برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1542 100 1
شبکه مترجمین ایران

چاد

/CAd/

معنی چاد در لغت نامه دهخدا

چاد. (اِخ ) دریاچه ٔ بزرگی است در افریقای مرکزی در سودان به وسعت 27 هزار کیلومتر مربعکه حوضه ٔ آن یکی از مراکز عمده ٔ گله داری مرکز افریقاست. || بخش شمال افریقای شرقی فرانسه ، دارای 1248000 کیلومتر مربع مساحت و 973000 تن سکنه. شهر عمده ٔ آن فرلامی است.

معنی چاد به فارسی

چاد
بخشی در شمال افریقای شرقی فرانسه دارای ۱۲۴۸٠٠٠ کیلو متر مربع مساحت و ۳/۸٠٠/٠٠٠ سکنه . شهر عمده آن (( فرت لامی )) است . چار آخر : چهار ستاره بنات النعش که آنها را نعش گویند .
دریاچ. بزرگی است در افریقای مرکزی در سودان به وسعت ۲۷ هزار کیلومتر مربع که حوض. آن یکی از مراکز عمد. گله داری مرکز افریقاست ٠ یا بخش شمال افریقای شرقی فرانسه دارای ۱۲۴۸٠٠٠ کیلومتر مربع مساحت و شهر عمد. آن فرلامی است ٠

چاد در دانشنامه اسلامی

چاد
کشور چاد ، شامل منطقه ی وسیعی به وسعت 000/284/1 مربع است که در میان سودان و نیجر قرار دارد وپایتخت آن انجامنا(فورت لامی سابق ) است. دریاچه چاد در غرب این سرزمین واقع است . چاد ، کشوری نیمه صحرایی است که نیمه شمالی آن در معرض آب و هوای گرم و خشک ، و نیمه جنوبی اش تحت تأثیر آب وهوای گرم و مرطوب استوایی است . رود مهم آن « شاری » نام دارد که پس از مشروب کردن نواحی جنوبی ، به دریاچه چاد می ریزد .
چاد 000/500/6 نفر سکنه دارد که غالبا ً از نژاد سیاه و سفید (سامی و حامی) هستند . آن ها و به زبان های فرانسه ، عربی و محلی سخن می گویند و بیشترشان مسلمان ، و بقیه مسیحی و آنیمیست هستند . مردمان نواحی شمالی آن غالبا ً از قبایل اعراب مسلمان و بادیه نشین اند ، ولی جنوبی ها اکثرا ً از گروه بانتو و اقلیتی غیر مسلمان می باشند .
چاد در زبان بومی به معنای دریاچه است و نام آن از دریاچه ای که در غرب آن قرار گرفته ، اخذ شده است . در قرون گذشته ، اطراف این دریاچه ، یکی از مراکز مهم فرهنگ و تمدن اسلامی به شمار می آمد . در قرن هیجدهم میلادی ، چاد مورد یورش فرانسویان قرار گرفت و جزو متصرفات این کشور قلمداد گشت . سرانجام بر اثر مبارزه مردم و قیام عمومی ، فرانسه ناگزیر گردید در سال 1339 ه.ش ( 1960 م ) استقلال این کشور را به رسمیت بشناسد .
سال هاست که جمهوری چاد ، از اختلاف میان دو بخش شمالی و جنوبی رنج می برد و به همین دلیل، هنوز نتوانسته دولت با ثبات و متمرکزی ایجاد کند و برای توسعه و ترقی ساکنانش بکوشد. موندو و آبشه از دیگر شهرهای آن هستند . در چاد محصولاتی چون کاکائو ،گندم ،جو،کائوچو و پنبه به دست می آید و نگهداری گاو،گوسفند، اسب، شتر و فیل در آن رواج دارد. نفت ،طلا و الماس،ذخایر معدنی آن را تشکیل می دهد.
اقلام صادراتی آن عبارتند از : کتان – برنج و بادام زمینی
چاد ، سایت رحماء بازیابی: 15 تیر 1394

چاد در دانشنامه ویکی پدیا

چاد
مختصات: ۱۲°۰۶′ شمالی ۱۶°۰۲′ شرقی / ۱۲٫۱۰۰°شمالی ۱۶٫۰۳۳°شرقی / 12.100; 16.033
مساحت: ۱٬۲۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع
جمعیت: ۱۰٬۳۲۹٬۲۰۸ نفر (برآورد ۲۰۰۹)
نرخ رشد سالانه جمعیت :۳۱/۳ درصد
میانگین نرخ رشد جمعیت در سال های ۱۹۹۸–۱۹۹۰: ۷/۲ درصد
نسبت جمعیت زیر ۱۴ سال: ۴۸ درصد
نسبت جمعیت ۱۵ تا۶۴ سال: ۴۹ درصد
نسبت جمعیت بالای ۶۵ سال: ۳ درصد
نرخ زاد و ولد در هر هزار نفر: ۸۱/۴۸ نفر
نرخ مرگ و میر در هر هزار نفر: ۷۱/۱۵ نفر
نسبت جنسی مردان در کل جمعیت: ۹۴/۰
نرخ مرگ و میر کودکان در هر هزار نفر: ۶۶/۹۶ درصد
نرخ باروری زنان: ۶۳/۶ درصد
امید به زندگی در بین مردان: ۵/۴۸ سال
امید به زندگی در بین زنان: ۵۶/۵۲ سال
تراکم نسبی جمعیت در هر کیلومتر مربع: ۷۷/۶ نفر
نسبت با سوادی مردان بالای ۱۵ سال: ۱/۶۲ درصد
نسبت با سوادی زنان بالای ۱۵ سال: ۷/۳۴ درصد
تیره های جمعیتی:عرب، سودانی، بانتوئی
مذهب اکثریت جمعیت: اسلام ۵۵ درصد، مسیحی ۴۰ درصد (۲۲ درصد کاتولیک و ۱۸ درصد پروتستان)
مذهب اقلیت جمعیت: آنیمیست ۵ درصد
زبان رسمی: فرانسوی، عربی
چاد (عربی: تشاد‎ Tšād,: فرانسوی: Tchad (‎i‎/tʃæd/‎) با نام رسمی جمهوری چاد، کشوری بی دریا و همه سو خشک در مرکز آفریقاست. پایتخت آن انجامنا است. مساحت این کشور در حدود۱٬۲۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع است. این کشور از نظر ردهٔ مساحتی در جهان رتبهٔ بیستم را به نام خود کرده است که جزء سی کشور بزرگ دنیا و از بزرگ ترین کشورهای آفریقا است. با این که مساحت این کشور اندکی از کشور ایران کوچک تر است، و مقدار بسیار ناچیزی از نیجر بزرگ تر است، اما جمعیت آن از یک هفتم ایران کمتر و حتی از جمعیت نیجر هم کمتر است. مقدار عظیمی از مساحت این کشور بیابان و صحرا است و اکثر زمین های آن، غیرقابل کشت می باشد. نژادهای این کشور به این ترتیبند:۲۷/۷درصد سارا، ۱۲/۳درصدعرب، ۱۱/۵درصد مایوکبی، ۹درصد کانم بورنو و ۳۹/۵درصد بقیه. سیستم حکومتی این کشور بر اساس نظام جمهوری است. جمهوری چاد از شمال با کشور لیبی، از شرق با کشور سودان ، از جنوب با کشورهای آفریقای مرکزی و کامرون و از غرب با کشورهای نیجر و نیجریه همسایه است.
جمهوری چاد در تاریخ ۱۱ اوت ۱۹۶۰ به استقلال رسید ولی هنوز آرامش کامل در آن برقرار نشده و این کشور د ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

چاد در دانشنامه آزاد پارسی

چاد (Chad)
موقعیت. جمهوری چاد در مرکز شمالی قارۀ افریقا جای دارد و کشور لیبی از شمال، سودان از شرق، جمهوری افریقای مرکزی از جنوب، و کشورهای کامرون، نیجریه، و نیجر از غرب آن را در میان گرفته اند. این سرزمین، که از هر سو در خشکی محصور است، ۱,۲۸۴,۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر اِنجامِنا۱ست.سیمای طبیعی. کشور چاد سرزمینی عمدتاً هموار و کم ارتفاع است که کوه های تیبِستی۲ در شمال، آن را از صحراهای تیبِستی و لیبی جدا می کنند و نیز ارتفاعات اِنِدی۳، با بلندی ۱,۳۱۰ متر و وادی۴ در شرق، بلندی های عمدۀ آن را تشکیل می دهند و کوه اِمی کوسی۵ با ارتفاع ۳,۴۱۵ متر، در کوه های تیبِستی، بلندترین نقطۀ کشور محسوب می شود. نواحی مرکزی چاد را دشت همواری فراگرفته است که به گودال جوراب۶ منتهی می شود و دریاچۀ چاد، در غرب، مهم ترین و چشمگیرترین عارضۀ آبی آن است. این دریاچه که روزگاری وسیع تر از امروز بود، در مرز مشترک چاد و سه کشور نیجر، نیجریه، و کامرون قرار دارد. مهم ترین رودخانه های این کشور عبارت اند از لوگون۷، که بخشی از مرز کشور کامرون را تشکیل می دهد؛ و نیز رودخانۀ شاری۸، که از جنوب به دریاچۀ چاد می ریزند. کرانۀ رودخانه های مزبور از نظر کشاورزی اهمیت ویژه ای دارند و عمده ترین آبادی ها و بیشترین جمعیت کشور در همین نواحی متمرکزند. کشور چاد به چهارده استان تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از اِنجامِنا، بونگور۹، سار۱۰، آبِشِه۱۱، موندو۱۲، و دوبا۱۳. اقلیم چاد بسیار گرم و مدارگانی است و میزان ریزش باران در نواحی گوناگون آن متفاوت است. باران های تابستانی موجب بارآوری نواحی کشاورزی و طراوت و شادابی جنگل ها و علفزارهای جنوبی است که روبه شمال از میزان آن کاسته می شود و نواحی خشک و کم آب شمالی را پدید می آورند. روییدنی ها و آبادی های این نواحی به نخلستان های کوچک و واحه هایی چند منحصر شده است و جنگل های جنوبی این کشور حیواناتی چون فیل، ببر، زرافه، شیر، و گراز را در خود پناه داده اند. فصل بارندگی نواحی جنوبی معمولاً از آبان تا فروردین است. میانگین دمای شهر انجامنا در دی ماه حدود ۲۴ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه ۲۸ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۷۴۴ میلی متر است.
اقتصاد. کشاورزی رکن اصلی اقتصاد چاد را تشکیل می دهد و ۸۰ درصد از نیروی کار کشور در این ب ...

نقل قول های چاد

چاد با نام رسمی جمهوری چاد، کشوری خشکی فراگرفته در منطقهٔ آفریقای مرکزی است.
• «پرچم : پرچم چاد از سه نوار عمودی آبی، طلایی (زرد) و قرمز تشکیل شده است. رنگی آبی نشانهٔ آبی آسمان، جویبارها و امید است و رنگ زرد به نشانهٔ خورشید و بیابان (صحرا) می باشد. رنگ قرمز نیز نشانهٔ فداکاری مردم چاد شمرده شده است. مجلس نمایندگان چاد از بین پرچم های که قبلاً در این کشور مورد استفاده قرار می گرفت، سه رنگ ویژهٔ کشورهای آفریقایی یعنی قرمز، زرد و سبز را برگزید ولی با واکنش هایی مواجه شد زیرا رنگ سبز خاص کشورهای اسلامی می باشد بنابراین مجلس نمایندگان به جای سبز، رنگ آبی را برگزید و پرچم امروزی چاد به وجود آمد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

چاد در جدول کلمات

چاد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پایتخت گابن   • پایتخت افریقایی   • آتشفشانی در پرو   • جی جی بالارد   • پلیس فدرال آمریکا   • نام پایتخت گابن   • دریاچه ای در آفریقای جنوبی   • پایتخت آفریقایی   • معنی چاد   • مفهوم چاد   • تعریف چاد   • معرفی چاد   • چاد چیست   • چاد یعنی چی   • چاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی چاد

کلمه : چاد
اشتباه تایپی : ]hn
آوا : CAd
نقش : اسم خاص مکان
عکس چاد : در گوگل

آیا معنی چاد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )