برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1503 100 1
شبکه مترجمین ایران

کمیل بن زیاد نخعی

کمیل بن زیاد نخعی در دانشنامه اسلامی

کمیل بن زیاد نخعی
کُمَیل بن زِیاد بن نَهِیک نَخَعی صُهبانی کوفی(۱۲-در ۸۲ق) از تابعین و یاران برجسته امام علی(ع) و امام حسن(ع). وی از نخستین کسانی بود که پیشنهاد خلع عثمان و خلافت علی (ع) را مطرح کرد. در دوران حکومت امام علی(ع)، مدتی فرماندار منطقه هیت بود. هنگامی که سپاه معاویه، هیت را غارت کرد، امام علی(ع) او را به سبب کوتاهی در دفاع از شهر سرزنش کرد. در منابع شیعه، روایات بسیاری از او نقل شده که دعای کمیل مشهورترین آنها است، اما در منابع اهل سنت قلیل الحدیث شمرده و بعضاً از وی بدگویی شده است. از او در زمره زُهاد و عُباد کوفه یاد کرده اند.
کمیل پسر زیاد بن نَهِیک و از قبیلهٔ نَخَع است. رسول خدا (ص) درباره قبیله نخع فرموده است: «اَللّهمَ بارِک فِی النَخَع؛ خداوندا به قبیله نخع برکت ده» محمد دشتی از حارث بن زیاد، قاتل طفلان مسلم و از یاران عبیدالله بن زیاد به عنوان برادر کمیل یاد می کند.
در منابع تاریخی از تاریخ ولادت کمیل یاد نشده است، اما زِرِکْلی تاریخ ولادت او را ۱۲ق ذکر کرده است.
کمیل بن زیاد نخعی
کمیل بن زیاد از یاران امام علی(ع) و مردی شجاع و سلحشور و زاهدی عابد بود. برخی از سخنان نقل شده از امام علی علیه السلام توسط او نشان می دهد که او از یاران خاص و اصحاب سرّ آن حضرت بوده است. او مدتی در زمان امیر المومنین علیه السلام از جانب آن حضرت والی شهر «هیت» بود.
کمیل پس از شهادت امام علی علیه السلام همواره از یاران اهل بیت علیهم السلام بود تا اینکه سرانجام به جرم اخلاص به مقام ولایت امیرمومنان علیه السلام در سال ۸۲ هجری به دست حجاج بن یوسف ثقفی به شهادت رسید.
از زمان دقیق تولد کمیل، اطلاعی در دست نیست؛ ولی با توجه به این که وی در سال 83 هجری (زمان شهادت) 90 سال از عمرش می گذشته، می توان تولد او را 7 سال قبل از هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم؛ یعنی سال پنجم بعثت دانست.
کمیل پسر زیاد بن نهیک بن هیثم بن سعد بن مالک بن حارث بن صهبان بن سعد بن مالک بن نخع از قبیله مذحج (یکی از قبایل یمن) می باشد.
کمیل، دوران نوجوانی عمر خویش را سپری می کرد که حضرت علی علیه السلام از طرف پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در ...

کمیل بن زیاد نخعی در دانشنامه آزاد پارسی

کُمَیْل بن زِیادِ نَخَعی (قرن ۱ق)
مقبره کمیل بن زیاد
مقبره کمیل بن زیاد
مقبره کمیل بن زیاد
مقبره کمیل بن زیاد
مقبره کمیل بن زیاد
مقبره کمیل بن زیاد
از ثقات و یاران خاص امام علی (ع). او را صاحب سرّ آن حضرت برشمرده اند و برخی عرفا سلسلۀ خود را به او نسبت می دهند. دعای کمیل، که شب نیمۀ شعبان و شب های جمعه خوانده می شود، از طریق او رسیده است. عامل امام علی (ع) در هیت بود. حجّاج او را به شهادت رسانید. آرامگاهش بین نجف و کوفه زیارتگاه شیعیان است.

کمیل بن زیاد نخعی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کمیل بن زیاد نخعی   • مفهوم کمیل بن زیاد نخعی   • تعریف کمیل بن زیاد نخعی   • معرفی کمیل بن زیاد نخعی   • کمیل بن زیاد نخعی چیست   • کمیل بن زیاد نخعی یعنی چی   • کمیل بن زیاد نخعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کمیل بن زیاد نخعی

کلمه : کمیل بن زیاد نخعی
اشتباه تایپی : ;ldg fk cdhn koud
عکس کمیل بن زیاد نخعی : در گوگل

آیا معنی کمیل بن زیاد نخعی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )