برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1380 100 1

کالینینگراد

کالینینگراد در دانشنامه ویکی پدیا

کالینینگراد
کالینینگراد (به روسی: Калининград) شهری بندری و مرکز استان کالینینگراد در روسیه است.
امانوئل کانت
کریستین گلدباخ
گوستاو کیرشهف
داوید هیلبرت
آرنولد زومرفلد
اتو براون
کته کولویتز
هانا آرنت
گرهارد بارکهورن
بخش کالینین گراد بخشی جدا از خاک اصلی روسیه است که در میان لهستان و لیتوانی در ساحل دریای بالتیک در شمال اروپا قرار دارد. این منطقه که ۳۰۰ کیلومتر با خاک روسیه فاصله دارد پس از جنگ جهانی دوم از آلمان گرفته شد، کونیگزبرگ مرکز پروس شرقی بود، شهری که محل زندگی امانوئل کانت فیلسوف بزرگ آلمانی بود. ناوگان بالتیک نیروی دریایی روسیه در بندر کالینینگراد قرار دارد.
نزدیکی به اروپا باعث شده است که این شهر حال و هوایی متفاوت از دیگر شهرهای روسیه داشته باشد. از نوع معماری شهر گرفته تا آب و هوای ساحلی و رفتار مردم این شهر اروپایی است. به عنوان مثال، در این شهر خیلی دوچرخه می بینید.
بزرگ ترین معدن کهربای دنیا در «کالینینگراد» قرار دارد. صنایع دستی و جواهرات ساخته شده از کهربا (به روسی: یانتار) در کشورهای حاشیه دریای بالتیک و در روسیه خیلی طرفدار دارد.
عکس کالینینگراد
استان کالینینگراد (به روسی: Калининградская область، تلفظ: کالینینگرادسکایا اُبلاست) یکی از واحدهای فدرال روسیه است. این واحد فدرال در کرانه دریای بالتیک واقع است.
استان کالینینگراد یکی از بخش های ناحیه فدرالی شمال غربی به شمار می آید.
استان کالینینگراد از بقیه خاک روسیه جداست و به همراه مدوژیه-سانکووا دو برون بوم فدراسیون روسیه را تشکیل می دهند. استان کالینینگراد، توسط لیتوانی، لهستان و کرانه های دریای بالتیک محاصره شده است.
بزرگ ترین شهر آن که مرکز این استان هم هست شهر کالینینگراد است.
شهر اوزیورسک، اوبلاست کالینینگراد (به روسی: Озёрск) در کشور روس ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کالینینگراد در دانشنامه آزاد پارسی

کالینینْگِراد (Kaliningrad)
استانی در غرب فدراسیون روسیه. کوچک ترین استان کشور، با ۱۵,۱۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۹۳۲هزار نفر جمعیت (۱۹۹۶) است، که ۷۸ درصد آن در شهر زندگی می کنند. مرکز آن نیز کالینینگراد است و سایر شهرهای مهم آن عبارت اند از چرنیاخوفسک و ساوتسک. این ناحیه از خشکی به بقیۀ فدراسیون روسیه متصل نیست و از غرب به دریای بالتیک، از شمال (در امتداد رود نِمان) و شرق به لیتوانی و از جنوب به لهستان محدود است. صنایع آن عبارت اند از تولید ابزار، چوب بری، فرآوری مواد غذایی، ماهی گیری و دامپروری. استان کالینینگراد در ۱۹۴۶ ایجاد شد. تا پیش از جنگ جهانی دوم، تحت سلطۀ آلمان بود و از قرن ۱۷ پروس شرقی نام داشت. پس از شکست نازیسم، همه آلمانی تبارها به اجبار از این ناحیه بیرون رانده شدند و روس ها جای آنان را گرفتند. درنتیجه، پس از فروپاشی اتحاد شوروی در ۱۹۹۱، کشورهای تازه استقلال یافته با جمعیت غیرروس، کالینینگراد را به ناحیه ای محصور و کاملاً مجزا از بقیۀ فدراسیون روسیه تبدیل کردند.

ارتباط محتوایی با کالینینگراد

کالینینگراد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کالینینگراد   • مفهوم کالینینگراد   • تعریف کالینینگراد   • معرفی کالینینگراد   • کالینینگراد چیست   • کالینینگراد یعنی چی   • کالینینگراد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کالینینگراد
کلمه : کالینینگراد
اشتباه تایپی : ;hgdkdk'vhn
عکس کالینینگراد : در گوگل

آیا معنی کالینینگراد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )