برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1538 100 1
شبکه مترجمین ایران

چریک

/Cerik/

مترادف چریک: پارتیزان، رزمنده، میلیشیا، جنگ جوی داوطلب، نیروی نظامی غیررسمی، حشر، لشکر نامنظم

معنی چریک در لغت نامه دهخدا

چریک. [ چ َ / چ ِ ] (ترکی ، ص ، اِ) لشکری راگویند که از ولایتهای دیگر بمدد لشکری بفرستند. (برهان ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). لشکری که آداب مشق جنگ را نیاموخته باشد. (ناظم الاطباء). لشکر کمکی. (فرهنگ نظام ). قشون داوطلب. سپاهی غیرمنظم. سپاه داوطلب نامنظم. باشی پوزوق. چته. مقابل نظام و قشون منظم. سرآزاد. سپاهیانی که از همه جا گرد آورند و به کمک سپاه دیگر فرستند. قشون مشق ندیده و غیر نظامی. سپاه که از ایلات و عشایر یا شهرها و روستاها گیرند برای جنگی و پس از جنگ بخانه ٔ خود بازشوند. حشر :
گوشت دهقان بهر دو ماه خورد
مرغ بریان چریک شاه خورد.
اوحدی.
دزد با شحنه چون شریک بود
کوچه ها را عسس چریک بود.
اوحدی.
پیش خلیفه ایلچی فرستاد بتهدید و وعید که... از تو بچریک مدد خواستیم. (ذیل جامع التواریخ رشیدی از حافظ ابرو). دیگر مردم چریک با دیهها که در حدود و جوار دیههای ایشان باشد تعلق نسازند. (تاریخ غازانی ص 307). و ارقام و احکام سیورغالات و معافیات و اجارات و وظایف و طوامیر یساقیان و چریک به مهر او میرسید. (تذکرة الملوک ص 41). || مطلق لشکر. (فرهنگ نظام ). || اصل و آغاز و ابتداء. (ناظم الاطباء).

چریک. [ ] (اِخ ) مؤلف مرآت البلدان نویسد: «مزرعه ایست از مزارع قدیم النسق براکوه قاینات که آبش از قنات است و سکنه ندارد». (از مرآت البلدان ج 4 ص 225).

چریک. [ ] (اِخ ) مؤلف مرآت البلدان نویسد: «اسم یکی از محلات دماوند است که در سمت جنوب شهر واقع شده و دارای یک حمام و مساجد کوچک است. (از مرآت البلدان ج 4 ص 225).

چریک. [ چ َرْ ری ] (اِخ ) دهی از دهستان کسبایر بخش حومه ٔ شهرستان بجنورد که در 25هزارگزی شمال باختری بجنورد و 5هزارگزی شمال راه شوسه ٔ عمومی بجنورد به اینچه واقع است کوهستانی و سردسیر است و 193 تن سکنه دارد. آبش از چشمه ، محصولش غلات ، بنشن و باغات انگور، شغل اهالی زراعت و مالداری وراهش مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی چریک به فارسی

چریک
سربازان تعلیم نظامی ندیده، جنگجویان عشایری
( اسم ) سربازانی داوطلب تعلیم ندیده جنگجویانی که از افراد عشایر و قبایل گرد آورند و بیاری سربازان تعلیم دیده فرستند حشر.
دهی از دهستان کسبایر بخش حومه شهرستان بجنورد .
[guerrilla] [علوم نظامی] جنگجوی جنگ های ناهمگون
[ گویش مازنی ] /cherik/ صدای شکستن اشیایی مانند چوب و غیره
[ گویش مازنی ] /cherak cherik/ صدای شکستن استخوان، چوب و غیره
یکی از طوایف ایل قشقائی
ینگی چری یعنی چریک ینی چری
ینی چری

معنی چریک در فرهنگ معین

چریک
(چَ یا چِ) (اِ.) سپاهی غیرنظامی ، پارتیزان .

معنی چریک در فرهنگ فارسی عمید

چریک
۱. پارتیزان.
۲. سرباز داوطلب که در نظام خدمت نکرده و تعلیمات نظامی را فرانگرفته باشد و در جنگ به سربازان می کند، حَشَر.

چریک در دانشنامه آزاد پارسی

چِریک (guerrilla)
چِریک های ستاد جنگ های نامنظم به رهبری مصطفی چمران
رزمندۀ غیررسمی، که در یک واحد غیررسمی کوچک معمولاً علیه قدرتی مستقر یا اشغالگر مبارزه می کند و به جای جنگ منظم با آرایش نظامی به کارهای خرابکاری، کمین و فعالیت های مشابه علیه ارتش حریف می پردازد. ارتش های مقاومت در زمان جنگ (مثلاً در جنگ ویتنام) و نیز گروه های آزادی بخش ملی و تندروهای سیاسی جنگ طلب در زمان صلح (مانند ببرهای تامیل) از شیوه های پارتیزانی استفاده می کنند. واژۀ گریلا (در زبان اسپانیایی به معنی جنگ کوچک) نخستین بار به مقاومت اسپانیایی ها و پرتغالی ها در برابر اشغال فرانسوی ها در جنگ شبه جزیرۀ ایبری (۱۸۰۸ـ۱۸۱۴) اطلاق شد. از شیوه های پارتیزانی به نحو وسیعی در جنگ جهانی دوم (مثلاً در یونان و کشورهای بالکان) استفاده می شد. فعالان سیاسی و به خصوص «چریک های شهری»، که به خشونت رومی آورند، از جانب کسانی که از آنان حمایت می کنند، «مبارزان راه آزادی» و از جانب مخالفان «تروریست» نامیده می شوند. تلاش دولت ها برای متوقف کردن فعالیت آنان تاکنون با موفقیت های پراکنده توأم بوده است. شورای اروپا نیز «پیمان نامۀ اروپا» را به منظور سرکوب تروریسم برگزار کرد، که بسیاری از دولت های آن در زمرۀ امضاکنندگان قرار دارند. هدف مصوبۀ «پیشگیری از تروریسم»، که در ۱۹۸۴، در انگلستان به تصویب رسید، عمدتاً ارتش جمهوری خواه ایرلند بود. علی رغم این که بسیاری از رهبران چریک ها ورود به جریان های سیاسی را شدیداً محکوم می کردند، سرانجام به آن تن دادند.

چریک در جدول کلمات

چریک
پارتیزان
چریک و مبارز ایرلندی که با اعتصاب غذا در زندان انگلستان در گذشت
بابی ساندز

معنی چریک به انگلیسی

irregular troops (اسم)
چریک

چریک را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بادیگارد
شبه نظامیان آموزش دیده جهت حفاظت شخصیت ها وحفاظت محیطی ، دفاع شخصی ، عملیات نظامی پارتیزانی ، اجرای اسکورت وتشریفات بادیگاردی صاحب منصبان
شهریار آریابد
تکاور : نیرویی رزمی که به ناگهانی تاخت آورد .
عباس عباس زاده
تکاور

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی چریک   • جنگ های چریکی دکتر چمران   • چریک ایران   • چریک کیست   • لباس چریکی   • چریک در جدول   • چریک رپ   • چریکی ها   • مفهوم چریک   • تعریف چریک   • معرفی چریک   • چریک چیست   • چریک یعنی چی   • چریک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چریک

کلمه : چریک
اشتباه تایپی : ]vd;
آوا : Cerik
نقش : اسم
عکس چریک : در گوگل

آیا معنی چریک مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )