برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1670 100 1
شبکه مترجمین ایران

کراتینوس

کراتینوس در دانشنامه ویکی پدیا

کراتینوس
کراتینوس (به یونانی: Κρᾰτῖνος) (زادهٔ در حدود ۵۱۹ پیش از میلاد - درگذشتهٔ ۴۲۳ پیش از میلاد) شاعر طنزپرداز یونانی و یکی از سه کمدی نویس بزرگ یونان باستان (درکنار اوپولیس و آریستوفان) بود.
کمدی های کراتینوس نیز همچون آثار آریستوفان ترکیبی است از اساطیر به هجو درآمده و اشارات موضعی و در این میان پریکلس، جنگ سالار آتنی یکی از اهداف مکرر او بود. کراتینوس در حدود ۲۷ نمایشنامه نوشت که نخستینشان در حدود ۴۵۰ سال پیش از میلاد مسیح بوده و امروزه تنها ۴۶۰ قطعه از آن ها باقی مانده است.
یکی از نمایشنامه های کراتینوس «بطری» نام دارد و این نمایشنامه در ۴۲۳ پیش از میلاد توانست با شکست دادن «ابرها»ی آریستوفان در مسابقهٔ نمایشنامه نویسی آتن، جایزهٔ نخست را به خود اختصاص دهد. او در این نمایشنامه با بهره برداری شوخ طبعانه از موضوع مستی خود که یک سال پیش در «شوالیه»های آریستوفان به مسخره گرفته شده بود نشان داد که چگونه همسرش کمودیا، از ارتباط او با معشوقه اش مته (مستی) زبان به گله و شکایت می گشاید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کراتینوس در دانشنامه آزاد پارسی

کراتینوس (ح ۵۲۰ـ۴۲۳پ م)(Cratinus)
کمدی نویس یونانی و از اجداد آریستوفانس۱. ۲۱ کمدی نوشت، ازجمله پوتینه (بطری)۲. اما فقط بخش هایی از آثارش باقی مانده است. تحولات و تغییرات هم سرایی۳ و کلاً کمدی یونانی۴ را به او نسبت می دهند و گفته می شود نخستین کسی است که از کمدی به مثابۀ ابزاری برای هجو شخصی۵ استفاده کرد. خود او کمدی را وسیله ای برای کنایه زدن های گستاخانه قرار داد و دست کم در سه نمایش نامه آن را بر ضد پریکلس۶ به کار گرفت.
AristophanesPutine/The BottlechorusGreek comedypersonal satirePericles

کراتینوس را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کراتینوس   • مفهوم کراتینوس   • تعریف کراتینوس   • معرفی کراتینوس   • کراتینوس چیست   • کراتینوس یعنی چی   • کراتینوس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کراتینوس

کلمه : کراتینوس
اشتباه تایپی : ;vhjdk,s
عکس کراتینوس : در گوگل

آیا معنی کراتینوس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )