برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1640 100 1
شبکه مترجمین ایران

چگینی

/Cegini/

معنی چگینی در لغت نامه دهخدا

چگینی. [ چ ِ ] (اِخ ) نام یکی از مشهورترین ایلات اطراف قزوین که ییلاقشان در قاقزان و قشلاقشان در طارم سفلی است. (از جغرافیایی سیاسی کیهان ص 368 و 369). نام طایفه ای از ایلات کرد ایران که قریب دو هزار خانوارند. و در نواحی و اطراف سفیدرود، تنگ گاو شمار، رودخانه کشکان ، رود خرم آباد و کوه مله شبانان سکونت دارند و شغل عمومی آنان تربیت اغنام است.در محل اقامت این طایفه که از مناطق خوش آب و هواست محصولاتی از قبیل مازو، بلوط گزانگبین و قلقاف به فراوانی عمل می آید. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص 66).

چگینی. [ چ َ ] (اِخ ) دهی است از بخش سنجابی شهرستان کرمانشاه که در 5 هزارگزی خاور کوزران و دو هزاروپانصدگزی شمال راه فرعی سنجابی به کرمانشاه واقع است. دشت و سردسیر است و 260 تن سکنه دارد. آبش از چشمه و سراب تیران. محصولش غلات ، حبوبات ، چغندر قند، لبنیات و قلمستان. شغل اهالی زراعت و گله داری و راهش در تابستان اتومبیل رو است. گله داران این محل در زمستان به حدود قصرشیرین میروند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

معنی چگینی به فارسی

چگینی
نام یکی از مشهورترین ایلات اطراف قزوین که ییلاقشان در قاقزان و قشلاقشاق در طارم سفلی است

چگینی در دانشنامه آزاد پارسی

چِگینی
(یا: چِگنی) طایفۀ لر، از طوایف بالاگریوۀ لرستان، مرکب از دو گروه طهماسب خانی و حاتم خانی، ساکن بخش چگینی شهرستان خرم آباد. جمعیت این طایفه در قرون گذشته قریب به ۲هزار خانوار بود. سردسیر چگینی ها در سواحل رودخانه های جاری در بخش چگینی و گرمسیر آنان در کوه پایه ها قرار داشت. گروه هایی از این مردم در طول قرن ۹ق به ناحیۀ کوهستانی طارم زنجان و عده ای نیز در عصر آقامحمدخان به قزوین مهاجرت کردند. اعقاب این مردم همچنان از طارم تا ناحیۀ قشلاق در شهرستان آبیک قزوین سکونت دارند. جمعیت این طایفه در قرن گذشته بالغ بر ۸۵۰ خانوار بود. تعداد چادرنشینان این طایفه ۸۴ خانوار است. در قرن ۱۰ق، مقارن سلطنت شاه طهماسب صفوی، چند صد نفر از چگینی ها، که ظاهراً سرپرستی نداشتند، به دلیل شرارت و خطراتی که آن ها را تهدید می کرد عازم هندوستان شدند، اما به دعوت قزاق خان تکلو، حاکم هرات، در خراسان باقی ماندند. بوداغ بیگ چگینی و پسرانش در عصر شاه عباس از امرای معتبر خراسان بودند. میان طایفۀ چگینی و گروه چینی های دورۀ صفوی، نسبتی وجود ندارد.

چگینی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

لک
به نظر من تمام ایلاتی که در لرستان به زبان لکی صحبت می کنند بجز تعدادی لک زندکه زنگنه هستند همگی چگینی هستند زبان لکی همان زبان چگینی است
مهدی
کلمه چگنی از واژه چِنگرِوی ، چِنگِری ، اخذ شده چگنی بزرگترین و قدیمترین قوم ایران زمین بوده است و بنا به مستندات بسیار قوی در ششصد سال پیش که جمعیت ایران زیر سه میلیون بوده و خیلی از بزرگترین ایلات و طوایف ایران ، زیر صد خانوار بوده اند ، سیصد هزار نفر جمعیت داشته است و بنابراین خیلی از ایلات ایران چه بدانند وچه ندانند چگنی هستند ، البته به سبب یک دوره زندگانی چگنی ها در اردلان و هرات ، میتواند ریشه زبان لری مینجایی و گورانی ، به چگنی ها برگردد ، اگر لکی بخشی از گورانی باشد ، این فرضیه صحیح است ، شاه خوشین و اتابکان آل خورشید یا هزار اسپیان ، از قوم کهن چگنی بوده اند ، چگنی ها حاکمان خراسان بزرگ در زمان صفویان بوده اند و در قزوین هشتاد درصد مناصب صفویه دست چگنی ها بوده است .
محمد
طایفه ای از چگنی ها اکنون با نام اولاد کربلی ( کربعلی یا کلبعلی) در گتوند خوزستان زندگی می کنند. آنها معتقدند که جدشان بنام عبدالله فرزند اودلا چگنی به گتوند مهاجرت کرده و در اینجا ساکن شده است.
امیر حسین نادری
بیشتر چگنی ها در ان زمان به قزوین ،آوج ،لوشان ، مهاجرت کردن .و از چگنی های بخش ویسیان و دوره چگنی بودند
رحیم
جدهشتم ما شخصی بنام اودلا فرزند کربلی اول فرزند ویسکرم فرزندشه کرم چگنی که جد اهالی کربلی وماجنی بوده قریب سیصدسال قبل به گتوند خوزستان مهاجرت کرده به نظرتون ما چطوری میتونیم املاکمون تولرستان رو پس بگیریم
nazli
ارتباط اینها رو با چگین ها یا چگینی ها ی دوره صفوی که محکومان را زنده زنده میخوردند نمیدونم
قیرمیز خان
چگین در زبان تورکی به معنی سرباز ان پیاده که بصورت پشت سر هم در جنگ ها هجوم می بردند ،،،،اما اصل ان گرفته شده از یکی از فرزندان قایی خان بعد از جدا شدن وبراعت جستن قشقایی هااز قانون قایی خان جز قشقایی شد فرزندان چگین خان بعدها در ارتش قوم قشقایی وظیفه پیاده نظام قشقایی را داشتند وقتی حکومت صفویه به کمک قشقاییها به حکومت رسید سپاه صفویه با الگو قراردادن ارتش قشقایی پیاده نظام چگینی را از اقوام مختلف تشکیل دادند.
shahinBehtash
چگین دراصل یک اسم ترکی است که دردوران صفویه ساخته شده. (چیگ یعنی خامchig) (یین یعنی خورندهyiyan)که میشود (چیگ یین یعنی خام خورنده).دردربارشاهان صفوی عده ای بعنوان <چیگ یین><چیگیین>بودندکه همراه درباریان دیگر در مراکزمتعدد قدرت صفویان حضورداشتند(ازجمله قزوین واصفهان که پایتخت بودند)هرگاه شاه ازکسی خشمگین میشد،آنان رااحضارمیکردوآنها شخص بخت برگشته را زنده زنده میخوردند!بعداز سقوط صفویه این عمل وحشیانه هم به تاریخ پیوست وافرادچیگیین هم که همگی ازیک خاندان وطایفه ای ازایلات ایرانی بودند،باهمان لقب حرفه ایشان معروف شدندودردیگرنقاط هم پراکنده شدندو چیگیین هم درطول زمان به چگین بدل شده وحتی تلفظش هم فارسیزه وچگین شد.من مطلع نیستم که آیا طایفه ی چگینی ها بویژه چگینی های طهماسبی باآن گروه ارتباطی دارندیانه ولی بهرحال صاحبان آن شغل ومشاغلی بدترازآن همواره ایرانی بوده وهستند وربطی به بازمانگانشان ندارد!
بداغ وند

از ایلات مهم دوران صفوی
ایل تکله لر
ایل استاجلو لر
ایل بیات لر
ایل کرمانج لر
ایل چگینی لر
ایل بختیاری لر
ایل فیلی لر
ایل ممسنی لر
ایل بویر احمد لر
ایل شول لر(شالو-شادلو-شاملو )


***

بداغ خان چگینی از فرماندهان بزرگ لر و ارتش صفوی

***
طایفه قشقایی به دستور کریم خان زند لر از طبس
به فارس کوچ داده شدند
حامد
ئاواخته‌م سَربَرزی لکستانَ
آرزویم سربلندی لکستان است

نه کُردم نه هم لُر نژادم لک است
میان تبارها تبارم تک است

لک را فقط با نام نامی لک بخوانید
لیلا
ماله میر چگینی آخرین حلقه از طایفه چگینی‌ در منطقه قزوین است که در شهر منجیل از توابع استان گیلان سکونت دارند.
ابوالفضل چگینی
دربسیاری ازکتب تاریخ نوشته شده قبل از تشکیل حکومت صفویه درشرح حوادث تاریخی به مناسبت ازایل,طائفه,وشخصیتهای منسوب چگینی به کرات نام برده شده که این مسئله ثابت می کند گروه چیگ ین به معنی خام خام خوار دربار صفویه هیچ ارتباطی با این طایفه ندارد.
بعضی افراد کم سواد و حتی باسواد به علت تشابه لغوی نام این ایل با کلمه ترکی چیگ ی ین. به اشتباه نام ایل چگینی را منسوب به گروه شبه نظامی چیگ ین دربار صفویه می پندارند
یکی از این کتب تاریخ کتاب تاریخ گیلان نوشته مرعشی است که در قرن هشتم نوشته شده ودر شرح جنگهای خاندان علویان گیلان در کوههای اطراف لوشان از طوایف چگینی نام میبرد که این سند هم ردیه قاطعی بر انتصاب فوق است وهم برخلاف نظر بسیاری ازمحققین که چگینی های قزوین را از دوره صفویه به بعد ساکن شده درمنطقه قزوین می دانند. میباشد.
مصطفی چگینی
پیشنهاد اینه که پیشینه و تاریخ ایل ما رو از قبل ورود اسلام به ایران توضیح بدهید .ممون
عاطفه چگینی
ازهمه لرزبان های عزیز ومخصوصا چگینی های عزیز میخوام ک بیشتر از خودشون بدونن کتابهای تاریخ رو بخونن و از خودشون و جدشون بیشتر بدونن ممنون لز همتون
چگینی
چگنی اسم منطقه تو لرستان امروزی که تمام چگنی ها اصلشون به اونجا برمیگرده،با شمردن تعداد اجدادی که مطمئنیم تو قزوین و لوشان ساکن بودند به راحتی متوجه میشید که تاریخ حضور ما قبل از تاریخ تشکیل قاجار هستش ،به نظر من با توجه به موقعیت قرار گیری جغرافیایی محلات چگنی نشین متوجه میشیدکه تبعید تو کار نبوده ،حتی لرهای چگنی تو قزوین قلعه داشتند که تاریخ ساخت اون قلعه شاید کمک کنه به پیدا کردن تاریخ دقیق حضور چگنی ها تو قزوین و لوشان
رومان
چگینی یا چگنی نام یکی از طوایف کولی (Gypsy) در ایران، نام یکی از مردمان رومان در ایران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• چگینی آدم خوار   • برجعلی چگنی   • چگینی صفویه   • خوانین چگنی   • چگینی لوشان   • شجره نامه چگنی   • شجره نامه طایفه چگنی   • بزرگان چگنی   • معنی چگینی   • مفهوم چگینی   • تعریف چگینی   • معرفی چگینی   • چگینی چیست   • چگینی یعنی چی   • چگینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چگینی

کلمه : چگینی
اشتباه تایپی : ]'dkd
آوا : Cegini
نقش : اسم فامیل
عکس چگینی : در گوگل

آیا معنی چگینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )