چاودار

/CAvdAr/

معنی انگلیسی:
rye

لغت نامه دهخدا

چاودار. ( اِ ) چودار. چودر. ویبگ. گیاهی هرزه که در غله زار روید و دانه آن چون گندمی لاغر و کشیده است. قسمی گندم وحشی. نوعی از حبوبات که در میان گندم و جو پیدا آید. و رجوع به چودار شود.

فرهنگ فارسی

( اسم ) گیاهی از تیر. گندمیان بارتفاع یک تا دو متر و دارای برگهای پهن خشن و سنبله ای دراز مرکب ازسنبلکهاست و آن در اراضی خشک و آهکی روییده میشود. دانه هایش برای تهی. آرد و نان بکار میرود دیرک دیله بارنج .
چودار . چودر . و یبک

فرهنگ معین

(اِ. ) گیاهی از نوع غلات که ارتفاعش تا دو متر هم می رسد.خوشه های دراز و برگ های پهن دارد. بیشتر در زمین های خشک و آهکی می روید، دانه هایش برای تهیة آرد و نان به کار می رود.

فرهنگ عمید

گیاهی از خانوادۀ غلات با خوشۀ بلند و برگ های پهن که از دانۀ آن مشروبات الکلی تهیه می کنند و یا به عنوان خوراک حیوانات استفاده می شود.

دانشنامه عمومی

چاودار یا روگن با ( نام علمی: Secale montanum ) گیاهی از خانواده گندمیان است. علفی است که به طور گسترده به عنوان غلات، گیاه پوششی و علوفه کشت می شود. از تبار گندم ( Triticeae ) است و با گندم ( Triticum ) و جو ( جنس Hordeum ) نزدیک است. [ ۱] دانه چاودار برای آرد، نان، آبجو، نان ترد، برخی ویسکی ها، برخی ودکا ها، و علوفه حیوانات استفاده می شود.
چاودار یک دانه غلات است و نباید آن را با چچم ها که برای چمن، مرتع و به عنوان یونجه برای دام استفاده می شود، اشتباه گرفت.
این گیاه دگرگشن بوده و مقاوم ترین غله نسبت به سرما است. در فرهنگ لغت دهخدا از این گیاه این گونه نام برده شده است: «چودار. چودر. ویبگ. گیاهی هرزه که در غله زار روید و دانه آن چون گندمی لاغر و کشیده است. »[ ۲] و نیز در لغت نامه معین این گونه یاد شده است: «گیاهی از نوع غلات که ارتفاعش تا دو متر هم می رسد. »[ ۳]
چاودار گیاهی است بسیار خودعقیم و بنابراین دگرگشن. اغلب چاودارهای زراعی دیپلوئید هستند ۲n=۱۴ و زراعت چاودارهای تتراپلوئید نیز در سطح محدودی در اروپا متداول است. چاودار زراعی یک گیاه یکساله دیپلوئید روزبلند می باشد.
چاودار مقاومترین غله به سرماست و با شرایط آب و هوایی نامساعد و خاک های فقیر غیرحاصلخیز و شنی سازگاری نشان می دهد.
ازت آمونیاکی مطلوب ترین فرم ازت جهت چاودار است.
چاودار عمدتاً در اروپای شرقی، مرکزی و شمالی رشد می کند. کمربند اصلی چاودار از شمال آلمان از طریق لهستان، اوکراین، بلاروس، لیتوانی و لتونی به مرکز و شمال روسیه کشیده شده است. چاودار همچنین در آمریکای شمالی ( کانادا و ایالات متحده ) ، در آمریکای جنوبی ( آرژانتین، برزیل و شیلی ) ، در اقیانوسیه ( استرالیا و نیوزیلند ) ، در ترکیه، در قزاقستان و در شمال چین رشد می کند.
عکس چاودارعکس چاودارعکس چاودارعکس چاودارعکس چاودار

چاودار (استان اسمولیان). چاودار ( به بلغاری: Chavdar ) یک منطقهٔ مسکونی در بلغارستان است که در شهرستان دوسپات واقع شده است. [ ۳] چاودار ۲۲٫۷۶۷ کیلومتر مربع مساحت و ۳۲۹ نفر جمعیت دارد و ۱٬۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
عکس چاودار (استان اسمولیان)

چاودار (استان صوفیه). چاودار ( به بلغاری: Chavdar ) یک منطقهٔ مسکونی در بلغارستان است که در شهرستان چاودار واقع شده است. [ ۲] چاودار ۱٬۲۵۵ نفر جمعیت دارد و ۵۷۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
عکس چاودار (استان صوفیه)

چاودار (سرده). چاودار ( نام علمی: Secale ) نام یک سرده از تیره گندمیان است.
عکس چاودار (سرده)
این نوشته برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد، اگر نادرست یا توهین آمیز است، لطفا گزارش دهید: گزارش تخلف

دانشنامه آزاد فارسی

مترادف ها

rye (اسم)
گندم سیاه، چاودار، مرد کولی

rye (صفت)
چاودار

فارسی به عربی

جاودار

پیشنهاد کاربران

هر گیاهی دارای نر وماده است پس گندم نر وماده داریم گندم نر را میتوان چاودار نامید و گندم ماده را میتوان همان گندمی نامید که ما از ان بیشتر استفاده میکنیم

بپرس