برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1392 100 1

کرونوس

کرونوس در دانشنامه ویکی پدیا

کرونوس
کرونوس (به یونانی: Κρόνος) و (به انگلیسی: Cronus) در اسطوره های یونان رهبر تیتان های نسل اول و کوچکترین در میان آن ها بود. او پس از سرنگونی پدرش در طی دوران طلایی بر عالم فرمانروایی می کرد، تا اینکه خود نیز توسط پسرش، زئوس سرنگون گشت و در اعماق تارتاروس زندانی شد.
فهرست شخصیت ها، مکان ها و رویدادهای افسانه ای یونان باستان
آ ا ب پ ت ج چ خ د ر ز ژ سش ف ک گ ل م ن و ه ی
در ابتدای آفرینش خائوس (خلاء) به وجود آمد. از خائوس گایا (زمین) و بعد به ترتیب تارتاروس (دنیای زیرین) و اروس (شهوت) از خلاء به وجود آمدند. دیگر خدایان به وجود آمده از خائوس عبارتند از اربوس (تاریکی) و نوکس (شب)، و اما از ازدواج آن ها همرا (روز) و آیتر (فضا) و خارون متولد شدند. از گایا سه خدا متولد شدند: آسمان یا اورانوس، دریا یا پونتوس و کوه ها یا اورئا. آسمان هر شب با زمین (گایا و اورانوس) هم آغوشی می کرد. از این هم آغوشی ۱۲ تیتان به وجود آمد، سه غول یک چشم و سه هکاتونکایر صددست که اینان در واقع نسل اول خدایان بودند.
اورانوس که در واقع پدر این ۱۲ تایتان بود از ایشان تنفر داشت به همین جهت آنان را در تارتاروس یعنی دنیای زیرین زندانی کرد. این عمل باعث خشم مادر تیتان ها یعنی زمین یا گایا شد و از تیتان ها خواست انتقامشان را از اورانوس یا آسمان بگیرند. تنها کورونوس که کوچکترین تایتان بود حاضر به انجام این کار شد. در نتیجه گایا داسی عظیم از سنگ ساخت و به او داد تا اورانوس را اخته نماید. در هنگام شب اورانوس که برای نزدیکی با گایا نزدیک می شد توسط کورونوس اخته شد.
عکس کرونوس
کرونوس ایرلاینز (به انگلیسی: Cronos Airlines) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا C8 است که در ۲۰۰۷ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی کرونوس ایرلاینز در مالابو، گینه استوایی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی مالابو قرار دارد و به ۶ مقصد، پرواز انجام می دهد.
مزدا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کرونوس در دانشنامه آزاد پارسی

کِرونوس (Cronus)
کِرونوس
در اساطیر یونان، جوان ترین تیتان، اورانوس پسر گایا. او به فرمان پدرش بر جهان حکم می راند. سـرانـجــام زئــوس، پسرش، او را سرنگون کرد. کرونوس، پس از سرکردگی شورش تـیـتـان ها در مقابل اورانوس، بر تخت سلـطـنـت آسـمـان ها نشست. او با خواهرش، رئـا، از تـیــتـان هـای مؤنث، وصلت کرد و از او صاحب دو پسر، پلوتو و پوسیدون و سه دختر، هِرا، هستیا و دِمِتِر شد. او از بیم آن که یکی از فرزندانش او را سرنگون خواهد کرد همه را هنگام تولد می بلعید. وقتی زئوس متولد شد، رئا او را به جای امنی فرستاد و به جای او سنگی را قنداق کرد و به شوهرش داد تا ببلعد. زئوس بعدها کرونوس را وادار کرد که تمامی فرزندانش را استفراغ کند و سپس او را به الیزه، جزیرۀ آمرزیدگان، تبعید کرد. رومیان، کرونوس را همتای زحل می دانستند که خدای کشت و زرع و فرمانروای عصر طلایی بود.

ارتباط محتوایی با کرونوس

کرونوس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابوالفضل
کرونوس (به یونانی:‎Κρόνος، به انگلیسی: Cronus ‏) در ابتدای آفرینش خلاء یا خائوس به وجود آمد. از خائوس زمین یا گایا بوجود آمدند بعد بترتیب تارتاروس که دنیای زیرین است و اروس یا شهوت از خلاء به وجود آمدند. دیگر خدایان به وجود آمده از خائوس عبارتند از تاریکی یا اربوس و شب یا نیخ. و اما از ازدواج آنها هامرا یا روز و روشنایی یا آتیر متولد شدند. از زمین یا همان گایا سه خدا متولد شدند: آسمان یا اورانوس، دریا یا پونتوس و کوه ها یا اورئا. ( منبع ویکی پدیا)
علی سیریزی
در اسطوره‌های یونان رهبر تایان های نسل اول بوده که پس از سرنگونی پدرش در طی دوران طلایی بر عالم فرمانروایی می‌کرد، تا اینکه خود نیز توسط پسرش، زئوس سرنگون گشت و در اعماق تارتاروس یعنی دنیای مردگان زندانی شد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کرونوس   • مفهوم کرونوس   • تعریف کرونوس   • معرفی کرونوس   • کرونوس چیست   • کرونوس یعنی چی   • کرونوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کرونوس
کلمه : کرونوس
اشتباه تایپی : ;v,k,s
عکس کرونوس : در گوگل

آیا معنی کرونوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )