برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1460 100 1

ژوپیتر

معنی ژوپیتر در لغت نامه دهخدا

ژوپیتر. [ ت ِ ] (اِخ ) ژوپیتر یا زئوس بنابر افسانه های یونان قدیم پسر کیوان است که یونانیان و رومیان او را پدر و خدای خدایان می پنداشتند. ژوپیتر نخست پدر را از آسمانها بزیر افکند، پس از آن دریاها و دوزخ را به برادران خود نپتونوس و پلوتو (رجوع به این دو نام شود) سپرده خود سلطنت آسمانها و زمین را اختیار کرد. زن ژوپیتر ژونو نام داشت و خواهر وی بود که از او وولکانوس و مارس (رجوع به این دو نام شود) بوجود آمدند. نویسندگان یونان و روم قدیم را درباره ٔ ژوپیتر افسانه ها و داستانهای بسیار است. (ترجمه ٔ تمدن قدیم فوستل دُکولانژ ص 481).

ژوپیتر. [ ت ِ ] (اِخ ) مشتری. برجیس. سعد اکبر.

معنی ژوپیتر به فارسی

ژوپیتر
طبق افسانه های روم قدیم وی خدای خدایانمعادل زئوس ( یونانی ) پسر ساتورن بود و زن او ((ژانو)) نام داشت .
ستاره مشتری، برجیس، خدای خدایان، رئیس خدایان درنزدیونانیان و رومیان قدیم
مشتری . بر جیس . سعد اکبر
نام مجسمه باستانی از شاهکار های فیدیاس مجسمه ساز معروف یونانی که از عجایب سبعه عالم بشمار است .
نام تصویر تیتان در موزه مونیخ . یا نام همان تصویر در موزه لوور . یا نام تصویری از آثار رافائل در رم .

معنی ژوپیتر در فرهنگ معین

ژوپیتر
(تِ) [ فر. ] (اِ.) مشتری .

معنی ژوپیتر در فرهنگ فارسی عمید

ژوپیتر
مشتری، برجیس.

ژوپیتر در دانشنامه ویکی پدیا

ژوپیتر
در اساطیر رومی، ژوپیتر یا ژُو یا ژووه، خدای خدایان یا پادشاه خدایان بود. همین طور وی، خدای آسمان و خدای آذرخش های آسمانی (خدای رعد) محسوب می شد. همسان و معادل او در پانتئون خدایان یونان، زئوس بود. او را یوپیتر یا آیوپ پیتر یا دیِزپیتر نیز نامیده اند و همچنین از او با عنوان اپتیموس ماگزیموس به معنای «بهترین و بزرگترین پدرخدا» نیز نام برده اند و او را به عنوان ایزد پشتیبان روم باستان ستوده اند، خدایی که فرمانروایی او بر مبنای قوانین و نظم اجتماعی بنا شده بود. او خدایی بود که به همراه خواهر/همسر خود، ژونو، بر سه گانه یا تریاد کاپیتولین ریاست می کرد.
زئوس
ژوپیتر همچنین پدر ایزد مارس به شمار می آمد و این فرزند از ازدواج او با ژونو متولد شده بود. براین اساس، ژوپیتر پدربزرگ رموس و رومولوس که بنیانگذاران افسانه ای رم بودند، به شمار می آمد. ژوپیتر در دین رم باستان مورد پرستش و احترام قرار داشت و هنوز هم در آیین نئوپاگانیسم رومی، پرستش می شود. او همراه با برادران خویش، نپتون و پلوتو، فرزندان ساتورن، به شمار می آمدند. او همچنین برادر/شوهر سرس (دختر ساتورن و مادر پروسرپینا)، برادر وریتاس (دختر ساتورن) و پدر مرکوری به شمار می آمد.
توجه شود که در متن فوق، تقریباً تمامی نام هایی که بعدها بر روی سیاره های منظومه خورشیدی نهاده شدند، مورد اشاره قرار گرفته اند. از جمله: ژوپیتر (هرمز)، مارس (بهرام)، ساتورن (کیوان)، نپتون (نپتون)، پلوتو (پلوتون)، مرکوری (تیر).
نام ژوپیتر از ریشه نیا-هندواروپایی *dyeu-peter است که بخش نخست آن dyeu همریشه با دیو در فارسی و به معنی ایزد است و بخش دوم peter همریشه و هم معنی با پدر در فارسی است. بر این پایه، ژوپیتر (دیوپدر) به معنای پدر ایزدی و پدر آسمانی است.
عکس ژوپیتر
ژوپیتر نام یک خدای رومی است، اما در معانی زیر نیز کاربرد دارد:
مشتری (سیاره) (به انگلیسی و فرانسوی: Jupiter)، یکی از سیاره های منظومهٔ شمسی است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ژوپیتر در دانشنامه آزاد پارسی

ژوپیتِر (Jupiter)
(یا: جوو؛ در لاتین دیوویس پاتربه معنی پدر آسمان) در اساطیر روم، خدای اعظم، همتای زئوسدر اساطیر یونان، فرزند ساتورنو اُپْسو همسر یونو، خواهرش. مقر فرمانروایی او کوه المپبود. بعضی از القابش عبارت بودند از فولگور(صاعقه انداز)، تونانس(رعدآفرین)، اینویکتوس(حمایت کننده در جنگ) و تریومفاتور( پیروزی بخش). معبد اصلی او روی تپۀ کاپیتولیندر رم قرار داشت و سرداران فاتح طی مراسمی باشکوه در آن حضور می یافتند. کنسول هایی که عهده دار منصبی می شدند از او در مقام حامی مخصوص رم تجلیل می کردند. ژوپیتر امور انسان ها را تعیین می کرد و مقدرات تعیین شدۀ آنان را پیشاپیش می دید و آینده را به کمک پرواز پرندگان و نشانه های دیگر به زمینیان نشان می داد؛ از این رو پیش از آغاز کارهای مهم انسان ها از او و همچنین از یانوس، خدای سرآغازها، یاری می طلبیدند. ژوپیتر را نگهبان قانون و حامی عدالت و تقوا نیز می دانستند. سفید، رنگ مقدس او بود و به همین سبب حیوانات سفید را برایش قربانی می کردند، ارابه اش را چهار اسب سفید می کشیدند، کاهنانش، موسوم به فلامن، کلاه سفید برسر می گذاشتند و کنسول های رومی نیز در مراسم معارفه جامۀ سفید برتن می کردند.

ارتباط محتوایی با ژوپیتر

ژوپیتر در جدول کلمات

دختر ژوپیتر در اساطیر
هلن

معنی ژوپیتر به انگلیسی

jove (اسم)
ژوپیتر ، ستاره مشتری

ژوپیتر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

لیلا
اسم یک سیاره هس
و ایرانی نیست

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ژوپیتر شهربازی   • فیلم ژوپیتر   • سیاره ژوپیتر   • تخفیف شهربازی ژوپیتر   • ژوپیتر کوروش   • ژوپیتر چیست؟   • شهر بازي ژوپيتر   • موتور ژوپیتر   • معنی ژوپیتر   • مفهوم ژوپیتر   • تعریف ژوپیتر   • معرفی ژوپیتر   • ژوپیتر یعنی چی   • ژوپیتر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ژوپیتر
کلمه : ژوپیتر
اشتباه تایپی : C,~djv
عکس ژوپیتر : در گوگل

آیا معنی ژوپیتر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران