برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1431 100 1

کنسرتو

/konserto/

معنی کنسرتو در لغت نامه دهخدا

کنسرتو. [ ک ُ س ِ ت ُ ] (ایتالیائی ، اِ) همراهی یک یا دو یا سه ساز که وظیفه ٔ اصلی را عهده دارند با ارکستر سمفونیک. کنسرتو با سمفونی فرقی چندان ندارد و دارای همان شکل سونات است. سازهایی که اکنون معمولاً در کنسرتو وظیفه ٔ تک نواز را به عهده می گیرند عبارتند از پیانو، ویولن ، قره نی ، چنگ وویولن سل. در کنسرتو قطعاتی به نام «کادانس » وجود دارد که ساز تک نواز (سولیست ) بدون آنکه ارکستر وی را همراهی کند آنها را می نوازد، و این بیشتر برای نشان دادن هنر نوازندگی و مهارت اوست. گاهی به جای ارکستر سمفونیک ممکن است ارکستر سازهای زهی یا بادی در کنسرتو با ساز تک نواز همراهی کند. (فرهنگ فارسی معین ).

معنی کنسرتو به فارسی

کنسرتو
[concerto] [موسیقی] یکی از انواع موسیقی که برای اجرای تکنوازی با همراهی سازگان تصنیف می شود

معنی کنسرتو در فرهنگ فارسی عمید

کنسرتو
آهنگ موسیقی که برای یک ساز و همراهی آن با ارکستر سمفونیک ساخته شده باشد.

کنسرتو در دانشنامه ویکی پدیا

کنسرتو
کُنسِرتو (به ایتالیایی: concerto) (اصل تلفظ ایتالیایی: کُنچـِرتو) قطعه ای موسیقی است برای ارکستر و معمولاً یک ساز اصلیِ تک نواز (معمولاً پیانو، ویولن، ویولنسل یا فلوت)، که عموما ً در سه موومان تصنیف شده است. نقش ارکستر، در مجموع، همراهی تک نواز است، و به همین ترتیب، تک نواز نقش کلیدی را در طول تمام قطعه ایفا می کند.
کنسرتوهای ویوالدی برای ۲، ۳ یا ۴ ویولن، برای ۲ ویولنسل، برای ۲ ماندولین، برای ۲ ترومپت، برای ۲ فلوت، برای ابوا و فاگوت، برای ویولنسل و فاگوت.
کنسرتوهای ویوالدی برای چندین ساز، از جمله RV555 برای ۳ ویولن، یک ابوا، ۲ ریکوردر، ۲ ویولون آلینلس، ۲ ویولون، ۲ هارپسیکورد و ۲ ترومپت.
کنسرتوهای باخ برای ۲ ویولن، برای ۲، ۳، یا ۴ هارپسیکورد و کنسرتوهای براندنبورگ.
بسیاری از آهنگسازان کنسرتو برای دو یا چند سولیست ساخته اند.
کُنسِرتو آرانخوئز (به اسپانیایی: Concierto de Aranjuez) یکی از زیباترین تصنیفات شناخته شده در جهان موسیقی است که ساز گیتار را به کمال و ابهتی جاودانه رساند. آهنگساز این اثر زیبا هنرمند نابینا «خواکین رودریگو» اهل اسپانیا است.
کنسرتو مزبور اشاره به شهرک «آرانخوئز» (۵۰ کیلومتری جنوب مادرید) زادگاه آهنگساز آن دارد. این اثر دل انگیز چه بسا بیانگر احساس درونی آهنگساز از جنگ داخلی اسپانیا هم هست. انگار با زبان موسیقی آن اندوه به تصویر کشیده شده است.
آرانخوئز با الهام از آوازهای کهن اسپانیا آفریده شده و به گوش بسیاری از ما آشناست. یک دلیلش این است که بارها در کنسرت ها اجرا شده و در موسیقی صحنه ای از آن استفاده کرده اند.
این اثر در سه بخش ساخته شده ولی موومان یا بخش دوم آن که در واقع گفتگوی پُرمعنایی است بین گیتار و ارکستر، شهرت بیشتری پیدا کرده است. همین بخش توسط ژان کریستین میشل، بازسازی شده و خیلی ها روی آن ترانه عشق و فراق ساخته اند.
کنسرتو آرانخوئز بارها توسط نوازندگان بنام گیتار کلاسیک همچون جان ویلیامز، په په رومورو، نارسیسو یِپِز، جولیان بریم، آنجل رومرو و نوازنده برجسته فلامنکو پاکو دلوسیا… اجرا شده است. اولین اجرای جهانی کنسرتو آرانخوئز ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کنسرتو در دانشنامه آزاد پارسی

کُنْسِرتو (concerto)
ساخته ای موسیقایی ، معمولاً در سه موومان ، برای تک نوازی ساز (یا سازها) و ارکستر. این فرم در خلال قرن ۱۸ از فرم ارکستریِ کنچرتو گروسّو تکامل یافت ، که در آن گروهی از سازهای تک نواز (کنسرتو) در تقابل با یک ارکستر کامل (ریپیِنو) قرار می گیرند. کورِلّی و تورِلّی از نخستین آهنگ سازان کنسرتو بودند، و سپس ویوالدی، هَندل، و باخ (کنسرتوهای براندنبورگ) این کار را دنبال کردند. موتسارت حدود ۴۰ کنسرتو ساخت (۲۷ کنسرتو برای پیانو). بتهوون پنج کنسرتو برای پیانو ساخت، در حالی که یک کنسرتو برای ویولن و یک کنسرتو هم برای ویولن، ویولن سل و پیانو ساخته است. بلا بارتوک در ۱۹۴۴ با کنسرتو برای ارکستر خود مفهوم تازه ای از این فرم را ارائه داد، که در آن هیچ تک نواز خاصی وجود ندارد، بلکه بیشتر جولانگاه نمایش مهارت کلّ ارکستر در نوازندگی ، به صورت هم نوازی و با تک نوازی های کوتاه فردی ، برشمرده می شد. این فرم را ویتولد لوتُسلافسکی (۱۹۵۴)، اِلیوت کارتِر (۱۹۲۹)، و راجِر سِشنز (۱۹۷۱) نیز به کار بردند.

کنسرتو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• از ایالات مرکزی ایتالیا   • حرکت شروع بازی در بسکتبال   • مرد جنگی زره دار   • سولیست یعنی   • سمفوني چيست   • موومان چيست   • سونات چيست   • ارکستر چیست   • معنی کنسرتو   • مفهوم کنسرتو   • تعریف کنسرتو   • معرفی کنسرتو   • کنسرتو چیست   • کنسرتو یعنی چی   • کنسرتو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کنسرتو
کلمه : کنسرتو
اشتباه تایپی : ;ksvj,
آوا : konserto
نقش : اسم
عکس کنسرتو : در گوگل

آیا معنی کنسرتو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )