برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1402 100 1

کد فرودگاهی ایکائو

کد فرودگاهی ایکائو در دانشنامه ویکی پدیا

کد فرودگاهی ایکائو
کد فرودگاهی ایکائو یا مکان یاب ایکائو (آی-کی-او تلفظ می شود راهنما:الفبای آوانگاری بین المللی انگلیسی)، کدی چهارحرفی (رقمی) است که هر یک از فرودگاه های دنیا را با آن می توان نشان داد. این کدها توسط سازمان هوانوردی غیرنظامی بین المللی تعریف و در سند ایکائو۷۹۱۰:مکان یاب منتشر شده اند.
کد فرودگاهی یاتا
ایکائو
یاتا
کلاس های هوافضا
کلاس آی فرودگاه
کد جغرافیایی
کدهای ایکائو برای خطوط هوایی - لیست کد
فهرست فرودگاه براساس کد یاتا
فهرست فرودگاه براساس کد ایکائو
کد ایکائو برای برنامه ریزی پرواز و کنترل ترافیک هوایی استفاده می شود. این کدها با کدهای یاتا که برای مقاصد عمومی مثل جدول های شرکت های هوایی، رزرو کردن ها یا جابه جایی بار استفاده می شوند، یکی نیستند. به عنوان مثال، مسافران که استفاده از فرودگاه هیترو لندن استفاده می کنند حتماً با کد یاتا LHR آشنا هستند، اما کد ایکائو EGLL را نشنیده اند.
کد ایکائو همچنین برای شناسایی دیگرنقاط مانند ایستگاه های هواشناسی، ایستگاه سرویس پروازهای بین المللی یا مراکز کنترل محیطی استفاده می شوند، اینکه این سیستم ها در فرودگاه وجود دارند یا خیر.
بر خلاف کد یاتا، کد ایکائو یک ساختار منطقه ای (جهان به چند بخش تقسیم کرده) دارد. کدها ایکائو یکتا هستند و همهٔ اطلاعات لازم را به اطلاع می رسانند. به طور کلی، حرف اول به قاره اختصاص داده شده است. حرف دوم نشان دهندهٔ کشور است و حرف های سوم و چهارم متعلق به فرودگاه مربوطه هستند. استثنابرای کشورهای بزرگ وجود دارد، حرف اول نشان دهندهٔ کشور و حرف های ۲-۴ برای فرودگاه هستند. در هر صورت، کد ایکائو بر خلاف کد یاتا چهار چوب جغرافیایی ارائه می دهد. با استفاده از مثال قبل فرودگاه هیترو، اگر کسی می داند که کد ایکائو برای هیترو EGLL است، پس می تواند نتیجه بگیرد که فرودگاه EGNH جایی در انگلستان (فرودگاه بین الملی بلکپول) قرار دارد. از سوی دیگر، دانستن اینکه کد یاتا برای هیترو LHR است، برای آن فرد نشان دهندهٔ این نیست که فرودگاهی با کد LVH هم در لندن قرار دارد.(این فرودگاه ویلیام تی پایپر مموریال در پنسیلوانیا در آمریکا قرار دارد.)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کد فرودگاهی ایکائو

کد فرودگاهی ایکائو را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کد فرودگاهی ایکائو   • مفهوم کد فرودگاهی ایکائو   • تعریف کد فرودگاهی ایکائو   • معرفی کد فرودگاهی ایکائو   • کد فرودگاهی ایکائو چیست   • کد فرودگاهی ایکائو یعنی چی   • کد فرودگاهی ایکائو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کد فرودگاهی ایکائو
کلمه : کد فرودگاهی ایکائو
اشتباه تایپی : ;n tv,n'hid hd;hm,
عکس کد فرودگاهی ایکائو : در گوگل

آیا معنی کد فرودگاهی ایکائو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )