برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1456 100 1

کوتوله سرخ

کوتوله سرخ در دانشنامه ویکی پدیا

کوتوله سرخ
بر طبق نمودار هرتسپرونگ راسل، یک ستاره کوتوله سرخ(به انگلیسی: red dwarf star) ستاره ای کوچک و سرد و سرخ رنگ است که در رده ام یا کا جای می گیرد، و غالباً به ستاره ای گفته می شود که جرمی کمتر از نصف جرم خورشید داشته باشد (کمتر از ۰٫۰۷۵ جرم خورشید را کوتوله قهوه ای گویند) و دمای سطحی آن کمتر از ۳٬۵۰۰ درجه کلوین باشد.
کوتوله سفید
کوتوله قهوه ای
اجرام زیست پذیر اطراف ستاره های کوتوله های قرمز بهترین نامزد برای میزبانی زیست فرازمینی هستند. در واقع بهترین جای کیهان برای یافتن حیات فرازمینی. کوتوله های قرمز فراوان ترین نوع ستاره در جهان هستند و هر یک از آن ها احتمالاً دارای سیاره ای هستند که در ناحیه زیست پذیرشان قرار گرفته است. این ناحیه بهترین شانس برای وجود حیات بیگانه را داراست. کوتوله های قرمز که ستاره های کوتوله M نیز خوانده می شوند، بیش از ۵۰ برابر تاریک تر از خورشید بوده و فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد آن جرم دارند. این اجرام کیهانی ۷۰ درصد ستارگان جهان را تشکیل می دهند.
فراوانی کوتوله های قرمز دانشمندان را به این فکر واداشت که شاید آن ها بهترین مکان برای کشف حیات بیگانه احتمالی باشند. منجمان به طور فزاینده ای در حال کشف سیارات مدارگرد در اطراف این ستاره ها هستند و پژوهش های جدید فضاپیمای کپلر نیز نشان داده دست کم نیمی از این ستارگان، سیارات صخره ای دارند که اندازه شان نصف تا چهار برابر زمین است. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس با استفاده از مدل های رایانه ای شکل گیری سیاره ای دریافتند کوتوله های قرمز احتمالاً جهان های زمین مانندی را توسعه دهند و این که سیارات موجود در ناحیه زیست پذیر آن ها به اندازه کافی برای داشتن آب مایع، گرم هستند. پژوهشگران دریافتند سیاراتی که در نواحی زیست پذیر ستارگان کوتوله قرمز قرار دارند، می توانند مقادیر قابل توجهی از آب را انباشت کنند و در واقع هر یک از آن ها احتمالاً دارای ۲۵ برابر آب بیشتری نسبت به زمین باشد.
عکس کوتوله سرخ
عسل خوار کوتوله سرخ (نام علمی: Myz ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کوتوله سرخ در دانشنامه آزاد پارسی

کوتولۀ سُرخ (red dwarf)
هر ستارۀ سرد، کم فروغ، و کوچک، با حدود یک دهم جرم و قطر خورشید. کوتوله های سرخ به کُندی می سوزند و طول عمر آن ها حدود ۱۰۰میلیارد سال برآورد شده است. با آن که احتمالاً فراوان ترین گونۀ ستاره هایند، دیدنشان دشوار است، زیرا بسیار کم فروغ اند. پروکسیما قِنطورُس و ستارۀ بارنارد، جزو نزدیک ترین ستاره ها به خورشید، و از نوع کوتوله های سرخ اند.

کوتوله سرخ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
کوتوله‌های قرمز که ستاره‌های کوتوله M نیز خوانده می‌شوند، بیش از ۵۰ برابر تاریک‌تر از خورشید بوده و فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد آن جرم دارند. این اجرام کیهانی ۷۰ درصد ستارگان جهان را تشکیل می‌دهند.
ستاره‌ای کوچک و سرد و سرخ رنگ است که در رده ام یا کا جای می‌گیرد، و غالباً به ستاره‌ای گفته می‌شود که جرمی کمتر از نصف جرم خورشید داشته باشد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کوتوله سرخ   • مفهوم کوتوله سرخ   • تعریف کوتوله سرخ   • معرفی کوتوله سرخ   • کوتوله سرخ چیست   • کوتوله سرخ یعنی چی   • کوتوله سرخ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کوتوله سرخ
کلمه : کوتوله سرخ
اشتباه تایپی : ;,j,gi svo
عکس کوتوله سرخ : در گوگل

آیا معنی کوتوله سرخ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران