برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1433 100 1

کاهن

/kAhen/

مترادف کاهن: پیشگو، جادوگر، رمال، ساحر، عراف، غیبگو، فالگو، فالگیر

معنی کاهن در لغت نامه دهخدا

کاهن. [ هَِ ] (ع ص ، اِ) کسی است که خبر دهد از وقایع آینده و ادعای آگاهی بر اسرار و اطلاع از علم الغیب کند. (تعریفات ). فال گیرنده از آواز جانوران و ساحر و غیب گوی. (غیاث ). حکم کننده به غیب. (از اقرب الموارد) :
هر داستان که آن نه ثنای محمد است
دستان کاهنان شمر آن را نه داستان.
خاقانی.
تاج بر فرق محمد تو نهی
خاک بر تارک کاهن تو کنی.
خاقانی.
در میانشان فتنه و شور افکنم
کاهنان خیره شوند اندر فنم.
مولوی.
|| نزد نصاری و یهود و بت پرستان انجام دهنده ٔ مراسم ذبح و قربانی است و چه بسا که مأخوذ از همان معنی حکم به غیب است. (از اقرب الموارد).

معنی کاهن به فارسی

کاهن
غیب گو، مردروحانی درنزدمصریان قدیم ویهودونصاری
( صفت ) ۱ - فال گیر غیب گو ۲ - روحانی مصریان باستان بابلیان و یهودیان جمع : کهنه .
[ گویش مازنی ] /kaahan/ نام چشمه ای در روستای انار ور نوشهر
دانشمند عربی دان فرانسوی

معنی کاهن در فرهنگ معین

کاهن
(هِ) [ ع . ] (ص .) ۱ - روحانی مصریان باستان ، بابلیان و یهودیان . ۲ - فال گیر، غیب گو. ج . کَهَنَه .

معنی کاهن در فرهنگ فارسی عمید

کاهن
۱. روحانی مسیحی یا یهودی.
۲. روحانی اقوام باستان، مانند بابلیان و مصریان.
۳. (صفت) [قدیمی] غیب گو.

کاهن در دانشنامه ویکی پدیا

کاهن
کاهِن (برگرفته از واژه عبری کوهن) یک اصطلاح دینی و مذهبی در دنیای کهن بوده و مترداف با مغان، بغان، آثروان و در دورهٔ ترویج آیین اسلام به معنی آخوند است. تعیین اینکه کدام یک از گروه یاد شده، مقدّم بر سایرین است، مشکل می باشد؛ ولی احتمالاً مُغان و بُغان گروه واحدی بوده و فقط بواسطهٔ تفاوت زبان یا لهجه از یکدیگر انشقاق یافته اند. پیشینهٔ کاهنان به دوران فراعنهٔ مصر مورخ است، اما بعدها این گروه صنفی در هزارهٔ سوم پ.م. در دربار سلاطین میانرودان حضور داشته و به غیب گویی و آینده نگری مشغول بوده اند. یکی از کاهنان معروف در نیمهٔ دوم هزارهٔ سوم پ.م. کاهن بزرگ بروس است.
مغان
بغان
آثروان
خاخام
کشیش
آخوند
کاهنان غیب گو عادة پدیده های طبیعی یا آنچه را از امعاء و احشاء حیوانات قربانی درک می کردند و نشانهٔ وقایعی می پنداشتند یادداشت و ضبط می کردند. یادداشت های بسیاری از قبیل آنچه ذیلاً ذکر می شود محفوظ مانده است. « اگر امعاء و احشاء را کاملاً کیسهٔ صفرا فرا گرفته باشد این علامت سارگون بزرگ است که طبق این علامت به عیلام عزیمت کرده و عیلامیان را مطیع ساخته و محاصره کرده و راه دریافت خواربار و آذوقه را بروی ایشان بسته است.» سخن از سارگون عهد عتیق پادشاه اکد است که در حدود سال ۲۳۰۰ پ.م. می زسته.
عکس کاهن
کاهن در کلیساهای مسیحی، کسی است که از سوی یک کلیسا یا سازمان مذهبی مجاز است اعمالی نظیر تعلیم باورها، انجام اموری نظیر ازدواج، غسل تعمید یا مجالس ختم، یا ارائهٔ ارشاد معنوی به جامعه را انجام دهد.
کاهن اعظم (عبری: כהן גדול کوهن گادول) روحانی اعظم دین یهودیت در زمان وجود معبد اول و دوم بود. کاهن اعظم از تبار کاهنین معبد بود که از نسل هارون برادر موسی بودند.
لباس زیر کاهن: شلوار کتان از کمر تا زانو برای پوشاندن عورت
تونیک کاهن: لباسی کتانی که تمامی بدن را از گردن تا پا می پوشانید و آستینها ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کاهن در دانشنامه آزاد پارسی

کاهِن
در برخی از ادیان، شخصی که واسطه میان انسان و خدا، یا خدایان است و از طریق عبادات و نذور و قربانی ها ارادۀ او را برای بشر آشکار می گرداند. کاهن نمایندۀ جامعه و در امور دینی خبره است و راه و رسم کشف ارادۀ خدا را می داند. در زمان های باستان کاهنان با غیب گویی و الهام خواست الهی را کشف می کردند، و در اعصار بعد با معرفت به شریعت و غور در سنت ها و روایات بدین کار می پرداختند. در جوامع ابتدایی وظیفۀ کاهنی به رئیس خانواده اختصاص داشت و بعدها این وظیفه به پادشاه منتقل شد و در زمان های پس از آن، پادشاه، کاهن را از جانب خود تعیین می کرد. در دین برهمایی کاهنی موروثی شد. کاهنان قدیم مصر نیز سلسله مراتبی مفصل داشتند. در یونان و روم باستان کاهنی به طبقه ای خاص مخصوص نبود ولی بیشتر اشراف مقام کاهنی می یافتند. در دین یهود حضرت موسی این مقام را به خاندان برادرش، هارون، اختصاص داد. در این دین کاهن را کوهن می نامیدند، که وظیفه اش نخست غیب گویی بود و سپس به تعلیم و تفسیر تورات مبدل شد. سموئیل و ارمیا و سلیمان از کاهنان بزرگ یهود بودند. کاهن در ادیان را نباید با کاهن به معنایی که نزد اعراب پیش از اسلام داشت، اشتباه کرد.

ارتباط محتوایی با کاهن

کاهن در جدول کلمات

کاهن
قس, مرد روحانی

معنی کاهن به انگلیسی

druid (اسم)
کشیش ، فالگیر ، کاهن
powwow (اسم)
جادو گر ، کاهن ، کنفرانس پر تشریفات ، مجلس انس پر سر وصدا

کاهن را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یاسمین
عنوانی بود که به روحانیون مصریان باستان و بابلیان داده می شد. این جایگاه از دل جادوگری بیرون آمد. یعنی جادوگران برای یافتن اعتباری دائمی و مقدس در میان مردم، رفته رفته موجودات موهوم غیبی را که تنها خودشان می دیدند، به شکل تندیس ساختند تا مردم هم آنان را ببینند و به آنان احترام بگذارند. سپس برای احترام گذاشتن به آنان قوانینی ساختند و به گونه ای برنامه ریزی کردند و به مردم فهماندند که ارتباط با آن بت ها تنها کار کاهنان است و نه دیگران؛ و تنها آنان قوانین دینی را می¬فهمند و مردم باید آن گونه که کاهنان می خواهند بت ها را پرستش کنند و گرنه گرفتار عذاب خدایان می شوند.
علی سیریزی
مغان، بغان، آثروان،آخوند، کشیش و ....یک شخصیت یا اصطلاح دینی است در مذاهب مختلف. یک روحانی در یک دین
مجید ترکستانی
کَندا
سرچشمه:بن‌دهش( اوستا)، صحاح‌الفارس

پرژن(نقد): کدبان(اقای) علی سیریزی ازیز و ارجمند، مغ و آتروان و آخوند و کشیش هیچ‌پیوندی با کاهن ندارند هرکدام از آن‌ها در دانش ترم‌شناسی واژه ها هاوَند(معادل) واژگانی دیگرند پس خواهشمندم واژگان را رمژک(اشتباه) بکار نبندید.با سپاس
ابراهيم ابراهيمي
کاربر ترکستانی ، کاهن یعنی پیشوای دینی است، بنابراین مشمول روحانی ، کشیش ، آخوند و غیرو است.
(sirizi) ولی سيريزي
ترکستانی عزیز ، لغت عزیز یک واژه عربی است و باید با نگارش درست نوشته شود ، ازیز یک شکل نوشتاری غلط و نادرست در دنیای مجازی به کار می رود و به کار گیری چنین نگارش بسیار زشت و دور از اصول آرایه های ادبی است.
حمیدرضا دادگر_فریمان
قس،پیشگو، جادوگر، رمال، ساحر، عراف، غیبگو، فالگو، فالگیر

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کاهن دو حرفی   • نام دیگر کاهن   • معنی کاهن در جدول   • کاهن دوحرفی   • معنی کاهن دو حرفی   • مترادف کاهن   • معنی کاهن درجدول   • کاهن بودایی در جدول   • مفهوم کاهن   • تعریف کاهن   • معرفی کاهن   • کاهن چیست   • کاهن یعنی چی   • کاهن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاهن
کلمه : کاهن
اشتباه تایپی : ;hik
آوا : kAhen
نقش : اسم
عکس کاهن : در گوگل

آیا معنی کاهن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )