برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1338 100 1

پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران

پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران در دانشنامه ویکی پدیا

پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران
انقلاب ۱۳۵۷ ایران یک انقلاب عوام گرایانه، ملی گرایانه و شیعی بود که یک پادشاهی را با یک تئوکراسی مبتنی بر «ولایت فقیه» جایگزین کرد.
علل انقلاب، یعنی این که چرا محمدرضا شاه پهلوی سقوط کرد و چرا با جمهوری اسلامی جایگزین شد، از جمله موضوعات بحث در خصوص تاریخ ایران هستند. انقلاب تا حدی واکنشی محافظه کارانه به تلاش های غرب گرایانه و سکولاریزاسیون شاه مورد حمایت غرب، و واکنش نه چندان محافظه کارانه به بی عدالتی اجتماعی و ناتوانی های این حکومت بود. بسیاری از ایرانیان شاه را - اگر نه یک عروسک خیمه شب بازی- مدیون به یک قدرت غیر مسلمان غربی (ایالات متحده آمریکا) می پنداشتند که فرهنگش داشت فرهنگ ایران را آلوده می کرد. حکومت شاه سرکوبگر، بی رحم، فاسد و اهل بریز و بپاش دیده می شد؛ همچنین از ناتوانی های کارکردی ابتدایی رنج می برد - یک برنامهٔ اقتصادی بیش از حد جاه طلبانه که تنگناها و کمبودهای اقتصادی و تورم را به همراه می آورد.
روحانیون شیعه (یا علما) بر اکثریت ایرانیان، که گرایش داشته اند مذهبی، سنتی و مخالف هر گونه فرایند غربی سازی بمانند، اثرگذاری قابل توجهی داشته اند. روحانیون قدرت خود به عنوان یک نیروی قوی سیاسی را اول بار با مخالفت با شاه ایران در نهضت تنباکوی ۱۸۹۱، که موفق شد امتیازی مبنی بر انحصار خرید و فروش تنباکو در ایران را که شاه به یک شرکت بریتانیایی اعطا کرده بود، لغو کند، نشان داد. از نظر برخی، این رخداد نشان داد که علمای شیعه «اولین خط دفاعی ایران» در برابر استعمار بودند.
انقلاب ۱۳۵۷ ایران چند مشخصهٔ یکتا و قابل توجه داشت. باعث تغییر زیاد با سرعت شدید شد؛ و یک پادشاهی را با تئوکراسی مبتنی بر ولایت فقیه جایگزین کرد. نتیجهٔ آن - یک جمهوری اسلامی «تحت رهبری یک مجتهد ۸۰ سالهٔ در تبعید اهل قم» - چنان که یکی از دانشوران می نویسد «به طور واضحی رخدادی است که نیاز به توضیح دارد...»
عکس پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران   • مفهوم پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران   • تعریف پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران   • معرفی پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران   • پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران چیست   • پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران یعنی چی   • پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران
کلمه : پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران
اشتباه تایپی : ~da cldki , ugg hkrghf ۱۳۵۷ hdvhk
عکس پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران : در گوگل

آیا معنی پیش زمینه و علل انقلاب ۱۳۵۷ ایران مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )