برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1639 100 1
شبکه مترجمین ایران

کلوین

کلوین در دانشنامه ویکی پدیا

کلوین
کلوین با نماد K یکای اندازه گیری دما است که بر اساس مقیاس مطلق بیان می شود. این یکا، یکی از هفت یکای اصلی سامانه استاندارد بین المللی یکاها است. کلوین، یک مقیاس مطلق دما در ترمودینامیک است که در آن صفر مطلق — سردترین دمای ممکن — صفر کلوین نام دارد. در توصیف ترمودینامیک کلاسیک، در صفر مطلق، جنبش گرمایی ذرات متوقف می شود. کلوین به عنوان ۱/۲۷۳٫۱۶ دمای ترمودینامیکی نقطهٔ سه گانه آب (یعنی ۰٫۰۱ C° یا ۳۲٫۰۱۸ F° تعریف شده است. به عبارت دیگر گویی نقطهٔ سه گانهٔ آب دقیقاً برابر با ۲۷۳٫۱۶ کلوین است.
الگوی تبدیل برای استفاده در ویکی پدیا
یکای کلوین به احترام فیزیکدان و مهندس اهل ایرلند شمالی، ویلیام تامسون، لُرد کلوین (۱۸۲۴ – ۱۹۰۷) نام گرفته اند، کسی که از اهمیت یک «مقیاس سنجش دمایی مطلق» سخن به میان آورد. خلاف مقیاس فارنهایت و سلسیوس کلوین با عبارت درجه همراه نمی شود. کلوین در درجهٔ اوّل به عنوان یکای اندازه گیری در فیزیک کاربرد دارد اما اغلب در مقایسه با سلسیوس بیان می شود. چون یکای سلسیوس بزرگی برابر با کلوین دارد و از دمای نقطهٔ سه گانهٔ آب ۲۷۳٫۱۶ کلوین (۰٫۰۱ سانتیگراد) فاصله دارد به عبارت دیگر صفر مطلق کلوین برابر است با ۲۷۳٫۱۵- سانتیگراد (۴۵۹٫۶۷- فارنهایت).
*Wikipedia contributors, "Kelvin," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Kelvin&oldid=173607697 (accessed November 29, 2007).
کلوین در دو معنی می تواند به کار رود :
کلوین، یکای سنجش دما.
ویلیام تامسون کلوین، ریاضیدان و فیزیکدان و مهندس بریتانیایی و یکی از پیشگامان مهم علوم طبیعی در قرن نوزدهم .
سیارک ۸۰۰۳ (به انگلیسی: 8003 Kelvin، نامگذاری:1987RJ) هشت هزار و سومین سیارک کشف شده است که در ۱ سپتامبر ۱۹۸۷ کشف شد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلوین را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
کلوین : میزان درجه حرارت رنگ را گویند که ازنام دانشمند معروف " لردکلوین " گرفته شده است.(اصطلاح سینمایی)
علی باقری
کلوین (K – Kelvin ) : [ اصطلاح آکواریم]مقیاسی برای نشان دادن شدت نوری میباشد که مقدار اپتیمم آن برای آب شیرین بین 6400K-10000K و برای آب شور و آکواریوم های مرجانی بین 6400K – 20000K میباشد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلوین   • مفهوم کلوین   • تعریف کلوین   • معرفی کلوین   • کلوین چیست   • کلوین یعنی چی   • کلوین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلوین

کلمه : کلوین
اشتباه تایپی : ;g,dk
عکس کلوین : در گوگل

آیا معنی کلوین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )