چریک

/Cerik/

مترادف چریک: پارتیزان، رزمنده، میلیشیا، جنگ جوی داوطلب، نیروی نظامی غیررسمی، حشر، لشکر نامنظم
شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

guerrilla, partisan, irregular troops

مترادف ها

irregular troops (اسم)
چریک

لغت نامه دهخدا

چریک. [ چ َ / چ ِ ] ( ترکی ، ص ، اِ ) لشکری راگویند که از ولایتهای دیگر بمدد لشکری بفرستند. ( برهان ) ( آنندراج ) ( ناظم الاطباء ). لشکری که آداب مشق جنگ را نیاموخته باشد. ( ناظم الاطباء ). لشکر کمکی. ( فرهنگ نظام ). قشون داوطلب. سپاهی غیرمنظم. سپاه داوطلب نامنظم. باشی پوزوق. چته. مقابل نظام و قشون منظم. سرآزاد. سپاهیانی که از همه جا گرد آورند و به کمک سپاه دیگر فرستند. قشون مشق ندیده و غیر نظامی. سپاه که از ایلات و عشایر یا شهرها و روستاها گیرند برای جنگی و پس از جنگ بخانه خود بازشوند. حشر :
گوشت دهقان بهر دو ماه خورد
مرغ بریان چریک شاه خورد.
اوحدی.
دزد با شحنه چون شریک بود
کوچه ها را عسس چریک بود.
اوحدی.
پیش خلیفه ایلچی فرستاد بتهدید و وعید که... از تو بچریک مدد خواستیم. ( ذیل جامع التواریخ رشیدی از حافظ ابرو ). دیگر مردم چریک با دیهها که در حدود و جوار دیههای ایشان باشد تعلق نسازند. ( تاریخ غازانی ص 307 ). و ارقام و احکام سیورغالات و معافیات و اجارات و وظایف و طوامیر یساقیان و چریک به مهر او میرسید. ( تذکرة الملوک ص 41 ). || مطلق لشکر. ( فرهنگ نظام ). || اصل و آغاز و ابتداء. ( ناظم الاطباء ).

چریک. [ ] ( اِخ ) مؤلف مرآت البلدان نویسد: «مزرعه ایست از مزارع قدیم النسق براکوه قاینات که آبش از قنات است و سکنه ندارد». ( از مرآت البلدان ج 4 ص 225 ).

چریک. [ ] ( اِخ ) مؤلف مرآت البلدان نویسد: «اسم یکی از محلات دماوند است که در سمت جنوب شهر واقع شده و دارای یک حمام و مساجد کوچک است. ( از مرآت البلدان ج 4 ص 225 ).

چریک. [ چ َرْ ری ] ( اِخ ) دهی از دهستان کسبایر بخش حومه شهرستان بجنورد که در 25هزارگزی شمال باختری بجنورد و 5هزارگزی شمال راه شوسه عمومی بجنورد به اینچه واقع است کوهستانی و سردسیر است و 193 تن سکنه دارد. آبش از چشمه ، محصولش غلات ، بنشن و باغات انگور، شغل اهالی زراعت و مالداری وراهش مالرو است. ( از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9 ).

فرهنگ فارسی

سربازان تعلیم نظامی ندیده، جنگجویان عشایری
( اسم ) سربازانی داوطلب تعلیم ندیده جنگجویانی که از افراد عشایر و قبایل گرد آورند و بیاری سربازان تعلیم دیده فرستند حشر.
دهی از دهستان کسبایر بخش حومه شهرستان بجنورد .

فرهنگ معین

(چَ یا چِ ) (اِ. ) سپاهی غیرنظامی ، پارتیزان .

فرهنگ عمید

۱. پارتیزان.
۲. سرباز داوطلب که در نظام خدمت نکرده و تعلیمات نظامی را فرانگرفته باشد و در جنگ به سربازان می کند، حَشَر.

فرهنگستان زبان و ادب

{guerrilla} [علوم نظامی] جنگجوی جنگ های ناهمگون

گویش مازنی

/cherik/ صدای شکستن اشیایی مانند چوب و غیره

دانشنامه عمومی

چریک (بجنورد). چریک (بجنورد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی ایران است.
این روستا در دهستان بدرانلو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۷۰ نفر (۵۸خانوار) بوده است.
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

چِریک (guerrilla)
چِریک های ستاد جنگ های نامنظم به رهبری مصطفی چمران
رزمندۀ غیررسمی، که در یک واحد غیررسمی کوچک معمولاً علیه قدرتی مستقر یا اشغالگر مبارزه می کند و به جای جنگ منظم با آرایش نظامی به کارهای خرابکاری، کمین و فعالیت های مشابه علیه ارتش حریف می پردازد. ارتش های مقاومت در زمان جنگ (مثلاً در جنگ ویتنام) و نیز گروه های آزادی بخش ملی و تندروهای سیاسی جنگ طلب در زمان صلح (مانند ببرهای تامیل) از شیوه های پارتیزانی استفاده می کنند. واژۀ گریلا (در زبان اسپانیایی به معنی جنگ کوچک) نخستین بار به مقاومت اسپانیایی ها و پرتغالی ها در برابر اشغال فرانسوی ها در جنگ شبه جزیرۀ ایبری (۱۸۰۸ـ۱۸۱۴) اطلاق شد. از شیوه های پارتیزانی به نحو وسیعی در جنگ جهانی دوم (مثلاً در یونان و کشورهای بالکان) استفاده می شد. فعالان سیاسی و به خصوص «چریک های شهری»، که به خشونت رومی آورند، از جانب کسانی که از آنان حمایت می کنند، «مبارزان راه آزادی» و از جانب مخالفان «تروریست» نامیده می شوند. تلاش دولت ها برای متوقف کردن فعالیت آنان تاکنون با موفقیت های پراکنده توأم بوده است. شورای اروپا نیز «پیمان نامۀ اروپا» را به منظور سرکوب تروریسم برگزار کرد، که بسیاری از دولت های آن در زمرۀ امضاکنندگان قرار دارند. هدف مصوبۀ «پیشگیری از تروریسم»، که در ۱۹۸۴، در انگلستان به تصویب رسید، عمدتاً ارتش جمهوری خواه ایرلند بود. علی رغم این که بسیاری از رهبران چریک ها ورود به جریان های سیاسی را شدیداً محکوم می کردند، سرانجام به آن تن دادند.

جدول کلمات

پارتیزان

پیشنهاد کاربران

شبه نظامیان آموزش دیده جهت حفاظت شخصیت ها وحفاظت محیطی ، دفاع شخصی ، عملیات نظامی پارتیزانی ، اجرای اسکورت وتشریفات بادیگاردی صاحب منصبان
تکاور : نیرویی رزمی که به ناگهانی تاخت آورد .
تکاور
داوخواه
پیشمرگ
تکاور، پارتیزان یا همون پارتیسان ایرانی
چریک کلمه ای تورکی است و به صورت چیریک چیویک و چری در تورکی گفته می شود و به معنی پارتیزان چابک و سپاه نامنظم به کار می رود
چریک واژه ای ایرانی است و پسوند ایرانهم دارد ( مثل تاجیک ) واژه پارتیزان هم ایرانی است و وابسته به پارتی ها
چریک کلمه ایست ترکی
مثل یئنی چریک
یعنی رزمندگان نو
اشاره به قشون اردوی مغول در امپراتوری عثمانی
ارتش هم نام رودیست در ترکستان
الان کمک مثلا فارسیه ؟ 😐


چریک کلمه ای ترکیه و در نوشته های فارسی هم وجود نداشته

در ترکی ( چری یا چیریک ) معنای سرباز دارد
چیریک در زبان ترکی به معنی نفوذ کننده هست. در بین ترکان گروهی به ینی چری معروف بودند. ینی در زبان ترکی به معنای جنگی هست. Yenilgi
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما