برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1433 100 1

چپق

/Copoq/

مترادف چپق: پیت، چوپوق، آلت تدخین توتون، چپوق

متضاد چپق: قلیان، سیگار

برابر پارسی: چپک

معنی چپق در لغت نامه دهخدا

چپق. [ چ ُ پ ُ] (ترکی ، اِ) یک نوع حقه ای که در آن توتون ریخته و لوله ای بآن وصل نموده و بر روی توتون آتش گذاشته جهت گرفتن دود بکشند. (ناظم الاطباء). آلتی است برای کشیدن دود، دارای دسته ای که میانش سوراخ است و وصل به سر چپق ، که عموماً ظرف گلی پخته است ، میشود و یک طرف آن ظرف متصل به دسته و درطرف دیگر توتون ریخته آتش میدهند تا بتدریج سوزد و دود دهد. (فرهنگ نظام ). سبیل گونه ای دارای سر و چوب که توتون در آن کرده ، مثل سیگار و قلیان کشند. آلتی چون پیپ و سبیل مخصوص کشیدن توتون. نوعی پیپ. قسمی سبیل. آلت کشیدن نوعی توتون که بیشتر روستائیان و عوام الناس بدان وسیله تدخین کنند. || لغتی آذری مصحف چوبک فارسی (مصغر چوب )؛ بمعنی چوب تر نازک. ترکه. شاخه ٔ راست و جوان و تر. چوب. چوبک. چوب خرد.

معنی چپق به فارسی

چپق
نوعی آلت تدخین که دارای دسته چوبی وسرسفالی است
( اسم ) نوعی آلت تدخین دارای دسته ای چوبی و سر سفالی . توتون چپق را در سر آن ریزند و دود کنند.
دهی است از دهستان بروانان بخش ترکمان شهرستان میانه .
چپق کشنده . آنکه به کشیدن چپق معتاد است . چپقی . کسیکه چپق میکشد یا به کشیدن چپق عادت دارد .
چپق دود کردن . پیپ کشیدن . سبیل کشیدن.
دهی است از دهستان بناجو بخش بناب شهرستان مراغه جلگه و باتلاقی و معتدل ۱۹۷۸ تن سکنه آب از رود صوفی چای محصول غلات کشمش بادام و کرچک .

معنی چپق در فرهنگ معین

چپق
(چُ پُ) [ تر. ] (اِ.) نوعی آلت تدخین دارای دسته ای چوبی و سری سفالی که توتون را در سر آن ریخته و دود کنند. ، ~کسی را کشیدن نهایت خشونت را نسبت به کسی اعمال کردن .

معنی چپق در فرهنگ فارسی عمید

چپق
نوعی آلت تدخین با دستۀ چوبی و سر سفالی که توتون را در سر آن می ریزند و دود می کنند.

چپق در دانشنامه ویکی پدیا

چپق
چپق یا چوپوق وسیله ای برای استعمال دود حاصل از تنباکو است .
چپق در دانشنامه جهان اسلام
این وسیله گونه ایرانی شدهٔ پیپ غربی است و هردو مشتق از وسایل استعمال دود بومیان آمریکا هستند. بر طبق روایات غیرقابل یقین گونه ای از پیپ اولین بار در اوایل قرن شانزدهم میلادی توسط شخصی به نام محمد امین آجینی از اروپا و از طریق عثمانی وارد ایران شد و در ایران به شکل چپق ایرانی رواج یافت. روایت دیگر وارد شدن پیپ اروپایی توسط پرتقالی ها در سال ۹۱۳ هجری قمری و متحول شدن آن به چپق در ایران است که شکل دسته چوبی و دسته سفالی و با اندازه های مختلف طول دسته(لوله دود) رواج دارد.
پیپ مقدس یا چپق صلح (به انگلیسی: Calumet) نوعی چپق تشریفاتی است که توسط برخی از ملل بومی آمریکا استفاده می شود. و بومیان بطور سنتی آن را برای امضای عهد و پیمان و معاهدات دود میکردند. یا برای مراسمهای مذهبی استفاده می شود.
به این چپق (به انگلیسی: Calumet) گفته می شود که واژه ای از زبان نورمان است. و در معنی اولیه آن "نوعی از نی است که برای ساخت پیپ استفاده می شود"
مواد رایج برای ساخت کاسه این نوع چپق، سنگ پیپ قرمز یا کاتلینیت است.
در فرهنگهای بومی آمریکا از انواع مختلفی از پیپهای تشریفاتی استفاده شده است.
چپق لو یکی از روستاهای استان همدان است که در دهستان سفالگران بخش لالجین شهرستان بهار واقع شده است.
قره تپه قره چپق مربوط به هزاره دوم قم است و در شهرستان تبریز، بخش مرکزی، روستای قره چپق واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۲۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

چپق در دانشنامه آزاد پارسی

چُپُق
چُپُق
(ترکی شدۀ واژۀ فارسی چوبک به معنای چوب کوچک) اسبابی برای دودکردن توتون، شامل لوله ای چوبی یا فلزی و سری مانند فنجان کوچک سوراخ دار از سفال یا فلز که در آن توتون می ریزند و آتش می زنند. منشأ استفاده از آن، که در میان بومیان امریکا معمول بوده است، به آیین های دینی روحانیان مکزیکی در عهد باستان بازمی گردد. یکی از روش هایی که بومیان امریکا برای کشیدن توتون به کار می بردند بدین گونه بود که مقداری توتون در نی یا استخوان ریخته آن را آتش می زدند و می کشیدند، و این روشی بود که بعدها سبب ایجاد پیپ در غرب و چپق در شرق شد. در ۱۵۸۶ سِر والتر رالی، معروف به پدر امریکای انگلیس، در عهد الیزابت اول، کشیدن پیپ را که در امریکا با آن آشنا شده بود، به انگلستان برد و کشیدن پیپ به سرعت در انگلستان و دیگر نقاط جهان رواج گرفت و در قرن ۱۷ کشیدن توتون در سراسر مشرق زمین گسترش یافت. ولی البته با مخالفت های شدید مواجه شد، تا حدی که سلطان مراد چهارم عثمانی به فتوای روحانیون سنّی، دودکشان را مرتد می دانست و می کشت. ولی پس از مرگ وی، کشیدن چپق به سرعت توسعه یافت و تجارت پرسود توتون رونق گرفت. اگرچه تاریخ دقیق ورود توتون و تنباکو به ایران روشن نیست، اما به احتمال فراوان ورود آن به ایران همراه با دست اندازی پرتغالی ها به خلیج فارس بوده است (۹۱۳ق). اما طرز استفاده از توتون و تنباکو در ایران تغییر کرد و ایرانیان لوازمی مطابق ذوق خود برای کشیدن توتون ساختند. پیپ های اروپایی در ایران به صورت چپق های دسته بلند درآمد و در تزیین آن سلیقۀ خاص ایرانی به کار رفت. در واقع چپق ایرانی تقلیدی از پیپ فرنگی بود. در سلطنت شاه عباس اول صفوی کشیدن چپق در ایران رواج چشمگیری داشت، اگرچه شاه عباس می کوشید از استعمال تنباکو در میان مردم جلوگیری کند. برخی پادشاهان مانند شاه صفی از چپق استفاده می کردند، اما رفته رفته از مقام و منزلت آن کاسته شد و بیشتر مورد استفادۀ مردم عادی قرار گرفت. انواع و اقسام تزیینات در ساختمان چپق به کار می رود که اغلب شامل چوب چپق هاست که گاهی کوتاه اند و گاه بلندی آن به یک متر نیز می رسد. بسیاری از چپق ها دارای سرچپق و چوب نقرۀ قلمزده یا کنده کاری اند. زمانی نیز چپق را از فولاد می ساختند و روی آن را طلاکوب یا نقره کوب می کردند. چوب چپق های خاتم کاری و منبت کاری ...

چپق در جدول کلمات

معنی چپق به انگلیسی

pipe (اسم)
نای ، نی ، لوله ، پیپ ، چپق ، نی زنی ، لوله حمل مواد نفتی ، ساقهتوخالی گیاه

معنی کلمه چپق به عربی

چپق
انبوب

چپق را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

توحيد
هوالعلیم

چپق: چوبک ؛چُبُک؛ چوقِک
پیپ خودمانی
توحيد
هوالعلیم

چپق: پیپ خودمانی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خرید چپق   • فروش چپق   • ساخت چپق   • انواع چپق   • قیمت چپق   • چپق مقدس   • چپق خامنه ای   • چپق فروشی   • معنی چپق   • مفهوم چپق   • تعریف چپق   • معرفی چپق   • چپق چیست   • چپق یعنی چی   • چپق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چپق
کلمه : چپق
اشتباه تایپی : ]~r
آوا : Copoq
نقش : اسم
عکس چپق : در گوگل

آیا معنی چپق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )