برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1559 100 1
شبکه مترجمین ایران

کمبوجیه یکم

کمبوجیه یکم در دانشنامه ویکی پدیا

کمبوجیه یکم
کمبوجیه یکم (کامبیز یکم) (۶۰۰ تا ۵۵۹ پیش از میلاد) فرزند و جانشین کوروش یکم، شاه انشان و پدر کوروش بزرگ بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی بود.
کامبایسس (پارسی باستان:کمبوجیه، ایلامی کنبوزیه، آکدی کمبوزیه، آرامی کنبَوزی) نام دو شاه از خاندان هخامنشی است. بر طبق برخی از دانش پژوهان ریشه این نام عیلامی است. در حالی که دیگر دانش پژوهان آن را با کمبوجَه، نام مردمان ایرانی که در شمال غرب هند زندگی می کنند متصل می کنند.
کمبوجیه از سال (۵۸۰ تا ۵۵۹ پیش از میلاد) شاه انشان بوده است. او پسر جوانتر کوروش یکم و برادر اروکو (به انگلیسی: Arukku) و پدر کوروش بزرگ بوده است. هیچ منبعی در مورد زمان حیاتش باقی نمانده است. مهمترین منبع اطلاعات در موردش حکاکی متعددی است که از کوروش بزرگ به جا مانده است:«پسر کمبوجیه، شاه بزرگ، شاه انشان، نوه کوروش، شاه بزرگ، شاه انشان» در حکاکی یافت شده در اور (به انگلیسی: Ur) نوشته است: «پسر کمبوجیه، شاه بزرگ سرزمین انشان». در ساختمان خشتی اروک (به انگلیسی: Uruk) نوشته شده:«پسر کمبوجیه، شاه نیرومند». و در حکاکی در پاسارگاد نوشته شده:«پسر شاه کمبوجیه، شاه هخامنشی».
به گفته هرودوت، کمبوجیه شاه نبود بلکه مردی از «خانواده ای خوب» بود که با ماندانا دختر آستیاگس ازدواج کرده بود. از این پیوند کوروش بزرگ به دنیا آمد. گزنفون می گوید که کمبوجیه با ماندانا دختر آستیاگس ازدواج کرده بود و شاه پارسی ها نامیده می شد. او ادعا کرده است که حکمرانی کمبوجیه به عنوان «شاه پارس» محدود به شورای بزرگان بوده است. در اینجا هیچ تناقضی میان ادعای کوروش بزرگ که گفته بود پدرش شاه انشان است و گزارش گزنفون که گفته بود او شاه پارس است وجود ندارد، چرا که انشان و پارسه نام جایگزین یکدیگر برای یک سرزمین هستند.
عکس کمبوجیه یکم


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کمبوجیه یکم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کمبوجیه یکم   • مفهوم کمبوجیه یکم   • تعریف کمبوجیه یکم   • معرفی کمبوجیه یکم   • کمبوجیه یکم چیست   • کمبوجیه یکم یعنی چی   • کمبوجیه یکم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کمبوجیه یکم

کلمه : کمبوجیه یکم
اشتباه تایپی : ;lf,[di d;l
عکس کمبوجیه یکم : در گوگل

آیا معنی کمبوجیه یکم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )