کاترپیلار

دانشنامه عمومی

کاترپیلار ( به انگلیسی: Caterpillar ) شرکت صنایع سنگین آمریکایی است که در زمینه طراحی و توسعه، مهندسی و ساخت موتورهای دیزلی و گازی، توربین های گاز، تجهیزات سنگین، ماشین آلات کشاورزی، لیفتراک ها، لوکوموتیوها، پمپ های هیدرولیک، گیربکس ها، اکسل ها، الکتروموتورها و کامیون ها فعالیت می کند و به عنوان بزرگ ترین سازنده ماشین آلات عمرانی و معدنی جهان شناخته می شود.
پرکینز
الکتروموتیو دیزل
سولار توربینز
• بوسیروس - اری
• کاترپیلار انرژی سلوشنز
شرکت کاترپیلار در سال ۱۹۲۵ توسط بنجامین هولت و از ادغام شرکت تراکتورسازی سی. ال. بست با شرکت کارخانجات هولت، تأسیس گردید. این کورپوریشن در سال ۲۰۱۸ در فهرست فرچون ۵۰۰ رتبه ۶۵ از بزرگترین شرکت های ایالات متحده و در فهرست فرچون جهانی ۵۰۰، رتبه ۲۳۸ از بزرگترین شرکت های جهان را به خود اختصاص داد.
دفتر مرکزی کاترپیلار در شهر دیرفیلد، ایلینوی قرار دارد و بخشی از سهام آن در بازار بورس نیویورک معامله می شود و یکی از شرکت های شاخص اس اند پی ۵۰۰ و نیز میانگین صنعتی داو جونز به شمار می آید. کاترپیلار با برند CAT و رنگ زرد محصولاتش، شناخته می شود.
داستان کاترپیلار به اواخر قرن نوزدهم میلادی برمی گردد، هنگامی که دانیل بست و بنجامین هولت، با روش هایی تلاش در به کارگیری تراکتورهای بخار در زمین های کشاورزی کردند. تا سال ۱۹۰۴ میلادی، این تراکتورهای بزرگ بخار به مدت ۱۴ سال مزارع کالیفرنیا را شخم زده بودند و گه گاهی در خاک های نرم کشتزارهای کالیفرنیا، به ویژه پس از بارش باران، گرفتار می شدند. خلاص کردن این تراکتورهای عظیم حتی با داشتن اسب بخارهای بالا بسیار مشکل بود.
بنجامین هولت ایده ای داشت: چرا این ماشین آلات حرکت نکنند؟ در ۲۴ نوامبر سال ۱۹۰۴ میلادی او بلوک های چوبی را در اطراف آیدلرهای تراکتور آزمایشی شماره ۷۷ خود نصب کرد. نتیجه باورنکردنی بود و تراکتورهای جدید زاده شدند. شرکت کاترپلار، به خاطر کاترپیلار ۳۰ و کاترپیلار ۶۰ بسیار مشهور شد.
شرکت کاترپیلار در تاریخ ۱۵ آوریل سال ۱۹۲۵ از ادغام شرکت تولیدی هولت ( به انگلیسی: Holt Manufacturing Company ) از استاکتون و شرکت گس ترکشن ( به انگلیسی: C. L. Best Gas Traction Company ) از سن لاندرو، کالیفرنیا تشکیل شد.
فروش سال نخست این شرکت، معادل ۱۳ میلیون دلار بود. تا سال ۱۹۲۹ میلادی فروش تا مرز ۵۲ میلیون دلار افزایش یافت و این افزایش تا سال ۱۹۳۰ میلادی کماکان ادامه یافت. شرکت تولیدی هولت پیشتاز به کارگیری زنجیرهای کاترپیلار در جریان جنگ اول جهانی بوده است.
عکس کاترپیلارعکس کاترپیلارعکس کاترپیلارعکس کاترپیلارعکس کاترپیلارعکس کاترپیلار

کاترپیلار (ترانه). «کاترپیلار» تک آهنگی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا رویس دا۹'۵ به همراهی امینم است. این ترانه از هفتمین آلبوم رویس دا۹'۵ با نام کتاب ریان است.
عکس کاترپیلار (ترانه)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

کاتِرْپیلار (Caterpillar Inc)
بزرگ ترین شرکت سازندۀ ماشین های خاک برداری، وسایل ساختمانی و حفاری معادن، توربین های گازی صنعتی و موتورهای گاز طبیعی. کاترپیلار همچنین تولید کنندۀ ماشین های کشاورزی و انواع موتور برای کامیون، قطار، کشتی و کارخانه های برق است. این شرکت در پیوریا، در ایالت ایلینوی ایالات متحده، واقع است. بنجامین هولت و دانیل بست شرکت تراکتور کاترپیلار را در ۱۹۲۵ تأسیس کردند. این دو، از پیش گامان ساخت موتورهای بنزینی تراکتور و تراکتورهای سوار بر چرخ های زنجیری محسوب می شوند. درآمد این شرکت طی جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹ـ۱۹۴۹) با فروش محصولات خود به ارتش امریکا سه برابر شد. شرکت کاترپیلار در ۱۹۶۳، با مشارکت شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی به تولید وسایل ساختمانی و حفاری معادن در ژاپن پرداخت. درآمد کاترپیلار در ۱۹۸۱ به بیش از ۹ میلیارد دلار رسید اما اندکی بعد به سبب رکود اقتصادی به شدت کاهش یافت. در ۱۹۹۴، قریب ۹هزار نفر از کارگران عضو اتحادیۀ کارگری شرکت در مخالفت با شرایط پیشنهادی جدید اعتصاب کردند. کاترپیلار در مقابل، شماری از عملیات تولیدی خود را که در داخل صورت می گرفت به دیگر کشورها انتقال داد و کارگران موقت قراردادی استخدام کرد. به رغم اعتصاب هفده ماهۀ کارگران، درآمد شرکت در اواخر ۱۹۹۵ به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید و عملیات تولیدی کاترپیلار در آسیا، افریقا، خاورمیانه، اروپای شرقی و امریکای لاتین توسعه یافت. در اوایل ۱۹۹۸، اتحادیۀ کارگری با امضای قراردادی شش ساله با کاترپیلار، به یکی از طولانی ترین اختلافات کارگران با مدیریت در تاریخ ایالات متحد پایان داد. استقامت کاترپیلار در ادامۀ عملیات تولیدی به رغم شش سال و نیم اختلافات کارگری، ضربۀ مهمی به اتحادیه های کارگری تلقی شد.

پیشنهاد کاربران

شگف انگیزه
کرم خاکی
کاترپیلار بزرگ ترین شرکت صنایع سنگین جهان و دومین شرکتبزرگ جهان کوماتسو است

بپرس