برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1559 100 1
شبکه مترجمین ایران

کلام جدید

کلام جدید در دانشنامه اسلامی

کلام جدید
یکی از اصطلاحاتی که امروزه در حوزه الهیات و کلام مطرح است اصطلاح کلام جدید است. کلام جدید (New Theology) یکی از شاخه های دین پژوهی (Study of Religion) است که در غرب با عنوان الهیات نوین (Modern Theology) مطرح شده است.
موج انسان گرایی در دوره رنسانس در قرن پانزدهم آغاز و در قرن هیجدهم به اوج خود رسید. در این زمان کسانی در غرب قائل شدند که انسان می تواند و باید همه چیز را با عقل نقّاد خویش و با روش علوم تجربی بررسی کند. کسانی که پیرو این اندیشه بودند، گفتند کتاب مقدس هم با دیگر امور فرقی ندارد بنابراین باید به آزمایشگاه علم برود. عالمان الهیات مسیحی، در برابر این جریان، و برای دفاع از ایمان مسیحی و تطبیق آن با وضعیت جدید، تلاش های بسیاری کردند که حاصل آن پیدایش علمی به نام «الهیات جدید مسیحی» یا «کلام جدید» (The Modern Theology-New Theolgy) بود.اصطلاح کلام جدید، اولین بار در فرهنگ اسلامی، توسط «شبلی نعمانی» با نگارش «تاریخ کلام جدید» مطرح گردید و سپس استاد شهید مطهری در مباحث کلامی خود بر آن تاکید ورزیدند.
ماهیت کلام جدید
در چیستی کلام جدید دیدگاه های مختلفی وجود دارد که به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:
← دیدگاه اول
درباره ماهیت کلام جدید و نسبت آن با کلام قدیم اقوال و آراء متفاوتی اظهار شده است. در این فصل به نقل و بررسی برخی از این آراء می پردازیم:
← نظریه اول
...
ماهیت فلسفه دین و کلام جدید
ماهیت فلسفه دین در دنیای مغرب زمین و کلام جدید چند سالی در ادبیات مذهبی ما رواج پیدا کرده، که در سده های اخیر به واژگان فلسفی و کلامی راه یافته است. نخستین اثری که در زمینه کلامی اثر شبلی نعمانی (۱۲۷۴ـ۱۳۳۲ه. ق) می باشد.
نوگرایی، سؤالات و پرسش های مختلفی را فراروی انسان دین دار قرار داد و مشکلات و شبهات بسیاری را برای دین و دین داری به ارمغان آورد. این پرسش ها و شبهات، موجب رشد و شکوفایی اندیشه دینی در عرصه های گوناگون و پدید آمدن شاخه های مختلف در حوزه دین شد.دین پژوهی در این دوره پا به عرصه جدیدی نهاد و علوم متنوعی را تحت پوشش خود قرار داد. این علوم ...

کلام جدید را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلام جدید   • مفهوم کلام جدید   • تعریف کلام جدید   • معرفی کلام جدید   • کلام جدید چیست   • کلام جدید یعنی چی   • کلام جدید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلام جدید

کلمه : کلام جدید
اشتباه تایپی : ;ghl [ndn
عکس کلام جدید : در گوگل

آیا معنی کلام جدید مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )