برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1428 100 1

کلسیم

/kalsiyom/

معنی کلسیم در لغت نامه دهخدا

کلسیم. [ ک َ ی ُ ] (فرانسوی ، اِ) در اصطلاح علم شیمی ، فلزی است دو ظرفیتی که اکثر املاحش غیر محلولند. این فلز در طبیعت به صورت گچ و مرمر و گل سفید فراوان است و اغلب آن را از تجزیه ٔ الکتریکی کلرور دو کلسیم بدست می آورند. این فلز از سرب نرمتر ولی از سدیم سخت تر است و در هوا فاسد می شود و به همین جهت آن را در نفت یا روغن نگاه می دارند. با اکسیژن و کلر و گوگرد بشدت ترکیب می شود و مانند سدیم آب را تجزیه می کند و ئیدرات کلسیم می دهد. از املاح فراوان این فلز یکی کربنات کلسیم است که بصورت سنگهای آهکی و سنگ مرمرو گل سفید (گل گیوه ) در طبیعت بسیار فراوان می باشد.دیگر سولفات کلسیم است که آن هم بصورت گچ و آلباتر در طبیعت فراوان است. کالسیوم. (فرهنگ فارسی معین ذیل کلسیوم ). فلزی است سپیدرنگ و علامت اختصاری آن در شیمی Ca و ظرفیت آن 1/55 ونقطه ذوب آن 800 درجه ٔ سانتی گراد است. (از لاروس ).

معنی کلسیم در فرهنگ معین

کلسیم
(کَ یُ) [ فر. ] (اِ.) عنصری است با علامت شیمیایی CU ، نرم و محلول در آب . در طبیعت به صورت سنگ های آهکی و مرمر وجود دارد این عنصر ماده اصلی سازندة استخوان ، دندان ، برگ درختان و صدف است .

معنی کلسیم در فرهنگ فارسی عمید

کلسیم
عنصر فلزی سفیدرنگ با جلای فلزی، و نرم که در طبیعت به صورت آهک وجود دارد و وجود آن در بدن برای رشد و استحکام استخوان ها لازم است.

کلسیم در دانشنامه ویکی پدیا

کلسیم
کلسیم از عنصرهای شیمیایی جدول تناوبی است. نشانه کوتاه آن Ca و عدد اتمی آن ۲۰ است.نبو
طبیعت: به لحاظ فراوانی، کلسیم موجود در پوسته زمین بین کلیه عناصر دارای مقام پنجم و در میان فلزات دارای مقام سوم است. ترکیبات کلسیم ۶۴/۳ ٪ از پوسته زمین را تشکیل می دهد. بلورهای سفید کلسیم، در دمای C˚۸۱۰ ذوب می شوند و فلز کلسیم در آب و اسید محلول بوده و هیدروکسید و نمک تولید می نماید. بدن انسان: این عنصر فراوان ترین ماده کانی موجود در بدن است. بدن انسان تقریباً۱ kg کلسیم دارد. البته در افراد مختلف بااستخوان بندی متفاوت این میزان متفاوت است. بیشتر کلسیم در استخوان ها و دندانها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می شود. تنها ۱ ٪ آن در بقیه بدن موجود است که همین ۱٪ اعمال زیادی انجام می دهد مثلاً انقباض ماهیچه های ما بسته به وجود کلسیم است.
جذب آن در خون به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می گیرد. عامل افزایش جذب کلسیم ویتامین D است، به همین دلیل قرصهای مکمل کلسیم معمولاً دارای ویتامین D نیز می باشد؛ بنابراین اگر منابعی را که دارای این ۲ ماده است مصرف کنید کلسیم موجود در آن ها بهتر جذب می شود. در صورتی که در غذا ماده ای به نام اگزالات باشد، جذب کلسیم آن کاهش می یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی شود. اسید فیتیک موجود درسبوس گندم نیز جذب کلسیم را کاهش می دهد ولی این مسئله زمانی اثرگذار است که مصرف آن بسیار زیاد باشد، مثل گیاهخواران مطلق. دریافت کلسیم کافی، آثار مثبتی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون دارد. تنظیم میزان کلسیم بدن، برعهده هورمونهایی است که از غده تیروئید ترشح می شوند.
کلسیم: خوب برای استخوان ها و دندانها
کلسیم(I) کلرید (به انگلیسی: Calcium(I) chloride) با فرمول شیمیایی CaCl یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۷۵٫۵۳ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، گاز است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
calcium(I) chloride
calcium monochloride
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلسیم در دانشنامه آزاد پارسی

کَلْسیم (calcium)
برگرفته از واژه ای لاتینی به معنی آهک. عنصری فلزی، نرم، به رنگ سفید نقره ای، با نماد Ca، عدد اتمی ۲۰، و جرم اتمی نسبی۴۰.۰۸ ، از گروه فلزات قلیایی خاکی. از نظر فراوانی پنجمین عنصر و سومین فلز موجود در پوستۀ زمین است. عمدتاً به شکل کربنات (CaCo۳). یافت می شود که شکل تقریباً خالص آن گچ و سنگ آهک است (← کلسیت). کلسیم ترکیب اساسی سازندۀ استخوان ها، دندان ها، صدف ها، شیر، و برگ هاست. حدود۱.۵ درصد از وزن بدن انسان را کلسیم تشکیل می دهد. در بدن جانوران، یون کلسیم در تنظیم انقباض عضلات، انعقاد خون، ترشح هورمون ها، گوارش، و سوخت وساز گلیکوژن در کبد دخالت دارد. شیر و پنیر منابع عمدۀ تأمین کلسیم لازم برای بدن اند. ویتامین د جذب کلسیم را تسهیل می کند. کمبود کلسیم باعث انقباض های عضلانی طول کشیده (تتانی) می شود. مصرف بیش از حدّ آن، گاه عامل تشکیل سنگ های کلیه یا کیسۀ صفراست. هامفری دیوی، شیمی دان انگلیسی، در ۱۸۰۸ این عنصر را کشف و نام گذاری کرد. ترکیبات حاصل از آن عبارت اند از آهکِ کُشته (هیدروکسید کلسیم، Ca (OH)۲؛ گچ پاریس (سولفات کلسیم، CaSO۴ .۲H۲O؛ فسفات کلسیم(Ca۳(Po۴)۲) که بخش عمدۀ استخوان های حیوانات را تشکیل می دهد؛ هیپوکلریت کلسیم CaOC۱۲، که ماده ای سفیدکننده است؛ نیترات کلسیم (Ca (NO۳)۲ .۴H۲O)، نوعی کود شیمیایی نیتروژن دار؛ کاربید کلسیم (CaC۲). که براثر واکنش با آب گاز اِتین (استیلن) آزاد می کند؛ سیانامید کلسیم(CaCN۲) که مادۀ اولیۀ بسیاری از ترکیبات دارویی، کودهای شیمیایی، و پلاستیک ها، ازجمله ملامین، است؛ سیانید کلسیم (Ca(CN)۲)، که در استخراج طلا و نقره و آبکاری به کار می رود. سایر ترکیبات کلسیم در پودرهای شیرینی پزی و پودرهای بتونۀ نقاشی کاربرد دارند.

ارتباط محتوایی با کلسیم

کلسیم در جدول کلمات

به همراه کلسیم | دو ماده معدنی مهم در بدن انسان هستند
فسفر
کانی کلسیم دار

معنی کلسیم به انگلیسی

calcium (اسم)
کلسیم

معنی کلمه کلسیم به عربی

کلسیم
کالسيوم
کلسي

کلسیم را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عوارض کمبود کلسیم در بدن   • کلسیم در مواد غذایی   • کلسیم قرص   • کلسیم بدن   • کلسیم در چه غذاهایی وجود دارد   • عنصر کلسیم   • کلسیم در چه چیزهایی وجود دارد   • کلسیم چیست   • معنی کلسیم   • مفهوم کلسیم   • تعریف کلسیم   • معرفی کلسیم   • کلسیم یعنی چی   • کلسیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلسیم
کلمه : کلسیم
اشتباه تایپی : ;gsdl
آوا : kalsiyom
نقش : اسم
عکس کلسیم : در گوگل

آیا معنی کلسیم مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )