برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1524 100 1
شبکه مترجمین ایران

کنفدراسیون

/konfedrAsiyon/

برابر پارسی: کشورگان

معنی کنفدراسیون در لغت نامه دهخدا

کنفدراسیون. [ ک ُ ف ِ دِ یُن ْ ] (فرانسوی ، اِ) اتحاد چند ناحیه که جمعاً دولتی واحد تشکیل دهند اما هر یک در داخل اتحادیه استقلال داخلی و خودمختاری دارند، چنانکه کشور سویس را که از 22 کانتون تشکیل گردیده کنفدراسیون هلونیک نامند. || اتحادیه. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی کنفدراسیون به فارسی

کنفدراسیون
اتحادچندناحیه یاکشورکه دولت واحدتشکیل دهنداماهرکدام استقلال داخلی وخودمختاری داشته باشند

معنی کنفدراسیون در فرهنگ معین

کنفدراسیون
(کُ فِ) [ فر. ] (اِ.) اتحادیة چند ناحیه یا کشور که جمعاً دولتی واحد تشکیل دهند، اما هریک استقلال داخلی و خود - مختاری دارند.

معنی کنفدراسیون در فرهنگ فارسی عمید

کنفدراسیون
مؤسسه یا نهادی که از چند فدراسیون تشکیل شده.

کنفدراسیون در دانشنامه ویکی پدیا

کنفدراسیون
کشورگان یا کنفدراسیون (به فرانسوی: Confédération) اتحادیه ای مرکب از چند ایالت خودمختار یا کشور است که با حفظ حاکمیت خود برای نیل به اهداف مشترک، امور سیاست خارجی و دفاعی را در یکی از ایالت ها یا کشورها متمرکز می کنند.
معمولاً قسمتی از وظایف دولت های متحد به یک کمیته مرکزی واگذار می گردد.
کنفدراسیون به طور معمول از پیوند چند فدراسیون ایجاد می گردد.
کنفدراسیون بر خلاف فدراسیون، دارای یک قدرت مرکزی نیست که بر شهروندان همه دولت های متحد فرمانروا باشد، دولت های عضو، در سیاست داخلی و خارجی خود آزادند.
ایالات متحد آمریکا پیش از آن که به صورت فدراسیون درآید از ۱۷۷۸ تا ۱۷۸۷ کنفدراسیون بود، آلمان از ۱۸۱۵ تا ۱۸۶۶ و هلند از ۱۵۸۰ تا ۱۷۹۵ به صورت کنفدراسیون بودند. کشورهای عضو کنفدراسیون در روابط بین المللی به صورت کشورهای جداگانه و با سیاست خود حرکت می کنند اما جنگ را میان خود ناروا می دانند و آن را جایز نمی شمارند.
فدراسیون بین المللی حسابداری IFAC
کنفدراسیون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کنفدراسیون راین
کنفدراسیون آلمان
کنفدراسیون آلمان شمالی
مختصات: ۵۰°۰۶′۲۹″شمالی ۸°۴۰′۳۰″شرقی / ۵۰٫۱۰۸°شمالی ۸٫۶۷۵°شرقی / 50.108; 8.675
کنفدراسیون آلمان(به آلمانی: Deutscher Bund) اتحادیه ای بود که پس از کنگره وین در ۱۸۱۵ میلادی میان ایالت های آلمانی زبان اروپای مرکزی پدید آمد. این کنفدراسیون به صورت حائلی میان پروس و امپراتوری اتریش جای گرفته بود.
بریتانیا موافق و مشوق برپایی این کنفدراسیون در اروپای مرکزی بود تا هم در منطقه آرامشی برقرار سازد و هم در برابر توسعه طلبی فرانسه و روسیه در دو سوی سرزمین های آلمانی نشین ایستادگی کند.
کنگره وین در ۱۸۱۵ با تأکید بر اصل مشروعیت، راه را برای بازگشت خاندان سلطنتی به شهریارنشین های آلمانی هموار کرد، ولی به جای ۳۵۰ شهریارنشین تنها ۳۸ شهری ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کنفدراسیون در دانشنامه آزاد پارسی

کُنفدراسیون (confederation)
صورتی از اتحاد میان دولت ها یا جوامع جداگانه. در کنفدراسیون بر استقلال فردی هریک از دولت ها یا جوامع شرکت کننده در اتحاد، و در فدراسیون بر برتری دولت مرکزی تأکید می شود. بر این اساس، جامعۀ مشترک المنافع انگلستان، در وضع کنونی، همانند کنفدراسیون آلمان، که به موجب تصمیمات کنگرۀ وین در ۱۸۱۵ تشکیل شد، خود یک کنفدراسیون است. تفاوت کنفدراسیون و فدراسیون از واژه های آلمانی بوندستات، پیوند دولت ها یا دولت فدرال، و اشتاتس بوند، دسته ای از دولت ها یا کنفدراسیون، به خوبی پیداست. جنگ داخلی امریکا فقط بر سر مسئلۀ بردگی درنگرفت بلکه مسئلۀ کنفدراسیون یا فدراسیون بودن اتحادیه هم مطرح بود. در آن دسته از قوانین اساسی که اصل را بر تبعیت حکومت مرکزی از حکومت های محلی گذاشته اند اصطلاح کنفدراسیون به کار رفته است. مثلاً، در مواد ائتلاف ۱۷۷۷ ایالات متحده، در اتحادیۀ اوترخت ۱۵۷۹ (که هفت استان شمال هلند را به صورت ایالات متحده هلند درآورد) در قوانین اساسی سوئیس از دیرباز تا کنون، در قانون اساسی آلمان از ۱۸۱۵ تا ۱۸۶۷، در قانون اساسی کنفدراسیون شمال آلمان از ۱۸۶۷ تا ۱۸۷۱، و در قانون اساسی امپراتوری آلمان از ۱۸۷۱ تا ۱۹۱۸، این اصطلاح به چشم می خورد. ایالت هایی هم که از امریکا جدا شدند این واژه را به کار بردند، اما بلافاصله پس از تشکیل مردم ایالت های کنفدرال اعلام کردند که هدفشان تشکیل حکومت فدرال دائمی است. در قانون اساسی ۱۸۷۴ سوئیس، با عنوان قانون اساسی فدرالِ کنفدراسیون سوئیس، واژه های کنفدراسیون و فدراسیون مترادف با هم به کار رفته اند. نویسندگان مقاله های فدرالیست (مجموعه ای از نامه های سیاسی که در ۱۷۸۸ در ایالات متحده منتشر شد) بین این دو واژه تفاوتی قائل نبودند، اگرچه میان دو اصل بنیادی آن ها فرق می گذاشتند.

معنی کلمه کنفدراسیون به عربی

کنفدراسیون
الإتحاد

کنفدراسیون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
کنفدراسیون : اتحادیه چند کشور و اداره آن بصورت واحد با حفظ استقلال داخلی کشورها

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تفاوت فدراسیون با کنفدراسیون   • معنی واژه فدراسیون   • معنی کنفدراسیون   • کنفدرالیسم چیست   • کنفدراسیون سوئیس   • تفاوت فدرال و کنفدراسیون   • کنفدراسیون دانشجویان ایرانی   • کنفدراسیون فوتبال آسیا   • مفهوم کنفدراسیون   • تعریف کنفدراسیون   • معرفی کنفدراسیون   • کنفدراسیون چیست   • کنفدراسیون یعنی چی   • کنفدراسیون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کنفدراسیون

کلمه : کنفدراسیون
اشتباه تایپی : ;ktnvhsd,k
آوا : konfedrAsiyon
نقش : اسم
عکس کنفدراسیون : در گوگل

آیا معنی کنفدراسیون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )