برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1633 100 1
شبکه مترجمین ایران

کره سنی

معنی کره سنی در لغت نامه دهخدا

کره سنی. [ ک ُ رِ س ُن ْ نی ] (اِخ ) نام یکی از دهستانهای هفتگانه ٔ بخش سلماس شهرستان خوی که در شمال بخش واقع شده است. حدود آن : از شمال به دهستان رهال و قطور، از جنوب به چهریق و حومه ٔ سلماس ، از خاور به حومه ٔ سلماس و از باختر به مرز ایران و ترکیه محدود می باشد. کوهستانی و معتدل است. از 15 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و 2680 تن سکنه دارد. ده های عمده ٔ آن عبارتند از: اوریان ، چهارستون ، وردان ، سیلاب و سره. نام دهستان از نام طایفه ٔ کره سنی گرفته شده و مرکز آن قریه ٔ سیلاب می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

معنی کره سنی به فارسی

کره سنی
یکی از دهستانهای بخش شاهپور شهرستان خوی واقع در شمال خاوری بخش کوهستانی و معتدل و سرد دارای ۱۵ آبادی و ۲۶۸٠ تن سکنه . محصول غله و محصولات دامی صنعت دستی جاجیم بافی .

کره سنی در دانشنامه ویکی پدیا

کره سنی
کره سنی ها (به انگلیسی: KORA-SONNI) (به ترکی: Küresünni) یک گروه قومی از اقوام ترک تبار، ساکن ایران (استان آذربایجان غربی) و کشور ترکیه (وان) هستند. «کره سنی ها از ایل چپنی یکی از ۲۴ قبیله اغوز بودند که تعدادی از آن ها بعد از اسلام به آناطولی آمده بوذند و نام چپنی ها قبل از اسلام در کتیبه های کول تیقین و ینی سئی و بعد از اسلام در دیوان کتاب لغات الترک محمود کاشغری و جامع التواریخ فضل اله همدانی و شجره تراکمه قاضی بهادرخان همراه با شکل طمغا و مهره هایشان آمده است». در مورد ریشه نام کره سنی نظرات متفاوتی وجود دارد. از جمله عده ای معتقدند چون ترک های کره سنی اهل تسنن بودند از سوی مردم شیعه کره سنی نام گرفتند؛ ولی آنچه محرز است: «کره سنی ها قبل از صفویه در آناطولی و در جنوب دریای سیاه در منطقه «گیرسون» زندگی می کردند و تمایلات صوفیانه داشتند. همین امر سبب سبب بروز اخلاف و تنش هایی بین عثمانی های طرفدار شریعت و چپنی ها یا کوره سنلی های بعدی طرفدار طریقت گشت».
ترک های کره سنی در حال حاضر ساکن دو کشور همسایه و نزدیک به هم ترکیه و ایران هستند. زبان این اقوام درگذشته با تغییر و تحولات زیادی همراه بوده است و بخشی از آن ها امروزه کرد زبان شده اند. ترک های کره سنی در بخش های مختلف آذربایجان غربی ساکن هستند و به دو گروه اصلی منشعب می شوند. کره سنی های جنوب خوی و سلماس که در روستاهای مختلف ساکن هستند و به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند گروه دیگر کره سنی ها در شهرستان ارومیه زندگی می کنند.
بعضی از طوایف کره سنی در دهستان کره سنی بخش مرکزی شهرستان سلماس یکجانشین شده اند. ۱۷ شهر و روستا در اطراف سلماس، ۱۴ روستا و ۱ شهر در اطراف خوی و بیش از۲۰روستا در اطراف ارومیه کره سنی نشین هستند.
از شهرهای مهم کره سنی نشین می توان به شهرهای یزدکان و سیلاب اشاره کرد که هر کدام به ترتیب در شهرستان های خوی و سلماس واقع شده اند.
دهستان کره سنی یکی از دهستان های شهرستان سلماس در استان آذربایجان غربی ایران است. این دهستان در بخش مرکزی شهرستان سلماس قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، ج ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کره سنی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

کره سنی
کره سنی ها نام ایل ترک نژاد و سنی مذهب آذربایجانی هستند که اکثرا به زبان ترکی تکلم می کنند ولی تعدادی از انها زبانشان کردی شده ولی نژادشان ترکی است

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کره سنی   • مفهوم کره سنی   • تعریف کره سنی   • معرفی کره سنی   • کره سنی چیست   • کره سنی یعنی چی   • کره سنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کره سنی

کلمه : کره سنی
اشتباه تایپی : ;vi skd
عکس کره سنی : در گوگل

آیا معنی کره سنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )