برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1383 100 1

کمیته مجازات

معنی کمیته مجازات به فارسی

پس از خاتمه جنگ جهانی اول روسها و انگلیسها در همه شئون ایران دخالت میکردند و عده ای از جراید و رجال را عامل اجرای سیاست خود کرده بودند . این وضع ناهنجار مرحوم منشی زاده را بر آن داشت تا کمیته ای سری تشکیل دهد . وی باتفاق دوست دیرین خود اسدالله خان ابوالفتح زاده در اوایل خود شهریور ماه سال ۱۲۹۵ ه ش . طرح تشکیل کمیته مجازات را ریخت و کمی بعد محمد نظرخان مشکوه الممالک باین دو تن پیوست و [ کمیته مرکزی مجازات ] بدست این سه تن تشکیل شد . کمیته مجازات بزودی پیشرفت کرد و اعضای دیگری پذیرفت و نیز شروع به جمع آوری اسلحه و اقدام به ترور نمود تا در ۲۲ تیر ماه ۱۲۹۶ ه ش . اعضای آن دستگیر و مجازات شدند .

کمیته مجازات در دانشنامه ویکی پدیا

کمیته مجازات
کمیته مجازات، انجمنی بود که در اواخر دوره قاجار اقدام به ترور افرادی که به نظرشان ایادی بیگانه بودند، می کردند.نبو
فتحعلی شاهمحمدشاهناصرالدین شاهمظفرالدین شاهمحمدعلی شاه
۱۱۷۵–۱۱۶۱ ۱۲۱۳–۱۱۷۶ ۱۲۲۶–۱۲۱۳ ۱۲۷۵–۱۲۲۶ ۱۲۸۵–۱۲۷۵ ۱۲۸۸–۱۲۸۵
پس از خاتمه جنگ جهانی اول، روس ها و انگلیس ها در همه امور ایران دخالت می کردند و عده ای از جراید و رجال را عامل اجرایی خود کرده بودند. این وضع باعث شد که میرزا ابراهیم خان منشی زاده انجمنی سرّی تشکیل دهد.
عکس کمیته مجازات
کمیته مجازات نام فیلمی است از علی حاتمی که در اسفند ۱۳۷۷ بر پرده سینما به نمایش درآمد. این فیلم، خلاصه قسمت هایی از سریال هزار دستان است که به صورت فیلم سینمایی درآمده است.
جمشید مشایخی
علی نصیریان
محمدعلی کشاورز
عزت الله انتظامی
جهانگیر فروهر
مینو ابریشمی
پرویز پورحسینی
جهانگیر الماسی
اسفندیار ماوندادی
سروش خلیلی
سعید امیرسلیمانی
مهری ودادیان
افراسیاب طوفان
به هنگام پادشاهی احمد شاه قاجار، ابوالفتح میرزای صحاف که به همراه همسر و فرزندش اصلان از تبریز به تهران آمده و عضو انجمن مجازات است، با جذب رضا، تفنگچی معیر الدوله، نقشه ای برای ترور شخصیت هایی را که از دیدگاه انجمن خائن به میهن هستند می کشند. ابوالفتح همسر و فرزندش را راهی ولایت می کند و به دستور او اسماعیل خان، رئیس سازمان غله را که به انگلیس غله صادر کرده است و سبب کمبود غله و نان در کشور شده است، ترور می کند.
پس از چندی، شبی رضا که در می خوارگی زیاده روی کرده، اسرار انجمن را نزد شعبان استخوانی فاش می کند و درگیری شعبان و همراهانش با او سبب می شود دریابد که شعبان نیز از آدمهایی است که انجمن ازشان استفاده می کند. ترور دوم را رضا با حضور در مجلس زنانه، هنگام سخنرانی متین السلطنه، مدیر روزنامه عصر جدید و مخالف سرسخت انجمن مجازات انجام می دهد. نوبت به ترور خان مظفر، عامل اصلی استعمار در ایران مشهور به هزاردستان که می رسد، او با پرداخت وجهی ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کمیته مجازات در دانشنامه آزاد پارسی

کمیتۀ مجازات
گروه سری و مخفی مرکب از بعضی مشروطه خواهان ایران که در ۱۲۹۵ش، و در دوران نخست وزیری وثوق الدوله، برای حذف خائنان و طرد دشمنان ایران تشکیل شد، روش این گروه، ترور و قتل کسانی بود که از نظر کمیته، خائن به ملک و ملت به شمار می آمدند. ابراهیم منشی زاده، اسدالله ابوالفتح زاده و محمدحسین عمادالکتّاب قزوینی از دیگر اعضای اصلی این کمیته محسوب می شدند. اولین اقدام کمیتۀ مجازات، قتل میرزا اسماعیل خان، رئیس انبار غلۀ وزارت مالیه، بود که به احتکار و ایجاد قحطی مصنوعی و نیز ارتباط با سفارت انگلستان متهم شده بود. کمیته مجازات فاقد مرام و تشکیلات حزبی خاصی بود اما از افکار و اندیشه های سوسیالیستی اجتماعیون عامیون و دموکرات ها متأثر بود و بر اعتقادات اسلامی نیز تأکید داشت. منشی زاده خود از دوستان حیدرخان عمواوغلی بود. نهایتاً نظمیه موفق به دستگیری افراد کمیته شد که برخی اعدام و برخی به زندان محکوم شدند.

ارتباط محتوایی با کمیته مجازات

کمیته مجازات را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم کمیته مجازات   • اسدالله خان ابوالفتح زاده   • خان مظفر   • کمال دواتگر   • میرزا ابراهیم خان منشی زاده   • طهران روزگار نو   • رشیدالسلطان   • عمادالکتاب که بود   • معنی کمیته مجازات   • مفهوم کمیته مجازات   • تعریف کمیته مجازات   • معرفی کمیته مجازات   • کمیته مجازات چیست   • کمیته مجازات یعنی چی   • کمیته مجازات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کمیته مجازات
کلمه : کمیته مجازات
اشتباه تایپی : ;ldji l[hchj
عکس کمیته مجازات : در گوگل

آیا معنی کمیته مجازات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )