چاودار

/CAvdAr/
دارالترجمه ر.س.م.ی کاج

فارسی به انگلیسی

rye

مترادف ها

rye (اسم)
گندم سیاه، چاودار، مرد کولی

rye (صفت)
چاودار

لغت نامه دهخدا

چاودار. ( اِ ) چودار. چودر. ویبگ. گیاهی هرزه که در غله زار روید و دانه آن چون گندمی لاغر و کشیده است. قسمی گندم وحشی. نوعی از حبوبات که در میان گندم و جو پیدا آید. و رجوع به چودار شود.

فرهنگ فارسی

( اسم ) گیاهی از تیر. گندمیان بارتفاع یک تا دو متر و دارای برگهای پهن خشن و سنبله ای دراز مرکب ازسنبلکهاست و آن در اراضی خشک و آهکی روییده میشود. دانه هایش برای تهی. آرد و نان بکار میرود دیرک دیله بارنج .
چودار . چودر . و یبک

فرهنگ معین

(اِ. ) گیاهی از نوع غلات که ارتفاعش تا دو متر هم می رسد.خوشه های دراز و برگ های پهن دارد. بیشتر در زمین های خشک و آهکی می روید، دانه هایش برای تهیة آرد و نان به کار می رود.

فرهنگ عمید

گیاهی از خانوادۀ غلات با خوشۀ بلند و برگ های پهن که از دانۀ آن مشروبات الکلی تهیه می کنند و یا به عنوان خوراک حیوانات استفاده می شود.

دانشنامه عمومی

چاودار یا روگن با ( نام علمی: Secale montanum ) گیاهی از خانواده گندمیان است. علفی است که به طور گسترده به عنوان غلات، گیاه پوششی و علوفه کشت می شود. از تبار گندم ( Triticeae ) است و با گندم ( Triticum ) و جو ( جنس Hordeum ) نزدیک است. دانه چاودار برای آرد، نان، آبجو، نان ترد، برخی ویسکی ها، برخی ودکا ها، و علوفه حیوانات استفاده می شود.
Secale fragile Bieberstein
چاودار یک دانه غلات است و نباید آن را با چچم ها که برای چمن، مرتع و به عنوان یونجه برای دام استفاده می شود، اشتباه گرفت.
این گیاه دگرگشن بوده و مقاوم ترین غله نسبت به سرما است. در فرهنگ لغت دهخدا از این گیاه این گونه نام برده شده است: «چودار. چودر. ویبگ. گیاهی هرزه که در غله زار روید و دانه آن چون گندمی لاغر و کشیده است. » و نیز در لغت نامه معین این گونه یاد شده است: «گیاهی از نوع غلات که ارتفاعش تا دو متر هم می رسد. »
چاودار گیاهی است بسیار خودعقیم و بنابراین دگرگشن. اغلب چاودارهای زراعی دیپلوئید هستند ۲n=۱۴ و زراعت چاودارهای تتراپلوئید نیز در سطح محدودی در اروپا متداول است. چاودار زراعی یک گیاه یکساله دیپلوئید روزبلند می باشد.
چاودار مقاومترین غله به سرماست و با شرایط آب و هوایی نامساعد و خاک های فقیر غیرحاصلخیز و شنی سازگاری نشان می دهد.
ازت آمونیاکی مطلوب ترین فرم ازت جهت چاودار است.
• یکاها
• μg = میکروگرم • mg = میلی گرم
• IU = یکاهای بین المللی
چاودار عمدتاً در اروپای شرقی، مرکزی و شمالی رشد می کند. کمربند اصلی چاودار از شمال آلمان از طریق لهستان، اوکراین، بلاروس، لیتوانی و لتونی به مرکز و شمال روسیه کشیده شده است. چاودار همچنین در آمریکای شمالی ( کانادا و ایالات متحده ) ، در آمریکای جنوبی ( آرژانتین، برزیل و شیلی ) ، در اقیانوسیه ( استرالیا و نیوزیلند ) ، در ترکیه، در قزاقستان و در شمال چین رشد می کند.
عکس چاودارعکس چاودارعکس چاودارعکس چاودارعکس چاودار

چاودار (ابهام زدایی). چاودار ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
• چاودار ( داش کسن ) ، جمهوری آذربایجان
• چاودار ( کلبجر ) / یزناراتسانتس ، جمهوری آرتساخ

چاودار (استان اسمولیان). چاودار ( به بلغاری: Chavdar ) یک منطقهٔ مسکونی در بلغارستان است که در شهرستان دوسپات واقع شده است. چاودار ۲۲٫۷۶۷ کیلومتر مربع مساحت و ۳۲۹ نفر جمعیت دارد و ۱٬۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
عکس چاودار (استان اسمولیان)

چاودار (استان صوفیه). چاودار ( به بلغاری: Chavdar ) یک منطقهٔ مسکونی در بلغارستان است که در شهرستان چاودار واقع شده است. چاودار ۱٬۲۵۵ نفر جمعیت دارد و ۵۷۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
عکس چاودار (استان صوفیه)

چاودار (سرده). چاودار ( نام علمی: Secale ) نام یک سرده از تیره گندمیان است.
عکس چاودار (سرده)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

رجوع شود به:جودوسر

فارسی به عربی

جاودار

پیشنهاد کاربران

هر گیاهی دارای نر وماده است پس گندم نر وماده داریم گندم نر را میتوان چاودار نامید و گندم ماده را میتوان همان گندمی نامید که ما از ان بیشتر استفاده میکنیم
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما