برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1570 100 1
شبکه مترجمین ایران

کورکور

معنی کورکور در لغت نامه دهخدا

کورکور. (اِ مرکب ) به معنی غلیواج باشد که مرغ گوشت رباست و آن را به عربی حِداءَة خوانند... (برهان ). کلاغ. غلیواز. (آنندراج ). پرنده ای که غلیواج نیز گویند. (ناظم الاطباء). کورکوره. (حاشیه ٔ برهان چ معین ). غلیواج. مرغ گوشت ربا. زغن. (فرهنگ فارسی معین ). خرجل. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) :
تیری که هر کجا که یکی پشم توده دید
حالی چو کورکور دراو آشیان کند.
کمال الدین اسماعیل (از فرهنگ رشیدی ).

کورکور.(اِخ ) از طوایف هفت لنگ بختیاری است که در مال امیر سوسن سکنی ̍ دارند. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص 74).

کورکور. (اِخ ) تیره ای از طایفه ٔ شهی هفت لنگ بختیاری است و خود دارای شعبی است به شرح زیر: خدر سرخ ، خدری ، گرگه ، باپیر، سیف الدین وند. (جغرافیای سیاسی کیهان ص 73).

کورکور در دانشنامه ویکی پدیا

کورکور
کورکور نام گروهی از پرندگان شکاری متوسط جثه از تیره قوشیان (شکاریان زردچشم) است. کورکورها با بال های دراز و زاویه دار و دم دوشاخه از دیگر شکاریان متمایز هستند. نر و ماده آن ها هم شکلند. روی درختان آشیانه می سازند و بیشتر از لاشه حیوانات تغذیه می کنند.
Weekly Radio Segments from With the Wild Things: Kites
Kite videos on the Internet Bird Collection
کورکورها در طبقه بندی زیستی در دو زیرخانوادهٔ Elaninae و Milvinae قرار می گیرند و چند پرنده از زیرخانواده Perninae هم کورکور نامیده می شوند. کورکور سیاه از شناخته شده ترین انواع آنهاست و کورکور حنایی و کورکور بال سیاه هم دو گونه دیگر بومی ایران هستند.
عکس کورکور
Elanus melanopterus
کورکور بال سیاه (نام علمی: Elanus caeruleus) یک پرنده شکاری از تیرهٔ عقابیان است. این پرنده بومی جنوب غربی عربستان است و با اینکه پرنده مهاجر نیست، بسته به وضعیت آب و هوا سفرهای کوتاهی می کند و در عمان، امارات متحده عربی، ترکیه، فلسطین و میناب ایران نیز دیده شده است.
کورکور حنایی پرنده ای از خانواده کورکورها است. این پرنده مانند دیگر انواع کورکورها با بال های دراز و زاویه دار و دم دوشاخه خود شناخته می شوند و نر و ماده آنها مانند هم هستند ولی ماده حدود پنج درصد بزرگ تر از نر است.
کتاب راهنمای پرندگان ایران. نوشته جمشید منصوری، چاپ دوم، ۱۳۸۷، انتشارات کتاب فرزانه
طول بدن این پرنده حدود ۶۱ سانتیمتر است. دمی زیبا و دوشاخه دارد. پر و بال آن قرمز بلوطی است و روی تنه و دم آن لکه های سفید زیبا دیده می شود و سر آن کرمی رنگ مایل به سفید و شاهپرهای انتهایی بال های آن سیاهرنگ است.
کورکور حنایی هنگام فرود آمدن بر شکار بال های خود را پهن می کند و مانند کورکور سیاه، هم شکارچی است و هم مردار می خورد. از پستانداران کوچک و جوجه پرندگان، سگ مرده یا زخمی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کورکور در دانشنامه آزاد پارسی

کورکور (kite)
هر یک از گونه های گروهی از پرندگان شکاری. در سراسر دنیا یافت می شوند. دارای بال های نوک تیز و معمولاً، دمی دو شاخه اند. حدود بیست گونه دارد. این پرندگان در خانوادۀ قوشیان، راستۀ پرندگان شکاری روز فعال قرار دارند. کورکور حنایی (Milvus milvus) در اروپا یافت می شود. دارای دم دوشاخۀ مشخص و بال هایی باریک است و به طول ۶۰ سانتی متر می رسد. معمولاً به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است. پرهای دم آن قرمز روشن، و دارای نوارهای قهوه ای است؛ نوک آن سیاه و شدیداً به سمت پایین خمیده است. کورکور از پرندگان کوچک، ماهی ها، پستانداران کوچک، مردار، و حشرات کوچک تغذیه می کند. لانه اش را با مقدار زیادی ترکه و شاخه های درخت می سازد و معمولاً لانه اش در شکاف درخت ها قرار دارد. ویلز یگانه منطقه در بریتانیا است که کورکور در آن یافت شده است. کورکور قبلاً در نواحی شهری و به صورت مردارخوار یافت می شد. طی برنامه ای خاص، مجدداً ۱۲۰ نمونه کورکور از ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۲ از سوئد و اسپانیا، به نواحی جنوبی انگلستان و نواحی شمالی اسکاتلند منتقل شدند. در ۱۹۹۳، نیز ۲۱ کورکور پرورش داده شدند. براثر اجرای برنامۀ انتقال نمونه ها در ۱۹۹۵، جمعیت کورکور حنایی در انگلستان ۱۲۰ و در اسکاتلند ۷۰ نمونه بود. در ۱۹۹۸، ۱۹۵ کورکور از ۱۰۰ لانۀ جمعیت کورکورهای انتقال داده شده به انگلستان و اسکاتلند، به مرحلۀ پرواز رسیدند. علاوه بر این، در ویلز ۱۶۵ نمونه از ۱۶۰ زوج تولیدمثل کننده به مرحلۀ پرواز رسیدند. در ۱۹۹۹، براثر تلاش حفاظتی وسیع، در ولز ۲۹۵ زوج تولیدمثل کنندۀ کورکور زندگی می کرد. کورکورسیاه (Milvus migrans) تیره تر و کمی کوچک تر است و در بیش تر نواحی برّ قدیم یافت می شود. کورکور سیاه علاوه بر شکار، مردار نیز می خورد. در امریکای شمالی پنج گونه کورکور وجود دارد، ازجمله کورکور دم چلچله ای (Elanoides forficartus) که بومی جنوب شرقی امریکا است و علاوه بر شکار مارها و سوسمارها، حین پرواز حشره نیز شکار می کند. در ایران سه گونه کورکور شناسایی شده است: کورکور سیاه بال (Elanus caeruleus)، کورکور حنایی (Milvus milvus)، و کورکور سیاه (Milvus migrans). این پرندگان با گونه هایی از عقاب، سارگپه، دال، کرکس، هما، و سنقر، مجموعاً ۳۳ گونه، خانوادۀ عقاب را در ایران تشکیل می دهند.
...

کورکور را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فاطمه زهرا
در بازی تخته نرد به قرار گرفتن دو تاس بازی در حالت عدد یک اطلاق میگردد.
کرانی
تیره کرکران منجی *کورکوران منجزی *در ایل جانکی سردسیر بختیاروند

به معنی پسر پسران معجزه گر

روستای کرکران اندیکا

طایفه کران بهداروند از نسل
غریب پسر اردشیر خان پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند


حسن خان نواده ی بلی خان پسر خلیل خان ایل بیگی
جد تیره مستقل حسن عالی
کورکور
طایفه کورکور ایل دینارونی ایل بزرگ لر بختیاری
ساکن ایذه
مهرزادحیدری زراسوند
طایفه کورکور یکی از شعب اصلی ایل زراسوند میباشد که خود شامل چند تیره میباشد
خدری-کورکور-شاسه وند-خدرسرخ-کاید-باپیر-گرگه-سیف وند-میر

تیره کورکور و شاسه وند در تخت کاشان،برآفتاب کاشکلی،ایذه سکنی دارند
سعید کورکور
زراسوند...کورکو

طایفه کورکور یکی از زیرشاخه های ایل زراسوند و از بزرگان و خوانین بختیاری میباشد، کورکور نشعت گرفته از حیدر کور(حیدرخان کورکور)ریس ایل بختیاری میاشد. که خوانین بختیاری از نوادگان ایشان میباشند.
طایفه کورکور از چند تیره بزرگ تشکیل میشو

کورکور-خدری-خدرسرخ-شاسه وند-گرگه-کاید-میر-باپیر-سیف ون

تیره کور کور-شاسه وند در ایذه،تخت کاشان،برآفتاب کاشکلی.دینارون ساکن هستند

هیهاوند(هیها) یکی دیگر از طوایف ایل زراسوند میباشد ک خود شامل؛
هیهاوند-الاسوند(علاسوند)-تشمال-احمدخسروی-شهی-یتیم-میرزا-لوک-ایهاوند-زنبور-پیوند-آورگانی-آسترکی-سادات شیرمرد-شهو-چغاخورنشین

تیره شهی زراسوندساکن منطقه شهیون دزفول میباشد.ک در زمان کلبعلی خان دورکی زراسوند ب آنجا رفتد
آسترکی

ایل بزرگ آسترکیان ایل دور کی لر بختیاری
تاجمیرخان آسترکی اولین ایلخان لر بزرگ
شجرنامه
اویس
بردیا
فخرالدین
تاجمیرخان آسترکی
پدر
احمدخان و محمد خان شیرکش. مومد
***
طایفه زراسوند از دو تیره تشکیل شده
هیهاوند
کورکور

نیمی از
تیره هیهاوند از طایفه پولادوند(هیهاوند ) ایل میوند چهارلنگ جدا شد
****
به گفته مینورسکی::سرمنشاه ایل بختیاروند از اجداد حیدر
پاپی بوده

بنای یاد بود
حیدر پسر آقاسی منجزی در دهستان جهانگیری مسجدسلیمان

محل سکونت ایل منجزی در بخش آب
ماهیک و رگ خلیل.تنگ خلیل لالی
.دهستان های جهانگیری شمالی و جنوبی
مسجدسلیمان
*****

یکی از بزرگان زراسوند معروف به
کرمنجی*کورمنجی*بوده
میر....کورمنجی
****
شجرنامه تیره شاه منصور وند (آشتیانی )
طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ
ایل منجزی بهداروند*کرمنجزی*
(طایفه خلیلی معروف به هفت کر بیگی )

رستم خان بختیاروند پلنگ
شاه حسین خان ایلخان *شاسه وند*
جهانگیر خان بختیاروند ایلخان
خلیل خان ایل بیگی ایلخان
شاه منصور آتش بیگی خان
رستم خان آقاسی
تاجمیر قنبر خان
عالی ویسی
عالی مهمد
هیبت الله
چهل امیر
آشتی
آقاسی
هادی عالی کرم
..
..
..
..
..
..
..
..
**
تش علاءالدین وند زراسوند
طایفه علاءالدین وند بهداروند
تش جهانگیر وند الاسوند
طایفه روا جهانگیری منجزی
اولاد آشتیوند تشمال زراسوند
تیره شاه منصور وند(آشتیوند )طایفه
خلیلی بیگی وند پلنگ ایل منجزی

تش شیر مرد زراسوند
تش شیر مرد خلیلی منجزی
اولاد پاگیر زراسوند

تیره پاگیروند طایفه مال احمدی منجزی معروف به نه کر تشمال(احمد خان بختیاروند ایلخان پسر قاسم خان ایلخان )
*****
الله و اعلم
امیر
با سلام
بختیار، نام یکی از اتابکان لر بزرگ بود، که اولاد او طایفه بختیاروند را تشکیل دادند. حمدالله مستوفی، در کتاب تاریخ گزیده؛ به مهاجرت گروهی از طوایف، از جمله بختیاری‌ها از کردان جبل‌السماق، در حلب، واقع در غرب شام به لرستان، اشاره می‌کند و علیقلی خان سردار اسعد، در کتاب تاریخ بختیاری؛ "بهداروندها" را، از این دسته مهاجران دانسته است. بختیاری و نحوه تشکیل نظام ایل بختیاری در قرن نهم هجری : از دو گروه قومی بومی و مهاجر سازمان یافت که گروه بومی پیش از آمدن بختیاران در سرزمین کنونی بختیاری ؛ مردم و تیره ها : دینارانی ( دینیاران یاری کننده دین ) اورکی ، دورکی ، سهید ، شالویی ، مالویی ، خواجه ، قائدها ( کاید ) گورویی ، کور کور ، ایل بابادی ، که مجموعا این تیره ها از نژاد و مردم بومی و با کواراکان پیوند نژادی و قومی داشته ، پس از سازمان یابی قوم بختیاری از پیکره جامعه قومی و ایل باستانی کواراکان جدا شدند و هویت قومی آنان در گذر زمان از میان رفت و فراموش شد .
مهاجرین کردتبار جامعه قومی بختیاری که از جبل السماق شام (سوریه ) به استناد نوشته ها و منابع تاریخی در سده ۵۵۰ هجری به خاندان اتابکان لر بزرگ که از کردان برزیکانی و قوم لبیکی از تیره جنگرویی بودند و با آنان هم نژاد و همتبار بودند پیوستند قبایلی بودند که تواریخ گزیده ، شرفنامه کرد بدلیسی ، منتخب التواریخ و تاریخ بختیاری سردار اسعد بختیاری از آنان به شرح زیر نام می برد : آسترکی ، مماکویه ، بختیاری طایفه بختیاروند یا بهداروند هست ، جوانکی یا جانکی منظورش طوایف جانکی فعلی نیست ، زاهدیان ، بنیدانیان ، علایی ، گتوند ، ممبینی ، بتوند ، بوازکی ( بورکی ) ، شوند ، راکی ، خاکی ( جاکی) منظورش طوایف فعلی جاکی نیست ، هارونی ، آشکی ، کمایی ، ( لیراوی ) ممویی ، کمانکشی ، مماسنی ، ارملکی ، پوایی (نویی ) ، مدیحه ، اکورد ، کولار ، و مردم سادات عقیلی از نسل علی بن ابیطالب و هاشمی از نسل هاشم بن عبدالمناف .
کاشانی کورکور
طایفه کورکور یکی از شعب ایل پر افتخار زراسوند میباشند
که به زراسوند بودن خودمان می بالی
ایذه-کورکور زراسوند
حسنی
طایفه کورکور ایل دینارونی لر بختیاری
ساکن ایذه
مهران کورکور
کورکور یکی از شعب اصلی ایل زراسوند میباشد که در شهرستان ایذه و منطقه تخت کاشان وکاشکلی ساکن هستتد
مردانی کورکور
در ایل بزرگ بختیاری فقط یک طایفه به نام کورکور وجود دارد که جزو ایل زراسوند میباشند و درگذشته های دور بعلت هایی نامعلوم به منطقه دینارون اردل مهاجرت کردندوسردسیرات خود را در دینارون و گرمسیرات خود را در منطقه تخت کاشان و برآفتاب کاشکلی ایذه میگذراندند.

کورکور و هیهاوند دو شاخه اصلی ایل زراسوند میباشند که خود شامل چندین تش و تیره هستند
باتشکر فراوان....
مرداسی
طایفه کورکور یکی از شعب اصلی ایل زراسوند میباشند
باتشکر: مرداسی از تش شاسه وند طایفه کورکور ایل زراسوند ساکن ایذه
داوودی کورکور
طایفه کورکور یکی از زیرشاخه های اصلی ایل زراسوند میباشند که در منطقه تخت کاشان و کاشکلی ایذه و در دینارون گردپینه وشهرک کورکور ساکن هستند

داوودی کورکور از طایفه کورکور ایل زراسوند
نظری
طایفه کورکور ساکن ایذه.تخت کاشان.شیوند.کمفه .نوترگی.مسجدسلیمان.دینارون.میباشد.خود طایفه کورکور زیر شاخه ایل زراسوند میباشدو شامل ۲ تیره است:۱_کورکور۲_شاسه وند
.
.
.
.
ایل زراسوند شامل ۲ طایفه بزرگ میشود
۱_هیهاوند
۲_کورکور
که این دو طایفه به چندین تیره تقسیم میشود
شایان کورکور دینارونی
جالبه طایفه زراسوند خود از دو تیره تشکیل شده بعد طایفه ی کورکور ایل دینارونی ایذه که جمعیتی بیشتر از خود دارد را زراسوند معرفی می کند

طایفه کورکور مستقل است

برادر درسته طایفه زراسوند خان داشته این دلیل نمی شه که تمام طوایف بختیاری را زیر مجموعه ی خود قرار دهید


در ایذه از طایفه زراسوند کسی زندگی نمی کند

خوانین طایفه زراسوند خود از طایفه لر پاپی بوده اند


صالحی کورکور(شاسه وند)
طایفه کورکور یکی از شاخه های اصلی ایل زراسوند میباشد
بزرگان ما همیشه گفتند و میگویند که کور کور و هیها دو طایفه اصلی ایل زراسوند میباشند.و ما ب هیچ وجه اصالت خودمان را زیر پا نمیگذاریم. داخل مراسمات فاتحه خوانی همیشه میگن کورکور و هیها
اگر به تاریخ بختیاری قدیم مراجعه کنید بعد میفهمید ک کورکور از شعب اصلی ایل زراسوند میباشد...همانطور که طایفه دهناشی از ایل بهداروند است و در سوسن زندگی میکنند.همانطور که طایفه ململی از ایل باوادی در ایذه هستند.
طوایف دینارونی فقط طایفه سهید.طایفه اورک.طایفه شالو.طایفه گورویی.هستند..حتی طوایف عالی محمودی.نوروزی.بویری.سرقلی هم میگن ما باوادی باب هستیم و در خاک دینارون سکنی میکنیم..لطفا" حضرات گویل بی راهه نروید....کورکور زیر مجموعه ایل زراسوند. و از شعب اصلی ایل زراسوند میباشد..سپاس
شاهرخ کورکور
من از طایفه کورکور ایل دینارونی هستم.
پدرو پدربزرگ بنده با صراحت طایفه کورکور را از ایل دینارونی می دانند

راستی اگر طایفه ی ما زیر مجموعه طایفه زراسوند بوده چرا پدران ما هیچ خاطره ایی از فتح تهران که در سالیان نچندان دور توسط خوانین پاپی لر صورت گرفت و بعد پایتخت رو دو دستی تقدیم پسر شاه کردند .ندارند

جمعیت طایفه کورکور ایل دینارونی چندین برابر طایفه زراسوند دور کی استزراسوند(ایلخانی)
درود بر طایفه بزرگ کورکور
برادران و گویل همه طوایف قابل احترامند
طایفه کورکور بزگانی همچون آعجم داوودی کور کور داشته که در جنگ های بختیاری همیشه حضور شجاعانه داشتند و با بزرگان تیره های زراسوند رفت و آمد خانوادگی داشتند.روحش شاد و یادش گرامی
این بزرگ مرد و کلانتر در گفته هایش همیشه میگفتند اصالت ما طایفه کورکور از ایل زراسوند میباشند و با حضرات خدری . خدرسرخ.از یک نژادیم....حالا یک عده بلند شدند و میخواهند تفرقه بین ایل زراسوند بیاندازند...
مگر طایفه دهناشی که سالهاست در کنار طوایف دینارونی باب زندگی میکند اصالت خودش که بهداروندباب است را کنار گذاشه و دینارونی شده،به هیچ وجه...
لطفا" اصالت خودتان که از ایل پرافتخار زراسوند میباشد را گم نکنید...باتشکر فراوان
قاسمی
درود بر طایفه کورکور درود بر ایل زراسوند درود بر بختیاری .....هرکسی که او دور ماند از اصل خویش...بازجوید روزگار وصل خویش
درسته ما حضرات کورکور در کنار طوایف دینارونی زندگی میکنیم ولی هیچ موقع اصالت خودمان را که زراسوند میباشد فراموش نخواهیم کرد...ارادتمند شما قاسمی
مردانی
طایفه کورکور در بختیاری یکی میباشد و خود طایفه کورکور زیر شاخه ایل زراسوند و از نژاد حیدرخان کورکور میباشد و از نظر خونی باطایفه خدرسرخ و خدری زراسوند باهم برادر میباشند....درسته اییلاق ما در منطقه دینارون میباشد ولی این که نشد دینارونی باشیم..اصالت ما افتخار ماست...درود بر ایل بختیاری درود بر هم طایفهایمان ایل زراسوند
سلیمانی کورکور
کورکور از بزرگان قوم بختیاری میباشد و زیر شاخه ایل بزرگ زراسوند ....
بیاتی
طایفه کورکور ساکن در ایذه
و از ایل دینارونی

نمی دونم چه اسراری است که طایفه ما را جزوه طایفه دیگری معرفی می کنند؟؟؟قاسمی کورکور
طایفه کورکور از ایل زراسوند میباشد ودر کنار دینا رون زندگی میکند....و دینارون اسم طایفه و ایل نیست بلکه منطقه ای کوهستانی است در شهر اردل چهارمحال بختیاری..و طوایفی جهت چرانیدن گله ها از خوزستان ایذه به آنجا کوچ میکنند.....اصالت ما تاریخ ماست.. ضرب المثلی لری میگوید:: پ کله بون کندی نهادی سر دا ..
فارسیش میشه: کلاه پدر را که اصالت ماست درآوردی و گذاشتی سر مادر......اصالت ما زراسوند میباشد ن دینارونی..
کور کور
عزیزان طایفه کورکور ایذه لطفا شجرنامه های خود را به اشتراک بگذارید تا معلوم شود که با اولاد حیدر کور پاپی فامیل
هستید.

حیدر کور
غالب آقا
خسرو آقا
پسران (احمد آقا .عبدالخلیل آقا )
...
...
...
...
...
...
...
...مرداسی
طایفه کورکور ساکن ایذه از ایل زراسوند میباشد و شامل تیره‌ های زیر میباشد

* کورکور...ساکن منطقه تخت کاشان و ۲ تش دارد(کورکور_ شاسه وند)
* خدری
* خدرسرخ
*میر
* کاید
* باپیر
* سیف وند
* چغاخورنشین

کورکور و هیها دو شعب اصلی ایل زراسوند میباشند

کاشانی
ایل زراسوند شامل ۲ شعب میشود
۱_ کورکور
۲_هیهاوند
که هر کدام شامل چندین تیره و تش میشود.
نو اده ی حیدر کور
فکر نکنم طایفه کورکور ایذه اولاد حیدر کور باشد تشابه اسمی است
مانند تیره هیهاوند زراسوند

و ایل فولادوند (هیهاوند ) ایل میوند چهارلنگ

ما در زراسوند تیره کورکور داریم نه طایفه

مراتب ایلی قوم لر بختیاری
ایل
طایفه
تیره
تش
اولاد


شعب کلمه ی عربی است و ربطی به قوم لر بختیاری ندارد
*********
در طایفه زراسوند شجرنامه نوادگان آن کاملا مشخص است

اولاد عبدالخلیل آقا
اولاد خسرو آقا

من زراسوند هستم شجرنامه تمام اولاد حیدر کور را دارم هرکسی خواست کامل آن را
براش می فرستم

عزیزانی که شجرنامه ایی در دست دارند
که به حیدر کور پاپی می رسد در همین بخش بنویسند

ما در طایفه زراسوند تش هایی داریم که فقط محل سکونت آنها و طایفه زراسوند یکی است و زراسوند نیستند

مانند
تش لوک اصالتا از طایفه شالو دینارونی
تش گرما از طایفه گرما بختیاروند
تش آسترکی از طایفه آسترکی
تش اورگونی از طایفه اورک
تش سادات عرب شیرمردی
زراسوند
جواب آقایی که خودش رو نواده ی حیدر کور جلوه داده...حیدر کور از طایفه زراسوند بوده ن پاپی....بعدشم تیره اورگونی بیش از ۷۰۰سال پیش که ۴ الی ۵ خانوار بودند وارد خاندان ایل زراسوند شدند و قوم و خیشی های زیادی با زراسوندان کردند تا الان. و از تیره های اصلی زراسوند میباشند...و در ضمن همین طور هم تیره لوک و سادات....و لازم بذکر است طایفه کورکور یکی از شعب اصلی زراسوند میباشند و اینو تاریخ میگوید و بزرگان طایفه کورکور


شما زراسوند نیستید و تفرقه اندازید..و درمورد ایل زراسوند اظهارنظر نفرمایید .
اورگون
روستای اورگون درچغاخور هم اورک دارد هم زراسوند ویکی از مقر حکومت زراسوندان بوده است.اکنون اورگون را یک تیره از زراسوند میدانند
در این روستا زراسوندان زیادی زندگی میکنن،با فامیلی های قایدی،باروزه،باپیر،مرادی،و...ک اصالتا زراسوند هستن
و درآن اورک هم هست از تیره لجم و پسکم و.. ک انها هم گاهی اوقات ب علت مباشرتها،قومیت ها،وصلتهای ازدواجی و.. خود را زراسوند میدانن زیرا مقر زراسوند ها در این روستا بوده و باغ خان هم اکنون در این روستا است درضمن کلانتران زیادی ب ایل زراسوند تقدیم نموده از این جهت در همه جا اورگون را از تیره زراسوند و خوانین میدانن
آورگان
آورگان روستایی از توابع منطقه چادگان .همه اهالی این روستا بختیاری از طایفه چهارلنگ ممصالح و استکی میباشند.

آورگان روستایی از توابع منطقه چغاخور.همه اهالی این روستا بختیاری از ایل زراسوند(تیره اورگونی زراسوند_باپیر_کاید_گرگه_یتیم...)میباشند.

اورگان به معنی اورک یا اورکان نمیباشد و نباید این اطلاعات غلط و کذب را نوشت..
تیره اورگونی
اورگون نام روستای است در دست چغاخور ک برگرفته از طایفه اورک است در این روستا جمعیت زیادی زندگی میکنن چ در روستا چ ب شهر عزیمت نمودن ک این جمعیت روستا هم طایفه زراسوند دران هستند هم اورک و هر دوطایفه درست صحبت میکنن،اورک و زراسوند دارن
تیره اورگونی تنها تیره ای است ک کدخداها و کلانتران زیادی را ب زراسوند تقدیم نموده است و باغ خان مربوط ب ایلخانان در این روستا قراردارد
اورگون=اورکون=اورک ها
تیره چغاخورنشین زراسوند=تیره اورگونی زراسوند(افرادی زراسونددراین روستا)
صالحی کورکور
یکی را کورکور اصل زراسوند___نژادش چو بختش بزرگ و بلند

طایفه کورکور ساکن ایذه زیرمجموعه ایل بزرگ و سربلند زراسوند میباشد .وشامل ۲ تش میباشد؛کورکور_شاسه وند

ما طایفه کورکور به اصلمان به زراسوند بودنمان افتخار میکنیم....
صالحی کورکور
یکی را کورکور اصل زراسوند____نژادش چو بختش بزرگ و بلند

طایفه کورکور ساکن ایذه یکی از طوایف ایل بزرگ و سربلند زراسوند میباشد.وشامل۲تش میباشد؛کورکور__شاسه وند

ما طایفه کورکور به اصلمان و به زراسوند بودنمان افتخار میکنیم..
مرداسی کورکور دینارونی
شخصیت دزدی دیده بودیم طایفه دزدی ندیده بودیم
******
طایفه کورکور ایل دینارونی لر بختیاری ساکن ایذه
، جمعیت یک تیره از طایفه ی ما از کل طایفه زراسوند بیشتر است

طایفه کورکور لر بختیاری (لر بزرگ )
****
تیره کورکور زراسوند از نوادگان حیدر کور لر پاپی
لرستان و از ایل لر کوچک
قنبری کورکور
از قدیم گفتن از اسب افتادن عار نیست
از اصل افتادن عار است

ما به اصالتمان به زراسوند بودن مان افتخار میکنیم.کلانتران و بزرگان ما(آعجم_مشهدی اموالله.و دیگر کلانتران طایفه کورکور از گذشتگان به آنها گفتند و آنها به ما گفتند که ما طایفه کورکور یکی از طوایف اصلی ایل زراسوند میباشیم و به خودمان میبالیم..
کجایند آن بزرگان زراسوند___ز کورکور و خدرسرخ ،ایل هیهاوند

درود بر ایل بزرگ زراسوند(طایفه کورکور) M.I.R
عشق است تخت کاشان(ایذه)
تخت کاشان و برآفتاب کاشکلی روستایی از توابع شهرستان ایذه و در ورودی بخش سوسن ایذه میباشد.در فصل بهار از بهترین نقاط استان خوزستان میباشد .همه جا سرسبز و خرم و باصفا
مردمانش مهربان.مهمانواز.و از قوم لر بختیاری و از طایفه کورکور ایل زراسوند میباشند.زبان بختیاری صحبت میکنند.

مردمان تخت کاشون مردمانی سخت کوش.زحمت کش.غیرتی و شجاع میباشند.
کوروش
طایفه زراسوند در اوایل قاجار از اتحاد فرزندان حیدر کور لر پاپی و یک تیره از ایل فولادوند *هیهاوند *ایل میوند چهارلنگ تشکیل شد


هیهاوند و کورکور
طایفه کورکور از اصلیترین طوایف ایل بزرگ زراسوند میباشد

از قدیم و ندیم گفتن هیها و کورکور از ایل زراسوند
جمشیدی
افتخار ما طایفه کورکور به اصلمان به زراسوند بودنمان است...

طایفه بزرگ زراسوند شامل ۲تیره بزرگ میباشد

۱__تیره کورکور

۲___تیره هیهاوند


۱_تیره کورکور شامل ؛ کورکور ،شاسه وند،خدری،خدرسرخ،گرگه،باپیر،کاید،میر،سیف وند

۲_تیره هیهاوند شامل؛ هیها یا ایهاوند، احمدخسروی، علاسوند، ایمری، توشمال، زنبور، میرزا، لوک، اورگونی،شهی،اولادجعفرقلی خان، اولاد ظهراب خان، سادات شیرمردی، یتیم، گرما، شهو، چغاخورنشین
_______________________________________
* تیره کور کور زراسوند در شهرستان ایذه.تخت کاشان.برآفتاب کاشکلی.گردن طاق.چهاقاش.تلخاب نوترگی، شیوند، کمفه،گردپینه، روپینه، عباس آباد ساکن هستند
وشامل ۲تش(کورکور_شاسه وند)

باتشکر ؛ جمشیدی از طایفه کورکور ایل زراسوند ساکن ایذه.خیابان محمدرسول الله

گرجی شهی زراسوند
طایفه شهی
تیره ها
خدری
خدرسرخ
با پیر
کورکور
سیف الدین وند
گرگه*گرجه*

شهر گلگیر*گرجیران-گرجی ایران*

طوایفی از قوم لر در زمان صفوی در فتح گرجستان شرکت کردند و لقب گرجی از طرف شاهان صفوی به فرماندهان لر داده شد.

قدیمی ترین تیره طایفه شهی تیره گرجی است

در اوایل قاجار تیره گرجی و کورکور تشکیل طایفه زراسوند دادند و بقیه تیره های از سایر طوایف لر به طایفه زراسوند پیوستند.
طایفه شهی *زراسوند *
حسنوند بختیاروند
تیره کورکور طایفه گندایی ایل بختیاروند
تش کورکور طایفه باورصاد سهونی چهارلنگ
تیره شاسه وند طایفه روا ایل منجزی بختیاروند
تیره شاهسون طایفه شهنی راکی

تیره شاهسوند شهنی خود را از نسل خلیل خان بختیاروند ایلخان منجزی
تیره تاجدی وند شهنی
طایفه تاج الدین عبدالهی منجزی
تش هلیلی طایفه باورصاد سهونی
طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ منجزی
(هلیلی -حلیلی )
تیره صالح باوری طایفه روا ایل منجزی گراز
صاد::به معنی گراز
طایفه پاپی از نسل صاد نوه پاپا دیندار
طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی گراز از نسل خلیل خان بختیاروند ایلخان پسر جهانگیر خان بختیاروند ایلخان پسر شاه حسین خان بختیاروند ایلخان پسر رستم خان بختیاروند پلنگ معروف به دینار خان *دین یارخان*
منطقه شیوند خلیلی منجزی در دشت عقیلی گتوند
طایفه کورکور دینارونی از نسل دینارخان بختیاروند
********
تیره کورکور گندایی بختیاروند
ابراهیم خان بختیاروند پسر حسن خان بختیاروند در جنگ شهی چهل نفر را از پای در آورد
و به برایم کر*ابراهیم کور* بختیاروند معروف شد

شعر علی گدا بلیوند در زمان جعفر قلی خان بختیاروند ایلخان پسر شاه اسد بختیاروند ایلخان

جنگ شهی
زه شهی تا قلعه تل نه زینه کشتم
هفت لنگ خراب کردم چهارلنگ هشتم
مرداسی
طایفه کورکور ایل دینارونی
تیره کورکور طایفه گندایی ایل بختیاروند
تیره کورکور طایفه باورصاد ایل سهونی
****
تیره شاسه وند طایفه کورکور دینارونی
تیره شاسه وند طایفه روا ایل منجزی بختیاروند
تیره شاهسون طایفه شهنی ایل راکی
تیره شاسوند*سوند* طایفه مال احمدی منجزی

کورکور
اصل طایفه زراسوند از نسل
تیره میر است که بعد از درگیری با طایفه زلکی از لرستان کوچ کردند
تیره میر از طایفه دریکوند لر لرستان است

با آمدن حیدر کور پاپی از لرستان و ازدواج او با دختری از تش خدرسرخ میر ،طایفه زراسوند تشکیل شده

در زمان قاجار بعضی از فرزندان خوانین زراسوند در تهران ساکن بودند به دستور شاه قاجار
به نوعی گروگان

همین شیوه را خوانین زراسوند در مورد طوایف لر بختیاری انجام دادند و چندین خانواده از طوایف مهم را در کنار خود سکنا گزیدند و در اصطلاح بختیاری
هو نه گروی(خانه گروگان )
برای جلوگیری از شورش طوایف


جمشیدی

افتخار ما طایفه کورکور به اصلمان به زراسوند بودنمان است...

طایفه بزرگ زراسوند شامل ۲تیره بزرگ میباشد

۱__تیره کورکور

۲___تیره هیهاوند


۱_تیره کورکور شامل ؛ کورکور ،شاسه وند،خدری،خدرسرخ،گرگه،باپیر،کاید،میر،سیف وند

۲_تیره هیهاوند شامل؛ هیها یا ایهاوند، احمدخسروی، علاسوند، ایمری، توشمال، زنبور، میرزا، لوک، اورگونی،شهی،اولادجعفرقلی خان، اولاد ظهراب خان، سادات شیرمردی، یتیم، گرما، شهو، چغاخورنشین
_______________________________________
* تیره کور کور زراسوند در شهرستان ایذه.تخت کاشان.برآفتاب کاشکلی.گردن طاق.چهاقاش.تلخاب نوترگی، شیوند، کمفه،گردپینه، روپینه، عباس آباد ساکن هستند
وشامل ۲تش(کورکور_شاسه وند)

باتشکر ؛ جمشیدی از طایفه کورکور ایل زراسوند ساکن ایذه.خیابان محمدرسول الله
مردانی کورکور دینارونی
طایفه کورکور ایل دینارونی
هنوز معلوم نیست کدام تیره زراسوند اصلی و کدام فرعی
تیره کورکور از نسل حیدر کور پاپی
تیره هیهاوند جدا شده از طایفه هیهاوند (فولادوند )ایل میوند
*****
تشابه اسمی

تیره کورکور طایفه گندایی ایل بختیاروند(بهداروند)

تیره شاسه وند طایفه روا ایل منجزی بختیاروند
مهدی خان منجزی
باور
صالح
خسرو
مندنی
باور
پسران
(شاسه -عیدی-براتعلی )
شاسه(شاه حسین منجزی )
پسران (علی مردان-خیری-عسگر-اکبر )

تیره شاسه وند طایفه روا
تیره عیدی وند طایفه روا
تیره براتعلی وند طایفه روا

نظری کورکور
طایفه کورکور ایل زراسوند

در قوم بختیاری یک طایفه بنام کورکور میباشد که خود طایفه کورکور از طوایف اصلی ایل زراسوند میباشند و شامل ۲ تش(شاسه وند_کورکور) و چندین اولاد میباشند.که در شهرستان ایذه .روستای کاشکلی.گردن طاق.چهارقاش.تخت کاشون.و در دینارون گردپینه.روپینه.عباس آباد و چندین روستای دیگر ساکن هستند..

از قدیم به ما گفتن اصالت خودمان(زراسوند) را حفظ کنیم...
کورکور و هیها از دو طایفه اصلی ایل زراسوند میباشند.

از بزرگان طایفه کورکور زراسوند میتوان به مش امولا..آداوید..حاج مختار و خیلی های دیگر نام برد...

باتشکر نظری از طایفه کورکور ایل پرافتخار زراسوند

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کورکور   • مفهوم کورکور   • تعریف کورکور   • معرفی کورکور   • کورکور چیست   • کورکور یعنی چی   • کورکور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کورکور

کلمه : کورکور
اشتباه تایپی : ;,v;,v
عکس کورکور : در گوگل

آیا معنی کورکور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )