کلون

/kolun/

مترادف کلون: چفت، خرک، قفل
دارالترجمه ر.س.م.ی کاج

فارسی به انگلیسی

bolt or bar, clone, lock, wooden bolt

لغت نامه دهخدا

کلون. [ ک ُ ] ( اِ ) کلان. قید چوبی که پشت در نصب کنند و در را بدان بندند. ( فرهنگ فارسی معین ). کلان. کلیدان. غلق. فلج.( یادداشت به خط مرحوم دهخدا ). چفت و بست پشت در. ( فرهنگ لغات عامیانه جمالزاده ). و رجوع به کلان شود.

کلون. [ ک ُ ] ( اِخ ) دهی از دهستان حومه بخش جویم است که در شهرستان لار واقع است و 167 تن سکنه دارد. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7 ).

فرهنگ فارسی

قفل چوبی که درقدیم پشت درحیاطکارمیگذاشتندودررابا آن می بستند، کلندهم گفته شده
( اسم ) قید چوبی که پشت در نصب کنند و در را بدا بندند .

فرهنگ معین

(کُ ) (اِ. ) قفل چوبی که سابقاً پشت در حیاط کار می گذاشتند.

فرهنگ عمید

چوبی به شکل مکعب مستطیل که برای بستن در، بر پشت آن نصب می شود.

گویش مازنی

/kaloon/ نام مرتعی در شیرگاه سوادکوه - سرور، زیبا

دانشنامه عمومی

کلون ( به انگلیسی: Clone ) در زیست شناسی به دو معنی بکار می رود:
• به سلول های مشابه که از یک سلول منفرد ایجاد شده اند، کلون گفته می شود. مثلاً یک کلون باکتری متشکل از تعداد زیادی سلول باکتری است که از یک باکتری اولیه ایجاد شده اند.
• به همه مولکول های DNA که از تکثیر یک قطعه DNA شبیه سازی شده ( کلون شده ) ایجاد شده باشد، نیز گفته می شود.
هدف از کلون سازی به وجود آوردن موجوداتی است که از نظر ژنتیکی مشابه یکدیگرند. از دو طریق ایجاد چنین نمونه ای امکان پذیر است: تقسیم جنینی یا انتقال هسته سلولی. در تقسیم جنینی، جنین در مراحل اولیهٔ رشد خود به دو یا بیش از دو قسمت تقسیم شده و هر قسمت تبدیل به یک موجود مستقل می شود. هر تکه از جنین قابلیت آن را دارد که به یک بلاستوسیست و از آن طریق به یک جنین کامل تبدیل شود. از همین طریق است که دوقلوهای تک تخمی به وجود می آیند که از نظر ژنتیکی با یکدیگر تفاوتی ندارند. کلون سازی از طریق تقسیم جنین در حیواناتی نظیر گوسفند، موش و میمون صورت گرفته است. از همین شیوه در انسان تا قبل از مرحلهٔ اتصال جنین به دیوارهٔ رحم استفاده شده است. اخیراً انجمن پزشکی تولیدمثل آمریکا اعلام کرده است که کلون سازی انسان از طریق تقسیم جنینی یک روش پزشکی است که می بایست تحت کنترل اخلاقی قرار گیرد چرا که تعداد بلاستوسیست های قابل لانه گزینی در برخی از شیوه های درمان ناباروری از این طریق افزایش می یابد. در هر حال باید در نظر داشت تعداد دفعاتی که می توان یک جنین را تقسیم کرد محدود است. علاوه بر این در این شیوه، موجود کلون شده فقط یک توده سلولی است و هیچ شباهتی به موجود بالغ زنده ندارد. در شیوهٔ دوم کلون کردن یا انتقال سلولی از این محدودیت ها خبری نیست. انتقال هسته سلولی ( یا دقیق تر انتقال هسته سلول های غیرزایا ( جسمی ) به طور نظری شیوهٔ ساده ای است. محتویات هسته یک تخمک خارج شده و محتویات هسته یک سلول سوماتیک ( سلول بدنی یا غیرجنسی ) به جای آن وارد می شود حاصل این تعویض ایجاد یک زیگوت یا سلول تخم است که می تواند تبدیل به یک موجود کامل شود. چنین زیگوت بازسازی شده ای قابلیت آن را دارد که از طریق تقسیم سلولی به یک بلاستوسیست تبدیل شده و پس از آن در دیواره رحم لانه گزینی کند. اگر انسانی از این طریق به وجود آید دقیقاً شبیه به انسانی خواهد بود که صاحب سلول های سوماتیک بوده است. دو شیوهٔ اساساً متفاوت کلون سازی انسانی وجود دارد: کلون سازی تولید مثلی و کلون سازی درمانی. به وجود آوردن یک نوزاد شبیه به موجود دیگری که وجود دارد موضوع مجادلات اخلاقی و حقوقی متعددی است. با وجود این برخی از پزشکان این شیوه را به عنوان آخرین ابزار برای زوج هایی توصیه می کنند که به هیچ وسیلهٔ دیگر نمی توانند صاحب نوزاد شوند. هدف از کلون سازی درمانی ایجاد سلول های بنیادی است که مشابه سلول های بنیادی خود بیمار است. این سلول های بنیادی می توانند بعداً جانشین سلول های سوماتیکی شده تا بیماری های منجر به تخریب سلولی را معالجه کنند. اعتراضات متعدد علمی و اخلاقی بر هر دو شیوه کلون سازی وجود دارد که موضوع این نوشته است. علاوه بر این اعتراضات اخلاقی و مذهبی دیگری در مورد کلون سازی وجود دارد که از حوصله این مقاله خارج است.
عکس کلون

کلون (پاناما). کلون ( به اسپانیایی: Colón ) یک منطقهٔ مسکونی در پاناما است که در Colón Province واقع شده است. کلون ۷۸٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد و ۹ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
• Renovation Colón
شهرهای ریو گرانده، تیرا دل فوئگو، مندویل، لوئیزیانا و سانتوس خواهرخوانده های کلون ( پاناما ) هستند.
عکس کلون (پاناما)عکس کلون (پاناما)عکس کلون (پاناما)عکس کلون (پاناما)

کلون (کوبا). کلون ( به اسپانیایی: Colón ) یک منطقهٔ مسکونی در کوبا است که در استان ماتانزاس واقع شده است. کلون ۵۹۷ کیلومتر مربع مساحت و ۷۱٬۵۷۹ نفر جمعیت دارد و ۶۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
عکس کلون (کوبا)عکس کلون (کوبا)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

کِلون
رجوع شود به:شبیه سازی

پیشنهاد کاربران

محجوبه
در زبان لری بختیاری به معنی بزرگ زاده
Kalon
در گویش یزدی به کلون ، تجه گویند.
هوالعلیم

کلون یا کلوند

پشت بند ( قفل ) درب های چوبی حیاط درقدیم.
وآن یک قطعه چوب به شکل مکعب مستطیل به طول 60 و عرض15وضخامت 4 سانتی متر که دو لنگه درب حیاط را مجهز به دو پُل ( قطعه چوبی به شکل مکعب مستطیل که درمیان طول آن شیاری به طول 16 وعرض 5 سانتیمتر ایجاد میکردند ) و کلون در آن شیارها قرار میگرفت و باعث میشد 2 لنگه درب باهم متصل و درب قفل شود
کلون به ترکی " ماراق " نامیده می شود که " مارا " تلفظ می شود. ( حرف " ق " در آخر برخی از کلمات ترکی، غیر ملفوظ است. )
در خسروشاه آذربایجان، به کلون یا ماراق، " مورا " گفته می شود.
قفل چوبی که پشت در نسب می کنند و با ان در را قفل میکنند
در چوبی
کلون با فتحه در زبان بختیاری بزرگ زاده میگویند وبا ضمه قفلهای چوبی قدیمی راگویند.
پشت بند
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما