برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1527 100 1
شبکه مترجمین ایران

کسری بودجه

کسری بودجه در دانشنامه ویکی پدیا

کسری بودجه
کسری بودجه (به انگلیسی: Deficit) هنگامی رخ می دهد که دولت (و یا هر نهاد دیگری) بیش از درآمد خود پول خرج کند. در برابر کسری بودجه، مازاد بودجه وجود دارد. به کسری بودجه انباشته شده طی چند سال بدهی دولت گفته می شود. تأمین کسری بودجه معمولاً از طریق استقراض داخلی یا خارجی انجام می شود.
نرخ ارز
پایه پولی
تورم
عدم کنترل و ساماندهی صحیح هزینه ها و درامدهای دولت منجر به ایجاد کسری بودجه می شود. برای محاسبه میزان کسری بودجه در اقتصاد ایران، اختلاف بین درآمدها و پرداخت های دولت اندازه گیری می شود. درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، مالیات ها، فروش ارز، انحصارها و مالکیت دولت، فروش کالاها و خدمات، بهره دریافتی بابت وام های پرداختی دولت به خارج و غیره جزء درامدهای دولت محسوب می شود.
تأمین کسری بودجه از طریق استقراض از نظام بانکی به معنای افزایش نقدینگی و به دنبال آن افزایش نرخ تورم خواهد بود. در ایران عمده ترین راه تأمین کسری بودجه، استقراض از نظام بانکی است. اما این راه تأمین کسری بودجه چند سالی است که توسط مجلس ممنوع شده است.
روی آوردن دولت به چاپ و انتشار اوراق بهادار (استقراض داخلی) به معنای افزایش تقاضای دولت برای اعتبارات است که اولین تأثیر آن در بازار پولی، افزایش نرخ بهره و به دنبال آن کاهش سرمایه گذاری بخش خصوصی است. اما کاهش سرمایه گذاری در کشور ما بیشتر به دلیل استقراض دولت از بانکها و کاهش قدرت استقراض بانکها به بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری می باشد. روند نرخ بهره در ایران بیشتر حالت دستوری است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کسری بودجه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کسری بودجه   • مفهوم کسری بودجه   • تعریف کسری بودجه   • معرفی کسری بودجه   • کسری بودجه چیست   • کسری بودجه یعنی چی   • کسری بودجه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کسری بودجه

کلمه : کسری بودجه
اشتباه تایپی : ;svd f,n[i
عکس کسری بودجه : در گوگل

آیا معنی کسری بودجه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )