برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1421 100 1

کشش (فیزیک)

کشش (فیزیک) در دانشنامه ویکی پدیا

کشش (فیزیک)
کشش (به انگلیسی: tension) در علم فیزیک به اندازهٔ نیروی کششی اعمال شده به وسیله یک طناب، کابل، زنجیر و موارد مشابه آن ها به یک جسم دیگر گفته می شود. کشش متضاد فشار است. از آنجایی که کشش، اندازهٔ نیرو است، واحد اندازه گیری آن نیوپن (و در بعضی مواقع پوند-نیرو و غیره کیلوگرم-نیرو) بوده و همیشه موازی جهتی محاسبه می شود که طناب، اعمال نیرو می کند. در سامانه هایی که در آن ها جسمی به وسیلهٔ طناب نگه داشته شده است، دو حالت وجود دارد: شتاب صفر بوده و تعادل برقرار است یا شتاب صفر نیست و یک نیروی اصلی و عمده وجود دارد. در این جا، جرم طناب ناچیز فرض می شود.
مکانیک محیط های پیوسته
تنش (فیزیک)
مقاومت کششی نهایی
کشش سطحی
هنگامی که مجموع تمام نیروهای اعمال شده در یک سامانه، صفر باشد، تعادل برقرار است.
برای نمونه، سامانه ای فرض می شود که شامل جسمی است که به وسیله طنابی با نیروی کششی T به صورت عمودی آویزان شده است. این سامانه دارای سرعت ثابت بوده و در حال تعادل است؛ زیرا نیروی کششی طناب (که جسم مورد نظر را به سمت بالا می کشد) برابر است با نیروی گرانش mg که جسم را به سمت پایین هل می دهد.
سامانه، زمانی تحت یک نیروی عمده است که یک نیروی نامتوازن به آن اعمال شود؛ به عبارت دیگر، در این حالت مجموع همهٔ نیروهای اعمال شده، برابر صفر نیست. در واقع، همیشه شتاب و نیروی عمده، در کنار هم هستند.
عکس کشش (فیزیک)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کشش (فیزیک) در دانشنامه آزاد پارسی

کِشش (فیزیک)(tension)
در فیزیک، نیروی تنشی پدیدآمده در ماده ای که به حالت کشیدگی درآمده است. در تار یا سیم کشیده شده، کشش سبب می شود که نیروی کششی مساوی و در جهت مخالف با تنش وارد بر دو سر تار یا سیم پدید آید. کشش یا نیروی کششی را برحسب نیوتون اندازه گیری می کنند.

ارتباط محتوایی با کشش (فیزیک)

کشش (فیزیک) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کشش (فیزیک)   • مفهوم کشش (فیزیک)   • تعریف کشش (فیزیک)   • معرفی کشش (فیزیک)   • کشش (فیزیک) چیست   • کشش (فیزیک) یعنی چی   • کشش (فیزیک) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کشش فیزیک
کلمه : کشش (فیزیک)
اشتباه تایپی : ;aa (tdcd;)
عکس کشش (فیزیک) : در گوگل

آیا معنی کشش (فیزیک) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )