برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1518 100 1
شبکه مترجمین ایران

کرم تریشین

کرم تریشین در دانشنامه ویکی پدیا

کرم تریشین
کرم تریشین ( Trichinae) یک کرم لوله ای است.
در بیشتر مناطق دنیا وجود دارد و از طریق خوک و موش می تواند به سایرین منتقل شود. معمولاً لارو کرم تریشین در داخل بافت عضلانی حیواناتی چون خوک و موش وجود دارد. انسان پس از مصرف گوشت خوک آلوده، این انگل را وارد رودهٔ باریک خود ساخته و پس از مدتی از طریق مدفوع خود کرم های نر را خارج می سازد. سایر کرم های باقی مانده از طریق خون به سایر اعضای بدن انتقال یافته و به ویژه در عضلات جدار شکم و زبان و حنجره کوچ می کنند و در داخل عضلات ایجاد تورم و کیست آهکی می کنند.
پستاندارانی همچون گربه، سگ، روباه، خوک و گراز نیز معمولاً پس از خوردن گوشت موش یا سایر حیوانات آلوده، به این بیماری مبتلا می شوند. انسان هم ممکن است با مصرف گوشت خوک یا گوشت گراز به این بیماری دچار شود. در کشورهای اسلامی که از گوشت خوک استفاده نمی کنند شیوع این بیماری نادر است اما در اروپا و آمریکای جنوبی، شیوع این بیماری تا حدود ۱۲ درصد جمعیت انسانی است. زیرا پختن کامل گوشت یا انجماد گوشت به خوبی صورت نمی گیرد.
تب ، تهوع ، استفراغ ، تعرق شدید، دردهای شکمی، اسهال ساده، اسهال خونی، تپش قلب، بلع دردناک، بی حالی، لاغری شدید، تورم شدید دست و پا و کاهش فشار خون از نشانه های ابتلا به این بیماری به شمار می روند.
عکس کرم تریشین


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کرم تریشین در دانشنامه آزاد پارسی

کِرم تِریشین (trichina worm)
انگلی با نام تریکی نلا اسپیرالیس، از خانوادۀ کرم گرد. در سگ، گربه، خوک، موش صحرایی، و خرگوش صحرایی یافت می شود. کرم بالغ در روده زندگی می کند و لارو آن به ماهیچه ها می رود. مصرف گوشت نیم پز حاوی لارو باعث ایجاد تریشینوز در انسان می شود.

کرم تریشین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کرم تریشین   • مفهوم کرم تریشین   • تعریف کرم تریشین   • معرفی کرم تریشین   • کرم تریشین چیست   • کرم تریشین یعنی چی   • کرم تریشین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کرم تریشین

کلمه : کرم تریشین
اشتباه تایپی : ;vl jvdadk
عکس کرم تریشین : در گوگل

آیا معنی کرم تریشین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )