( ناظم الاطباء ).

کوشک. ( اِ ) بنای بلند را گویند و به عربی قصر. ( برهان ). قصر و هر بنای رفیع بلند و بارگاه و سرای عالی. ( ناظم الاطباء ). بنای مرتفع و عالی.قصر. کاخ. کوشه. گوشک. ( فرهنگ فارسی معین ). پهلوی کوشک کردی کشک . ( کلاه فرنگی بالای بنا، اطاق تابستانی ). معرب آن جوسق. ( از حاشیه برهان چ معین ) : و آنجا [ به سمنگان ] کوههاست از سنگ سپید چون رخام و اندر وی خانه ها کنده است و مجلسها و کوشکها و بتخانه هاست و آخر اسبان با همه آلتی که مر کوشکها را بباید. ( حدود العالم ). و اندر وی [ مرو ] کوشکهای بسیار است و آن جای خسروان بوده است. ( حدود العالم ).
نشست از بر کوشک دیده به راه
به دیدار گرشاسب و زاول سپاه.
اسدی.
بدیدم نشسته ابر بام کوشک
به پیشش یکی کاسه پرفروشک.
؟ ( از نسخه خطی لغت فرس اسدی ، یادداشت به خط مرحوم دهخدا ).
آن شب که وی را[ عروس امیر محمد را ] از محلت... از سرای پدر به کوشک امارت می بردند بسیار تکلف دیدم. ( تاریخ بیهقی ). در کوشک باغ عدنانی فرمود تا خانه ای برآوردند خواب قیلوله را. ( تاریخ بیهقی ). [ مسعود ] کوتوال را گفت تا پیاده ای تمام گمارد از پس خلقانی تا کوشک. ( تاریخ بیهقی ). [ یزدجرد ] یک روز بر کوشکی نشسته بود و اسبی نیکو از صحرا درآمد. ( فارسنامه ابن البلخی ). باد سخت... بناهای محکم و کوشکهای بلند را بگرداند. ( کلیله و دمنه ).
کردمی کوشکی که تا بودی
روزش از روز رونق افزودی.
نظامی.
کوشکی برج برکشیده به ماه
قبله گاه همه سپید و سیاه.
نظامی.
دل خود بر جدایی راست کردم
وز ایشان کوشکی درخواست کردم.
نظامی.
من [ فضل بن ربیع ]... از آن خانه بیرون آمدم ، به کوشکی رسیدم نیک و دلگشای ، در سایه آن کوشک ساعتی بنشستم تا لحظه ای برآسایم ، اتفاقاً کوشک سعید شاهک بود که مأمون به گرفتن من او را نصب کرده بود. ( آداب الحرب و الشجاعه ). بعد از سه روز از کوشک او بیرون آمدم.( آداب الحرب و الشجاعه ). به خانه خویش فرودآورد به کوشک عمادالدوله. ( تاریخ طبرستان ). خورنق ؛ کوشک نعمان اکبر که به عراق است معرب خورنگه که جای خوردن باشد. ( منتهی الارب ). || قلعه. حصار. شهرپناه. ( از ناظم الاطباء ). برج. ( مهذب الاسماء ) ( زمخشری ). قلعه. حصار. ( فرهنگ فارسی معین ) : مردم رزان... بگریخته بودند و اندک مایه ای مردم در آن کوشکهامانده. ( تاریخ بیهقی ). هزیمتیان به دیه رسیدند... سخت استوار بود بسیار کوشکها بود. ( تاریخ بیهقی ). و سرایهای آنجا نه بر شکل دیگر جایها باشد که آنجا همه به کوشکها محکم باشد از بیم شبانکارگان که در آن اعمال باشد و کوشکهای ایشان جداجدا باشد درهم نپیوندند.( فارسنامه ابن البلخی ص 145 ). || قسمی ایوان که از قبه ای پوشیده است و اطراف آن باز است. ( یادداشت به خط مرحوم دهخدا ).بیشتر بخوانید ...

فرهنگ فارسی

دهی است از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان آباده جلگه و معتدل دارای ۱٠٠٠ تن سکنه محصول غله بادام صنعت دستی قالی بافی .
قصر، بنای مرتفع، عمارت عالی درخارج شهرکه اطراف آن باغ یاکشتزارباشد
( اسم ) ۱ - بنای مرتفع و عالی قصر کاخ : در پای کوه دماوند که پادشاه ارغون در آن موضع کوشکی ساخته است و حالیا بکوشک ارغون معروفست ... ۲ - قلعه حصار .

فرهنگ معین

(شْ ) (اِ. ) خانة بزرگی در میان یک باغ ، کاخ تابستانی .

فرهنگ عمید

۱. بنای مرتفع.
۲. عمارت عالی در خارج شهر که اطراف آن باغ یا کشتزار باشد، کوشه.

فرهنگستان زبان و ادب

{pavilion , pavillon (fr. )} [عمومی] محلی در فرودگاه ها و نمایشگاه ها و مکان هایی از این قبیل برای استقبال و پذیرایی از میهمانان بلندپایۀ رسمی

گویش مازنی

/kooshek/ قارچی بر روی تنه ی درخت

واژه نامه بختیاریکا

( کَوشَک ) پوستگذاری گوسفندان بر اثر لاغری مفرط
( کَوشک ) کفشک؛ سم گوسفند

دانشنامه عمومی

«کوشک»، «کیوسک» و «کلاه فرنگی» به اینجا تغییر مسیر دارند. برای دیگر کاربردها کوشک ( ابهام زدایی ) ، کیوسک ( ابهام زدایی ) و کلاه فرنگی ( ابهام زدایی ) را ببینید.
کوشک یا کلاه فرنگی نوعی پاویون است که در فضای باز و مشجر قرار دارد. تمام اطراف یا برخی اطراف آن باز است. این نوع معماری سلطنتی در ایران، امپراتوری عثمانی و شبه قاره هند دیده می شود. [ ۱] [ ۲] کوشک بر سرِ مزارِ درگذشتگان نیز ساخته می شود.
کیوسک برگرفته از واژه فارسی کوشک است و علاوه بر این نوع معماری، به اتاقکی گفته می شود که در اماکن عمومی قرار داده می شود و فروشندهٔ کالا یا ارائه دهنده اطلاعات در آن به مراجعان خدمات رسانی می کند.
کیوسک ( kiosque ) به معنای باجه فروش، واژه ای است که از فرانسوی وارد فارسی شده و خود در اصل کوشک فارسی است که از طریق ترکی به زبان های اروپایی رفته است.
واژهٔ «باجه» برابر نهاده و مصوبه فرهنگستان زبان فارسی گیشه فرانسوی است. این واژه تلفظی است از واژه بازه که به معنی روزنه و محفظهٔ پنجره دار است[ ۳] و هنوز در زبان تاتی در معنی روزنه استفاده دارد. به کیوسک های تلفن، باجه تلفن نیز گفته می شود. به باجه های فروش بلیط سینما، بیشتر گیشه می گویند و به باجه هایی که برای فروش موادغذایی و مطبوعات است، دَکّه نیز گفته می شود.
عکس کوشکعکس کوشکعکس کوشکعکس کوشک

کوشک (اصفهان). کوشک شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان خمینی شهر در استان اصفهان ایران قرار دارد.
این شهر، در غرب شهرهای خمینی شهر و اصفهان و در شرق شهر نجف آباد واقع شده است. این شهر به علت گنجایش بیش از هزار باغ به باغ شهر کوشک معروف است و در واقع نقش ریه تنفسی شهر اصفهان را در غرب این شهر ایفا می کند. از سرویس ها و خدمات زیرساختی شهر کوشک می توان به مرکز معاینه فنی اشاره کرد که در سطح استان مطرح میباشد.
پیشینهٔ تاریخی کوشک به سده های پیش از اسلام بازمی گردد. برج های داخلی و قبرستان تاریخی شهر که از زمان زرتشتیان آن باقی مانده گواه بر این مدعا است. از ابنیه تاریخی شهر کوشک می توان به ارگ باستانی و حمام تاریخی آن اشاره کرد. از دیگر اماکن تاریخی شهر محلهٔ پاچنار است که به زیربازارچه نیز شهرت دارد. همین طور آسیابی آبی در شمال غربی شهر قرار دارد که در سالیان اخیر بر اثر کم توجی و تبدیل مادی آب به کانال، آسیب دیده است. همچنین قسمتی از مسجد جامع این شهر که قدمت ۷۰۰ ساله دارد.
به لحاظ شرایط اقلیمی، کوشک از آب و هوایی مشابه اصفهان با این تفاوت که همیشه حدود ۲ الی ۳ درجه از شهر اصفهان پایین تر است یعنی هوای سردتری نسبت به اصفهان دارد و به دلیل نزدیکی به مرکز شهر اصفهان ( ۱۳ کیلومتر ) و وجود باغات خوش منظره و هوای پاک مورد استقبال گردشگران قرار دارد.
عکس کوشک (اصفهان)

کوشک (بخش مرکزی کهگیلویه). کوشک یک روستا در ایران است که در دهستان دهدشت شرقی واقع شده است. [ ۱] کوشک ۳۹۲ نفر جمعیت دارد.
عکس کوشک (بخش مرکزی کهگیلویه)

کوشک (بیرجند). کوشک روستایی است در دهستان القورات از توابع بخش مرکزی شهرستان بیرجند، واقع در استان خراسان جنوبی که بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۱۹۸ نفر ( در ۶۶ خانوار ) بوده است. [ ۱]
عکس کوشک (بیرجند)

کوشک (ترکیه). کوشک ( به ترکی استانبولی: Köşk ) شهری است در کشور ترکیه که در استان آیدین واقع شده است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۸ میلادی ۹٬۷۷۸ نفر و بر اساس برآوردهای سال ۲۰۰۹ میلادی ۱۰٬۰۱۲ نفر می باشد. [ ۳] [ ۴]
عکس کوشک (ترکیه)

کوشک (خمینی شهر). کوشک شهری از توابع بخش مرکزی شهرستان خمینی شهر در استان اصفهان ایران قرار دارد. [ ۱]
این شهر، در غرب شهرهای خمینی شهر و اصفهان و در شرق شهر نجف آباد واقع شده است. این شهر به علت گنجایش بیش از هزار باغ به باغ شهر کوشک معروف است و در واقع نقش ریه تنفسی شهر اصفهان را در غرب این شهر ایفا می کند. [ نیازمند منبع]
عکس کوشک (خمینی شهر)
این نوشته برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد، اگر نادرست یا توهین آمیز است، لطفا گزارش دهید: گزارش تخلف

مترادف ها

grange (اسم)
انبار غله، کوشک، خانه ابرومند رعیتی

belvedere (اسم)
کوشک، کلاه فرنگی، مهتابی

palace (اسم)
کوشک، کاخ

summerhouse (اسم)
کوشک، کلاه فرنگی، خانه تابستانی

فارسی به عربی

قصر

پیشنهاد کاربران

واژه کوشک از پارسی میانه kwšk' ( kōšk، �غرفه، قصر، کیوسک� ) . آرامی קושקא ( qōšqāʾ ) / ܓܘܫܩܐ ( gawšāqāʾ ) ، وام های زبان دیگر از زبان پارسی را مقایسه کنید.
👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
...
[مشاهده متن کامل]

واژه کوشک
معادل ابجد 346
تعداد حروف 4
تلفظ [kušk]
نقش دستوری اسم
ترکیب ( اسم ) [پهلوی: kūšk]
مختصات ( شْ ) ( اِ. )
آواشناسی kuSk
الگوی تکیه S
شمارگان هجا 1
منبع لغت نامه دهخدا
فرهنگ فارسی عمید
فرهنگ فارسی معین
فرهنگ فارسی هوشیار
واژگان مترادف و متضاد

کوشک اسمی برای روستاها واماکن فراوانی در ایران است در کردی به معنای ساختمانی است که با سنگهای کوچک وملات ساروج درست شده است ومعمولا محل عشرت وخوش گذرانی ارباب ومالک منطقه بوده است این معنی را با اشاراتی
...
[مشاهده متن کامل]
که در داستانهای عاشقانه ایرانی است دریافت نموده ام در شهرستان ملک شاهی استان ایلام روستا وکوشکی خرابه به نام کوشک قینفر وجود دارد در ساختمان کوشکها که هنوز وجود دارند به ندرت سنگ بزرگ تراشیده به کار رفته است خودم از نزدیک دیده وتحقیق کرده ام

نام یکی از محلات اردستان می باشد که نام دیگر ان، لَبچیکوشک است
دهستانی زیبا وبزرگ بامردمانی خوب ومهمان نوازدر شهرستان کوهدشت
کوشک
کوشک در اصل کلمه ای ترکی است k�şk و معرب کلمه کوچک ترکی می باشد، این کلمه فارسی نیست، اگر دقت کنید نام محل های کوچک مثل روستاست. قوشوق، کوچوک، کوشک
واژه ی " کوشک " فارسی ، پس از سیر در زبان های غیر ایرانی با تغییر لهجه و معنی به شکل " کیوسک " در آمده و دوباره به زبان فارسی بازگشته است و امروزه با همان شکل تغییر یافته در زبان فارسی کاربرد دارد .
کوشک keveshk در منطقه بم و نرماشیر به معنی ناخن انسان میباشد
ساختمانی بلند، وسیع و زیبا که اغلب در میان باغ قرار گرفته است؛قصر، کاخ
خانه ای بزرگ و باشکوه که اغلب درمیان باغ قرار گرفته، قصر، کاخ هم معنی می دهد
کوتاه شده کوکب شمارک است به معنی اندازه گیری و مقیاس ستارگان، ساختمان رصد خانه، زیچ
دژ، بارو، حصار، صرح، قصر، قلعه، کاخ، کوت
کوشک نام چشمه و تفریگاهی عالی در روستای چنار محمودی توابع لردگان
کوشک در شهرستان سبزوار یک منطقه خیلی زیبا با مردمانی مهربان
شهری در اصفهان که اطراف آن تمام باغ های میوه می باشد
دهستان کوشک بخش آبژدان شهر اندیکا
شهرستان مسجدسلیمان
مناطق مهم دهستان
- شهرک کوشک
- اسلام آباد - شهرک امام صادق*ع* -
آبکره - چارقاش - تخت ملک - کله سیاه - درب شش آب - آب بید
قصر
کوچْک که به صورت ساکن تلفظ می شود و در زبان کردی به معنی سنگ میباشد که ان عنصر اصلی بکار رفته در ساخت کاخ و ساختمان میباشد که به آن نام خوانده میشود و در زبان کردی امروزی به هر دو معنی سنگ و کاخ مورد استفاده قرار میگیرد. و احتمالا کوشک معرب کوچْک میباشد
keveshk. شوره سر. شوره. مخصوصا شوره سر خردسالان
مشاهده ادامه پیشنهادها (١٠ از ١٨)

بپرس