برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1682 100 1
شبکه مترجمین ایران

کاریان

معنی کاریان در لغت نامه دهخدا

کاریان. (اِخ ) یکی از قلاع مشهوره ٔ فارس بوده که بر فراز کوهی واقع گردیده و آتشکده ای در آنجا معظم و معتبر ساخته بوده اند و آتش از آنجا به اطراف میبرده اند وقتی عمرو لیث صفار قصد تسخیر آن قلعه کرد و میسر نگردید و از آن در گذشت. (انجمن آرا) (آنندراج ). شهری در ایالت فارس است که در نیمه ٔ راه بین بندر سیراف و دارابجرد بوده است و در آنجا امروزهم آثار ویرانه ٔ معبد قدیمی پدیدار است. ظاهراً آتش مقدس آنجا را بوسیله ٔ یک منبع نفتی افروخته نگاه میداشته اند بموجب روایت مسعودی این معبد را آذرجوی میخوانده اند یعنی نهر آتش و مسلماً این همان آتشکده است که در تاریخ بیرونی به نام آذرخوره مذکور است. (از مزدیسنا و تأثیر آن در ادبیات پارسی ، تألیف محمد معین ص 221). و رجوع به ص 222، 224، 227، 242 از کتاب مذکور شود. شهرکی است به ناحیت پارس از داراگرد، اندر حصاری است صعب و محکم و اندر وی آتشکده ای است که آن را بزرگ دارند. (حدود العالم در ذکر ناحیت پارس ). قریه ای است شش فرسنگ و نیمی میانه ٔ شمال و مغرب بیدشهر (فارسنامه ) و هرم و کاریان از این اعمال است [ کارزین ]. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 135). به کارزین قلعه ای محکم است و از رودزکان آب بدانجا برده اند و هرم و کاریان و مواضع بسیار از توابع صحرای این عمل است. (نزهة القلوب ، چ گای لیسترانج ، المقالة الثالثه ص 118). و رجوع به یشتهاتفسیر استاد پورداود ج 1 ص 513 و ج 2 ص 240 و 312 و خرده و اوستا ص 130 و سبک شناسی ج 1 ص 32 و 41 شود.

کاریان. (اِخ ) دهی از دهستان پائین خواف بخش خواف شهرستان تربت حیدریه ، واقع در 56هزارگزی جنوب قصبه ٔ رود، در 2هزارگزی باختر راه مالرو عمومی نیازآباد به شاهرخت. جلگه و معتدل و گرمسیر و دارای 141 تن سکنه است. قنات دارد. محصول آن غلات و پنبه و لبنیات و شغل اهالی زراعت و گله داری و صنعت آنان قالیچه و کرباس بافی است. راه مالرو دارد. (فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی کاریان به فارسی

کاریان
۱ - در قدیم شهری بود در فارس جزو دارابگرد واقع در نیمه راه بین بندر سیراف و دارابگرد و قلعه و حصاری محکم داشت و آتشکده معروف [ آذرفرنبغ ] ( آذرفره بغ آذر خوره ) بدانجا بود . اکنون قریه ایست در شش فرسنگ و نیمی میانه شمال و مغرب بیدشهر . ۲- دهی است از بخش جویم شهرستان لار در ۴۲ کیلومتری جنوب غربی جویم در دامنه شمالی کوه یاسین . از جهرم بسمت جنوب کوره راهی است که به کلک و از آنجا به هرم و کاریان میرود . ناحیه ایست گرمسیری ۴۵٠ تن سکنه .
دهی از دهستان پائین خواف شهرستان تربت حیدریه
نام یکی از دهستانهای ۴ گانه بخش جویم شهرستان لار . این دهستان تقریبا در جنوب باختری بخش واقع شده است . هوای آن گرم و خشک و کشاورزی دیمی است . آب مشروب از چشمه قنات چاه و باران است محصولش خرما کنجد کمی برنج و تنباکو است . صنایع دستی گلیم و قالی و چادر شب بافی است . این دهستان از ۹ ده تشکیل شده که سکنه آن ۳٠٠٠ تن میباشد .

کاریان در دانشنامه ویکی پدیا

کاریان
کاریان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
کاریان (لارستان)، روستایی از توابع بخش جویم لارستان در جنوب استان فارس
کاریایی ها، ساکنان کاریا، سرزمینی در جنوب غربی آسیای کوچک
کاریان روستایی از توابع بخش جویم شهرستان لارستان در جنوب استان فارس و در مسیر راه لار – جهرم است که در ۱۱۵ کیلومتری شمال غربی لار و در ۸۲ کیلومتری جنوب شرقی جهرم واقع شده است.
صدیقی، خالد، (هرم و کاریان در گذرکاه تاریخ) ، “، جلد اول، چاپ اول، سال انتشار ۲۰۰۳ میلادی.
تقوی، کرامت الله، (جغرافیایی تاریخی کاریان) ، چاپ زیتون سال ۱۳۸۷ خورشیدی، ناشر همسایه.
تفضلی، احمد، آتشکده، دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، جلد ۱، نسخه آنلاین. مقاله ۵۵
کریستنسن، آرتور. ایران در زمان ساسانیان (ترجمه رشید یاسمی)، تهران: مؤسسه انتشارات نگاه، ۱۳۸۷
این روستا در دهستان هرم قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲٬۰۶۸ نفر (۴۰۴ خانوار) بوده است.
گذران زندگی مردم از طریق کشاورزی، دامداری و کار در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس تأمین می شود. محصولات کشاورزی عمدتاً شامل مرکبات، تمرات نخل، گندم، جو، کنجد، ذرت و پنبه می باشد. باغهای مرکبات کاریان نظیر لیمو ترش، لیمو شیرین و پرتقال در سطح شهرستان لار معروف است.
آبیاری باغات و مزارع در قدیم توسط چاه های دورشته قنات وبرکه بندهای اطراف روستامانند برکه بند و رشته قنات جلال آباد معروف به شیخی، برکه بند و رشته قنات فاریاب معروف به خانی، رشته قنوات میری، کریم آباد، گُرونی، نجم الدینی، دِل تاوه، هرمز جان پایین، این رشته قنات آسیاب آبی را واقع در محل سنگ شکن فعلی می چرخانده است، هرمزجان بالا و پِدِگویه انجام می گرفته است، که در حال حاضر بعلت خشک شدن رشته قنوات، آبیاری به صورت برداشت آب از چاه به روش های صنعتی می باشد.
دهستان هرم از توابع بخش جویم شهرستان لارستان در جنوب استان فارس و در ایران واقع شده است. این ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کاریان در دانشنامه آزاد پارسی

روستایی قدیمی در بخش جُوَیْم در شهرستان لار استان فارس که آتشکده ای در آن قرار داشت که گویا فَرَنْبَغ همان آتشکدۀ آذرفَرَنْبَغ بوده است. از آتشکدۀ کاریان با نام بارنَوا نیز در اسناد پهلوی یاد شده است. آنچه در ویرانه های کاریان دیده می شود صرفاً با استناد به متون پهلوی، آتشکدۀ کاریان پنداشته می شود و اسنادی باستان شناختی از آن به دست نیامده است. مقدسی، کاریان را شهری کوچک دانسته است که نزد زردشتیان حرمتی عظیم داشت. به گفتۀ ابن فقیه در حملۀ اعراب، ایرانیان از بیم خاموشی آتش مقدس، بخشی از آتش کاریان را برگرفتند و به آتشکده ای در فسا بردند. نیز ← آتشکدۀ آذرفرنبغ

کاریان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نگار
کاریان روستایی ست در لارستان فارس که در زمانهای خییلی دور شاهی ب اسم کارن در آن حکومت میکرده است و کم کم ب کاریان معروف شده است (به گفته ی افراد محلی)
لاله
در کردی کاریان یعنی کارآمد و کسی که حاذق و توانا هست

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شرکت کاریان   • شرکت کاریان همراه   • کاریان چوب   • هرم   • معنی کاریان   • مفهوم کاریان   • تعریف کاریان   • معرفی کاریان   • کاریان چیست   • کاریان یعنی چی   • کاریان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کاریان

کلمه : کاریان
اشتباه تایپی : ;hvdhk
عکس کاریان : در گوگل

آیا معنی کاریان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )