برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
شبکه مترجمین ایران

کلاهما

کلاهما را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سیدحسین اخوان بهابادی
كِلَاهُما:هردوي ایشان.
كِلَا [كلو]: اسمی است كه لفظ آن مفرد و معناى آن مثنی است و همواره چه از نظر لفظ و يا معنی اضافه بر يك كلمه ای كه دلالت بر دو نفر داشته باشد می شود. هرگاه به اسم اضافه شود الف آن به حال خود باقی می ماند و اعراب آن تقديرى می شود مانند رَأَيْتُ كِلا الرَّجُلَينِ و اگر به ضميرى اضافه شود اعراب آن اعراب مثنی خواهد بود مانند جَاءَ الرَّجُلَانِ كِلَاهُما، رَأَيْتُ الرَّجُلَينِ كِلَيْهما و اگر به ضمير متصل شده باشد رعایت مفرد بودن لفظ بعد از ضمیر جايز است مانند زَيْدٌ وَ عَمْروٌ كِلَاهُما قائِمٌ و اين فصیح تر است اما مراعات معنی لازم است به این صورت: زَيْدٌ و عمرٌو كِلَاهُمَا قَائِمانِ.
سیدحسین اخوان بهابادی
برای یادسپاری بهترِ کلمات در ذهن می توان از شیوه‌هایی چون داستان سازی همراه با تصورسازی استفاده کرد مثلا در این جا :
پدر عروس به همسرش می گوید امیر کجاست. هما کجاست؟ خانم می گوید هما و امیر، کِلاهُما رفتند امیرکُلا. (هر دویشان به امیرکلا که یکی از شهرهای شهرستان بابل واقع میان راه بابل و بابلسر است برای ماه عسل رفتند احتمالا .....)
ادامه‌ ی داستان با شماست....
سیدحسین اخوان بهابادی
تَسْتُرُ عَلَی مَنْ لَوْ شِئْتَ فَضَحْتَهُ وَ تَجُودُ عَلَی مَنْ لَوْ شِئْتَ مَنَعْتَهُ‏
عيب كسى را می ‏پوشی كه اگر می ‏خواستی، رسوايش می ‏ ساختی. به كسی عطا می ‏ كنی كه اگر می خواستی، عطا از او باز می ‏گرفتی.

وَ كِلاَهُمَا أَهْلٌ مِنْكَ لِلْفَضِيحَةِ وَ الْمَنْعِ غَيْرَ أَنَّكَ بَنَيْتَ أَفْعَالَكَ عَلَی التَّفَضُّلِ(از دعای وداع با رمضان صحیفه سجادیه علیه السلام)
و آن دو يكی در خور آن بود كه رسوايش كنی و يكی سزاى آن بود كه عطاى خويش از او بازگيرى. ولی تو اى خداوند، كار خود بر تفضل بنا نهاده ‏اى

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلاهما   • مفهوم کلاهما   • تعریف کلاهما   • معرفی کلاهما   • کلاهما چیست   • کلاهما یعنی چی   • کلاهما یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلاهما

کلمه : کلاهما
اشتباه تایپی : ;ghilh
عکس کلاهما : در گوگل

آیا معنی کلاهما مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )